Według danych z 2010 r. w Turcji żyje 73,7 mln ludzi. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 92 osoby na km². Ponad 70% ludności mieszka w miastach.

Turcja | Czarująca mieszkanka Akçay
Turcja | Czarująca mieszkanka Akçay (Akçay Bazar People by Arne Krueger na licencji CC BY-SA 2.0)

Pomimo spisów ludności nie tak łatwo jest ustalić dokładny skład narodowościowy Turcji. Według konstytucji tureckiej każdy obywatel Republiki jest Turkiem. Oficjalne źródła mogą przedstawiać więc zafałszowany obraz rzeczywistości, zwiększając w statystykach rzeczywistą liczbę Turków kosztem mniejszości narodowych.

Według danych szacunkowych Turcy stanowią ok. 70-76% ludności Republiki. Najliczniejszą mniejszością, choć nie uznaną oficjalnie, są Kurdowie (15-19%). Do pozostałych należą: Ormianie, Grecy i Żydzi (jedyne oficjalnie uznane mniejszości), Abchazowie, Adygejczycy, Albańczycy, Arabowie, Azerowie, Asyryjczycy, Bośniacy, Gruzini, Hemşinliler, Lazowie, Pomacy, Romowie, Zaza. Istnieje również termin „Lewantyńczycy”, odnoszący się do potomków dawnych osadników z Europy Zachodniej.

Ormianie, Grecy i Żydzi

Turcję zamieszkuje obecnie 40-70 tys. Ormian. Żyją oni głównie w okolicach Stambułu. Większość spośród rdzennej ludności ormiańskiej, zamieszkującej wschodnią Anatolię, zginęła podczas masowych deportacji ludności w czasie I wojny światowej.

Jako oficjalnie uznana mniejszość, Ormianie mają własne instytucje kulturalne, religijne, społeczne i edukacyjne, a także własne media.

Dużo mniej liczna jest mniejszość grecka, szacowana na ok. 5000 osób. Są to Grecy z okolic Stambułu i zachodniej Anatolii, którzy pozostali w Turcji po grecko-tureckiej wymianie ludności z 1923 r., kiedy to do Grecji wyjechało 1,5 mln osób (które notabene nie mogły odnaleźć się w społeczeństwie greckim, ponieważ większość z nich w ogóle nie mówiła po grecku).

Trzecią uznaną mniejszością są Żydzi, których liczba szacowana jest na 20 tys.

Turcja | Na ulicach Urfy
Turcja | Na ulicach Urfy (Man of Urfa by Chuck Grimmett na licencji CC BY-SA 2.0)

Ludy kaukaskie

Zamieszkują przede wszystkim północno-wschodnią część Turcji. Lazowie (80 tys.) i Adygejczycy (1,5 mln – największe na świecie skupisko tego narodu) mieszkają nad Morzem Czarnym, zaś Gruzini (ok. 1 mln) – blisko granicy gruzińskiej. W Turcji żyje również niewielka liczba Czeczenów, Azerów, Czerkiesów i kilku innych ludów.

Ludy indoeuropejskie

Kurdów żyje w Turcji ok. 8-9 mln. Są rozprzestrzenieni po całym kraju, jednak największe ich skupiska stanowią wschodnia oraz południowo-wschodnia Anatolia, czyli ich tereny rodzime.

Blisko spokrewnieni z Kurdami są Zaza. Ich liczbę szacuje się na 2-3 mln. Zamieszkują głównie wschodnią Anatolię.

Najliczniejszą grupą słowiańską w Turcji są Bośniacy. Żyją przede wszystkim w Stambule, ale także w Izmirze, Edirne, Bursie, Yalova i Karamürsel. Jest ich w Turcji ok. 100 tys.

Pomacy z kolei to muzułmanie bułgarskiego pochodzenia. Żyją przede wszystkim w Bułgarii i Grecji, lecz niektórzy z nich emigrowali z Bułgarii do Turcji, uciekając przed prześladowaniami w latach 70. i 80.

W Turcji żyją również Albańczycy. Spośród ok. 1,3 mln osób o albańskim pochodzeniu, ok. 500 tys. identyfikuje się z narodem albańskim bardziej niż z tureckim.

Turcja | W Turcji żyje ponad 70 milionów ludzi
Turcja | W Turcji żyje ponad 70 milionów ludzi (Child in Urfa by Chuck Grimmett na licencji CC BY-SA 2.0)

Arabowie i Asyryjczycy

W Turcji mieszka ok. 800 tys. Arabów. Zasiedlają oni głównie południową część państwa, w pobliżu granicy z Syrią. Wielu spośród nich należy do plemion beduińskich.

Asyryjczycy również żyją w południowej Turcji. Jest ich tam ok. 25 tys. Uważają się za spadkobierców starożytnej Asyrii. Są chrześcijanami, należącymi głównie do obrządków wschodnich.

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Symbole Włoch Symbole Włoch
Z czym kojarzą nam się Włochy? Oczywiście z pyszną kuchnią, wspaniałymi zabytkami, karnawałem w Wenecji, gondolami...
Dubaj – tradycja i nowoczesność Dubaj – tradycja i nowoczesność
Dubaj to wyjątkowy przykład miasta, które w błyskawicznym tempie przekształciło się z handlowej osady poławiaczy...
Język arabski w Tunezji Język arabski w Tunezji
W Tunezji oficjalnym językiem jest język arabski. Nie jest to jednak klasyczny arabski, od którego język używany w...
Święta i festiwale w Tunezji Święta i festiwale w Tunezji
W Tunezji, tak jak w każdym innym miejscu na ziemi, obchodzone są zarówno święta państwowe, jak i religijne....