Kino tureckie coraz bardziej doceniane jest poza granicami kraju. Wiele filmów, reżyserów i aktorów nagradzanych jest na festiwalach międzynarodowych.

Turcja | Plakaty filmowe w Turcji w 1958

Turcja | Plakaty filmowe w Turcji w 1958 (Perzie_1958_309-01 by IISG na licencji CC BY-SA 2.0)

Reżyserzy 

Jednym z najpopularniejszych tureckich reżyserów był Ömer Lutfi Akad. Zadebiutował filmem "Vurun Kahpeye" ("Zabijcie rozpustnicę"). Łącznie wyreżyserował ponad 40 filmów. 

Ömer Lutfi Akad zmarł 19 listopada 2011 r. w wieku 95 lat. 

Utalentowanym reżyserem jest też Zeki Demirkubuz, który zadebiutował filmem „Blok C” (1994r.). Inne filmy wyreżyserowane przez niego to: „Niewinność”, „Poczekalnia”. „Zazdrość” w 2010 roku otrzymał nagrodę za najlepszą aktorkę i zdjęcia. Zeki Demirkubuz sam pisze scenariusze, bywa scenarzystą, autorem zdjęć, a czasem nawet aktorem. 

Warto również wspomnieć o Reha Erdem, reżyserze „Kosmosu”. Film zdobył wiele nagród, m.in.: Nagrody SİYAD (Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Film, Najlepszy Montaż, itp.), Nagrody Yeşilçam )Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Montaż), FF w Erewaniu (Najlepszy Film), 2009: FF w  Antalyi (Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Film, Najlepsza Scenografia). Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych tureckich filmów ostatnich lat wartych obejrzenia. 

Rezan Yeşilbaş to reżyserski talent młodego pokolenia. W 2008 roku ukończył Wydział Filmu i Telewizji, na Uniwersytecie Marmara w Stambule. Jego debiutem był krótkometrażowy film „Wyrok” (Hüküm, który prezentowany był na wielu międzynarodowych festiwalach. W 2012 roku zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowych w Cannes za krótkometrażowy film "Cisza" (Sessiz). 

Reżyserskim odkryciem jest też Emin Alper, twórca filmu „Za wzgórzem”. Film zdobył wiele nagród, m.in. za: Najlepszy Scenariusz czy Najlepszy Film turecki. Otrzymał także nagrodę nagroda FIPRESCI na Festiwalu Filmowym w Stambule, a także wyróżnienie w konkursie na najlepszy debiut oraz nagroda Caligari na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Turcja | Wiele filmów, reżyserów i aktorów nagradzanych jest na festiwalach międzynarodowych

Turcja | Wiele filmów, reżyserów i aktorów nagradzanych jest na festiwalach międzynarodowych (Vancouver Film School Summer Intensives 2010 by Vancouver Film School na licencji CC BY 2.0)

Aktorzy

Aktorem, o którym warto wspomnieć jest urodzony w 1959 roku Birsen Taner. W Turcji znany jest głównie jako aktor teatralny. Sztuki z jego udziałem to m.in.: „Król Lear”, „Hamlet”, czy „Śmierć Dantona”. Birsen Taner zdobył też wiele nagród filmowych za role np. „The Confession” czy w „A Run for Money”. Polscy widzowie mogą go znać z roli prokuratora w filmie „Pewnego razu w Anatolii”. 

Tamer Levent znany jest polskim widzom z roli irackiego pułkownika w filmie „Operacja Samum”. Aktor urodził się w 1950 roku w Izmirze. Ukończył Konserwatorium Teatralne w Ankarze. Obecnie można go zobaczyć w roli Faika w filmie „Za wzgórzem”.

Nesrin Cavadzade urodziła się w 1982 r. w Baku (Azerbejdżan). Gdy miała 11 lat wraz z matką przeprowadziła się do Stambułu. Ukończyła Uniwersytet Marmara na Wydziale Filmu i Telewizji. Zagrała główną rolę w serialu telewizyjnym „The Roofless” i wielu filmach fabularnych. 

Nihal Yalçın ukończyła Wydział Aktorski na Uniwersytecie w Stambule. Tureccy widzowie po raz pierwszy zobaczyli ją w filmie fabularnym "Dlaczego zginął Hacivat Karagoz?". Obecnie gra w wielu serialach telewizyjnych oraz filmach fabularnych. Znana też jest jako piosenkarka.

Źródła: muranow.gutekfilm.pl, Towarzystwo Kultury i Sztuki Latarnia Morska

Zainteresują Cię również

Nowe tureckie seriale w TVP Nowe tureckie seriale w TVP
Już 31 sierpnia Telewizja Polska wyemituje pierwsze odcinki nowych tureckich seriali: „Imperium miłości” i „Tysiąc...
Najważniejsze święta na Ukrainie Najważniejsze święta na Ukrainie
Tradycje świąteczne naszego południowo-wschodniego sąsiada nie różnią się znacznie od tych dobrze nam znanych. Choć...
Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Świętowanie po rosyjsku Świętowanie po rosyjsku
Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody...
Święta w Niemczech Święta w Niemczech
Odkrywanie zupełnie innych zwyczajów, a także wyszukiwanie różnic w tradycjach świątecznych Niemiec i Polski jest...