Meczet Eski (tur. Eski Camii, czyli dosłownie „Stary Meczet”) zgodnie ze swą nazwą należy do najstarszych budynków osmańskich w Edirne. Jego wyróżniającą cechą jest pokaźnych rozmiarów kaligrafia islamska, zdobiąca zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne ściany budynku.

stary meczet

Turcja | Meczet Eski w Edirne (Turkey (Edirne) View of Old Mosque from 15th century at sunset time by Güldem Üstün na licencji CC BY 2.0)

Historia meczetu

Budowa meczetu rozpoczęła się w trudnych dla państwa osmańskiego czasach podziałów po najeździe Tamerlana i śmierci sułtana Bajazyda I. Pierwsze podwaliny pod świątynię położono w 1402 r. z rozkazu emira Sulejmana Çelebiego (najstarszego syna Bajazyda), władającego wówczas Rumelią. Budowę zakończył jednak dopiero w 1414 r. jego brat, sułtan Mehmet I, który na nowo zjednoczył państwo.

Architektem meczetu był Hacı Alaaddin z Konyi, natomiast budowniczym – Ömer ibn-i İbrahim. Ich imiona znamy dzięki inskrypcji znajdującej się nad zachodnim wejściem do świątyni.

 

Meczet znajduje się w historycznym centrum miasta, obok bazaru.
   
Początkowo świątynia nosiła nazwę Meczetu Piątkowego, jednak kilkadziesiąt lat później, w rezultacie wybudowania tuż obok nowego meczetu – Üç Şerefeli – przyjęło się nazywanie go Starym Meczetem.

Meczet został uszkodzony na skutek trzęsienia ziemi, a następnie odrestaurowany w 1753 r. z rozkazu sułtana Mahmuda I. Ostatnia renowacja miała miejsce w 1965 r.

Meczet ogromnych inskrypcji

Meczet został wybudowany z ciętego kamienia, ma również nieliczne elementy ceglane. Jego brama wykonana jest z marmuru. Sala modlitewna meczetu ma kształt kwadratu i przykryta jest dziewięcioma kopułami.

Stary Meczet ma dwa minarety, z których jeden powstał w czasach budowy świątyni, natomiast drugi dobudowano za panowania Murada II.

Meczet słynie z wymalowanych na jego ścianach ogromnych inskrypcji, pochodzących z II połowy XIX w. Kaligrafia koloru czarnego robi wrażenie nie tylko dzięki swym rozmiarom, ale również poprzez kontrast z białymi ścianami.

Do elementów XV-wiecznego, oryginalnego wyposażenia meczetu należą wykonane z kamienia mihrab i minbar.

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...
Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...
Burdż Chalifa Burdż Chalifa
Burdż Chalifa, czyli „Wieża Chalify”, to najwyższy budynek w Dubaju oraz najwyższa lądowa konstrukcja jaką...
Meczet Dżumeirah Meczet Dżumeirah
Meczet Dżumeirah (Jumeirah) to jedyny meczet w Dubaju, do którego wstęp mają niemuzułmanie. Udostępnienie meczetu...
Dubajskie drapacze chmur Dubajskie drapacze chmur
Na terenie miasta Dubaj znajduje się 911 ukończonych budynków wielopiętrowych (wg danych z września 2012 r.), z...