Świątynia ta jest najstarszym kościołem w Izmirze. Symbolizuje jeden z Siedmiu Kościołów Apokalipsy, które św. Jan ujrzał w swych objawieniach.
Turcja | Kościół św. Polikarpa to najstarsza świątynia w Izmirze (St Polycarp Church, Izmir by simonjenkins' photos na licencji CC BY-SA 2.0)
Kościół smyrneńskiego męczennika
Budynek kościoła, który możemy podziwiać dzisiaj, został zrekonstruowany w 1620 r. Nadano mu wówczas imię św. Polikarpa, biskupa Smyrny, który zginął męczeńską śmiercią w Kadifekale w 155 r.
W XVII w. kościół ucierpiał kilkakrotnie na skutek pożarów i trzęsień ziemi; za każdym razem był odnawiany. Wnętrze świątyni przedstawia imponujący widok – zwłaszcza ozdobny ołtarz oraz przepiękne, barwne malowidła na sklepieniu. Obok ołtarza możemy zobaczyć autoportret Raymonda Charles’a Père’a, architekta izmirskiej Wieży Zegarowej.
Kościół w objawieniach św. Jana
Św. Jan w swych objawieniach zwraca się z przesłaniem do siedmiu kościołów Azji Mniejszej. Drugim spośród nich był kościół w Smyrnie. Czasy, w których powstał tekst były okresem prześladowania chrześcijan przez Rzymian (w przypadku Smyrny także przez Żydów). Apostoł pisze do Smyrny: „Przestań się lękać tego, co będziesz cierpiał. Oto diabeł ma niektórych spośród was wtrącić do więzienia, abyście próbie zostali poddani, a znosić będziecie ucisk przez dziesięć dni” (Apokalipsa św. Jana, 2: 8-11).
Turcja | Wspominana w Apokalipsie św. Jana Smyrna, to dzisiejszy Izmir (Izmir by CRUSTINA! na licencji CC BY-SA 2.0)
Owe „dziesięć dni” miało oznaczać krótki okres czasu, lecz prześladowania trwały wciąż w II w. Męczeńską śmierć w okolicach Kadifekale poniósł św. Polikarp, nawrócony jeszcze przez samego św. Jana. Legenda mówi, że Rzymianie chcieli spalić świętego żywcem, jednak płomienie go nie tknęły. Wówczas zasztyletowali go.
Zainteresują Cię również