Kino tureckie coraz bardziej doceniane jest poza granicami kraju. Wiele filmów, reżyserów i aktorów nagradzanych jest na festiwalach międzynarodowych.

Turcja | Plakaty filmowe w Turcji w 1958

Turcja | Plakaty filmowe w Turcji w 1958 (Perzie_1958_309-01 by IISG na licencji CC BY-SA 2.0)

Reżyserzy 

Jednym z najpopularniejszych tureckich reżyserów był Ömer Lutfi Akad. Zadebiutował filmem "Vurun Kahpeye" ("Zabijcie rozpustnicę"). Łącznie wyreżyserował ponad 40 filmów. 

Ömer Lutfi Akad zmarł 19 listopada 2011 r. w wieku 95 lat. 

Utalentowanym reżyserem jest też Zeki Demirkubuz, który zadebiutował filmem „Blok C” (1994r.). Inne filmy wyreżyserowane przez niego to: „Niewinność”, „Poczekalnia”. „Zazdrość” w 2010 roku otrzymał nagrodę za najlepszą aktorkę i zdjęcia. Zeki Demirkubuz sam pisze scenariusze, bywa scenarzystą, autorem zdjęć, a czasem nawet aktorem. 

Warto również wspomnieć o Reha Erdem, reżyserze „Kosmosu”. Film zdobył wiele nagród, m.in.: Nagrody SİYAD (Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Film, Najlepszy Montaż, itp.), Nagrody Yeşilçam )Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Montaż), FF w Erewaniu (Najlepszy Film), 2009: FF w  Antalyi (Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Film, Najlepsza Scenografia). Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych tureckich filmów ostatnich lat wartych obejrzenia. 

Rezan Yeşilbaş to reżyserski talent młodego pokolenia. W 2008 roku ukończył Wydział Filmu i Telewizji, na Uniwersytecie Marmara w Stambule. Jego debiutem był krótkometrażowy film „Wyrok” (Hüküm, który prezentowany był na wielu międzynarodowych festiwalach. W 2012 roku zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowych w Cannes za krótkometrażowy film "Cisza" (Sessiz). 

Reżyserskim odkryciem jest też Emin Alper, twórca filmu „Za wzgórzem”. Film zdobył wiele nagród, m.in. za: Najlepszy Scenariusz czy Najlepszy Film turecki. Otrzymał także nagrodę nagroda FIPRESCI na Festiwalu Filmowym w Stambule, a także wyróżnienie w konkursie na najlepszy debiut oraz nagroda Caligari na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Turcja | Wiele filmów, reżyserów i aktorów nagradzanych jest na festiwalach międzynarodowych

Turcja | Wiele filmów, reżyserów i aktorów nagradzanych jest na festiwalach międzynarodowych (Vancouver Film School Summer Intensives 2010 by Vancouver Film School na licencji CC BY 2.0)

Aktorzy

Aktorem, o którym warto wspomnieć jest urodzony w 1959 roku Birsen Taner. W Turcji znany jest głównie jako aktor teatralny. Sztuki z jego udziałem to m.in.: „Król Lear”, „Hamlet”, czy „Śmierć Dantona”. Birsen Taner zdobył też wiele nagród filmowych za role np. „The Confession” czy w „A Run for Money”. Polscy widzowie mogą go znać z roli prokuratora w filmie „Pewnego razu w Anatolii”. 

Tamer Levent znany jest polskim widzom z roli irackiego pułkownika w filmie „Operacja Samum”. Aktor urodził się w 1950 roku w Izmirze. Ukończył Konserwatorium Teatralne w Ankarze. Obecnie można go zobaczyć w roli Faika w filmie „Za wzgórzem”.

Nesrin Cavadzade urodziła się w 1982 r. w Baku (Azerbejdżan). Gdy miała 11 lat wraz z matką przeprowadziła się do Stambułu. Ukończyła Uniwersytet Marmara na Wydziale Filmu i Telewizji. Zagrała główną rolę w serialu telewizyjnym „The Roofless” i wielu filmach fabularnych. 

Nihal Yalçın ukończyła Wydział Aktorski na Uniwersytecie w Stambule. Tureccy widzowie po raz pierwszy zobaczyli ją w filmie fabularnym "Dlaczego zginął Hacivat Karagoz?". Obecnie gra w wielu serialach telewizyjnych oraz filmach fabularnych. Znana też jest jako piosenkarka.

Źródła: muranow.gutekfilm.pl, Towarzystwo Kultury i Sztuki Latarnia Morska

Zainteresują Cię również

Nowe tureckie seriale w TVP Nowe tureckie seriale w TVP
Już 31 sierpnia Telewizja Polska wyemituje pierwsze odcinki nowych tureckich seriali: „Imperium miłości” i „Tysiąc...
Najważniejsze święta na Ukrainie Najważniejsze święta na Ukrainie
Tradycje świąteczne naszego południowo-wschodniego sąsiada nie różnią się znacznie od tych dobrze nam znanych. Choć...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Świętowanie po rosyjsku Świętowanie po rosyjsku
Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody...
Święta w Niemczech Święta w Niemczech
Odkrywanie zupełnie innych zwyczajów, a także wyszukiwanie różnic w tradycjach świątecznych Niemiec i Polski jest...