Według danych z 2010 r. w Turcji żyje 73,7 mln ludzi. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 92 osoby na km². Ponad 70% ludności mieszka w miastach.

Turcja | Czarująca mieszkanka Akçay
Turcja | Czarująca mieszkanka Akçay (Akçay Bazar People by Arne Krueger na licencji CC BY-SA 2.0)

Pomimo spisów ludności nie tak łatwo jest ustalić dokładny skład narodowościowy Turcji. Według konstytucji tureckiej każdy obywatel Republiki jest Turkiem. Oficjalne źródła mogą przedstawiać więc zafałszowany obraz rzeczywistości, zwiększając w statystykach rzeczywistą liczbę Turków kosztem mniejszości narodowych.

Według danych szacunkowych Turcy stanowią ok. 70-76% ludności Republiki. Najliczniejszą mniejszością, choć nie uznaną oficjalnie, są Kurdowie (15-19%). Do pozostałych należą: Ormianie, Grecy i Żydzi (jedyne oficjalnie uznane mniejszości), Abchazowie, Adygejczycy, Albańczycy, Arabowie, Azerowie, Asyryjczycy, Bośniacy, Gruzini, Hemşinliler, Lazowie, Pomacy, Romowie, Zaza. Istnieje również termin „Lewantyńczycy”, odnoszący się do potomków dawnych osadników z Europy Zachodniej.

Ormianie, Grecy i Żydzi

Turcję zamieszkuje obecnie 40-70 tys. Ormian. Żyją oni głównie w okolicach Stambułu. Większość spośród rdzennej ludności ormiańskiej, zamieszkującej wschodnią Anatolię, zginęła podczas masowych deportacji ludności w czasie I wojny światowej.

Jako oficjalnie uznana mniejszość, Ormianie mają własne instytucje kulturalne, religijne, społeczne i edukacyjne, a także własne media.

Dużo mniej liczna jest mniejszość grecka, szacowana na ok. 5000 osób. Są to Grecy z okolic Stambułu i zachodniej Anatolii, którzy pozostali w Turcji po grecko-tureckiej wymianie ludności z 1923 r., kiedy to do Grecji wyjechało 1,5 mln osób (które notabene nie mogły odnaleźć się w społeczeństwie greckim, ponieważ większość z nich w ogóle nie mówiła po grecku).

Trzecią uznaną mniejszością są Żydzi, których liczba szacowana jest na 20 tys.

Turcja | Na ulicach Urfy
Turcja | Na ulicach Urfy (Man of Urfa by Chuck Grimmett na licencji CC BY-SA 2.0)

Ludy kaukaskie

Zamieszkują przede wszystkim północno-wschodnią część Turcji. Lazowie (80 tys.) i Adygejczycy (1,5 mln – największe na świecie skupisko tego narodu) mieszkają nad Morzem Czarnym, zaś Gruzini (ok. 1 mln) – blisko granicy gruzińskiej. W Turcji żyje również niewielka liczba Czeczenów, Azerów, Czerkiesów i kilku innych ludów.

Ludy indoeuropejskie

Kurdów żyje w Turcji ok. 8-9 mln. Są rozprzestrzenieni po całym kraju, jednak największe ich skupiska stanowią wschodnia oraz południowo-wschodnia Anatolia, czyli ich tereny rodzime.

Blisko spokrewnieni z Kurdami są Zaza. Ich liczbę szacuje się na 2-3 mln. Zamieszkują głównie wschodnią Anatolię.

Najliczniejszą grupą słowiańską w Turcji są Bośniacy. Żyją przede wszystkim w Stambule, ale także w Izmirze, Edirne, Bursie, Yalova i Karamürsel. Jest ich w Turcji ok. 100 tys.

Pomacy z kolei to muzułmanie bułgarskiego pochodzenia. Żyją przede wszystkim w Bułgarii i Grecji, lecz niektórzy z nich emigrowali z Bułgarii do Turcji, uciekając przed prześladowaniami w latach 70. i 80.

W Turcji żyją również Albańczycy. Spośród ok. 1,3 mln osób o albańskim pochodzeniu, ok. 500 tys. identyfikuje się z narodem albańskim bardziej niż z tureckim.

Turcja | W Turcji żyje ponad 70 milionów ludzi
Turcja | W Turcji żyje ponad 70 milionów ludzi (Child in Urfa by Chuck Grimmett na licencji CC BY-SA 2.0)

Arabowie i Asyryjczycy

W Turcji mieszka ok. 800 tys. Arabów. Zasiedlają oni głównie południową część państwa, w pobliżu granicy z Syrią. Wielu spośród nich należy do plemion beduińskich.

Asyryjczycy również żyją w południowej Turcji. Jest ich tam ok. 25 tys. Uważają się za spadkobierców starożytnej Asyrii. Są chrześcijanami, należącymi głównie do obrządków wschodnich.

Zainteresują Cię również

Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Świętowanie po rosyjsku Świętowanie po rosyjsku
Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...