Kofte (kofta, köfte) to potrawa przypominająca klopsy, znana szeroko w Azji Południowej, na Bliskim Wschodzie i na Bałkanach. Jest niezwykle popularna w kuchni tureckiej, gdzie występuje w bardzo wielu rodzajach (wg jednego ze źródeł naliczono ich 291!).

Turcja | Çiğ köfte

Turcja | Çiğ köfte (Cig Kofte by leyla.a na licencji CC BY-SA 2.0)

Köfte przyrządza się z mielonego mięsa – zazwyczaj wołowego lub jagnięcego. Podstawowa forma köfte to niewielki klopsik uformowany w kształt kuleczki. Sporządza się ją z mięsa z dodatkiem cebuli i/lub przypraw. Przed uformowaniem kuleczek, mięso może być zmieszane z ryżem, kaszą bulgur i jajkiem.

Spośród licznych szczególnych rodzajów köfte do najpopularniejszych w Turcji należą: cig kofte (çiğ köfte) , kadinbudu kofte (kadınbudu köfte), Tekirdag koftesi (Tekirdağ köftesi), icli kofte (içli köfte) oraz kasarli kofte (kaşarlı köfte).

Çiğ köfte

Jest to pikantna potrawa z surowego, zmielonego mięsa wołowego lub jagnięcego, ugniecionego razem z kaszą bulgur, cebulą i wodą. Do potrawy dodaje się pastę pomidorową, paprykę, przyprawy. Charakterystyczną dla çiğ köfte przyprawą jest isot – bardzo ciemna, niemalże czarna papryka. Potrawa podawana jest na liściu sałaty.

Najsłynniejsze çiğ köfte pochodzą z Urfy.

İçli köfte

Jest to szczególny typ köfte, przygotowywany z ugniecionej w formę ciasta kaszy bulgur, wypełnionej w środku nadzieniem z mielonego mięsa, cebuli, natki pietruszki i przypraw. Danie to pochodzi z krajów arabskich (po arabsku nazywa się kibbe). W Turcji najpopularniejsze jest na południu kraju, przede wszystkim w miastach: Gaziantep, Kahramanmaraş, Mardin, Diyarbakır, Hatay, Adana. Przygotowanie içli köfte wymaga sporo czasu i umiejętności.

Turcja | Kofte (Köfte) przyrządza się z mielonego mięsa – zazwyczaj wołowego lub jagnięcego

Turcja | Kofte (Köfte) przyrządza się z mielonego mięsa – zazwyczaj wołowego lub jagnięcego (by flomo001 na licencji Pixabay)

Kadınbudu köfte

Jest to köfte wyrabiane z mieszanki mielonego mięsa jagnięcego i ryżu. Jest to stare danie anatolijskie, którego przygotowanie wymaga dużo czasu i umiejętności.
Do mięsa dodaje się cebulę, ugotowany ryż, natkę pietruszki, ser żółty, tymianek i sól, a następnie wszystko się ugniata i formuje podłużne köfte o kształcie cygara. Zanurzoną w cieście i jajku köfte smaży się na oleju.

Tekirdağ köftesi

Jest to köfte charakterystyczne dla miasta Tekirdağ w Tracji, choć oryginalnie pochodzi z Salonik. Dotarło do Tekirdağ wraz z tureckimi emigrantami w latach 20. Danie to jest przyrządzane z mięsa wołowego i podawane z sosem chili.

Kaşarlı köfte

Ten rodzaj köfte stał się popularny niedawno. Jest to mięsny klopsik z serem żółtym w środku. Ser wkłada się do środka mięsnej kulki w trakcie jej formowania. Następnie köfte jest pieczona, a ser w środku roztapia się.

Zainteresują Cię również

Chorwackie desery i słodycze Chorwackie desery i słodycze
Kuchnia chorwacka jest bogata i różnorodna. Tyczy się to również słodkich przysmaków. Wybierać można spośród...
Burek – chorwacka przekąska Burek – chorwacka przekąska
Jeśli odwiedzaliście kiedyś północną Chorwację z pewnością zauważyliście każdego poranka tłumy turystów i...
Kibbeling – holenderski przysmak Kibbeling – holenderski przysmak
Polska słynie z bigosu, Czechy mogą poszczycić się jedynymi w swoim rodzaju knedlami, Holandia natomiast ma...
Meze Meze
Podobnie jak w kuchni greckiej, arabskiej czy tureckiej, na cypryjskim stole dużą rolę odgrywa tzw. mezé. Meze to...
Sery z wyspy Pag Sery z wyspy Pag
Chorwacja słynie nie tylko z doskonałych win czy oliwy z oliwek. Kraj ten może poszczycić się również produkcją...
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...