Meczet Orhana Gazi należy do najstarszych meczetów w Bursie. Ufundowano go na cześć sułtana Orhana, który w 1326 r. zdobył Bursę i uczynił z niej stolicę państwa osmańskiego.
Turcja | Meczet Orhana Gazi w Bursie (Bursa, Turkey by Christine und Hagen Graf na licencji CC BY 2.0)
Historia meczetu
Kompleks Orhana I (Orhaniye) wybudowano w 1339 r. Składał się z meczetu, medresy, dwóch łaźni (hamamów), imaretu (kuchni dla ubogich) oraz karawanseraju. Do dziś zachowały się jedynie meczet, jedna z łaźni oraz karawanseraj.
Duża część meczetu spłonęła w 1417 r. w czasach rządów Karamanidów (władców plemiona turkmeńskiego Karaman, którzy na pewien czas wyzwolili się spod władzy osmańskiej). Został odbudowany kilka lat później.
W XIX w. budynek uległ poważnemu uszkodzeniu na skutek trzęsienia ziemi; musiał przejść renowację.
Surowy styl
Meczet Orhana został wybudowany w stylu seldżuckim, na planie litery T. Pierwotnie nie miał minaretu – dobudowano go w XIX w.
Meczet nie jest tak zdobny jak Ulu Camii, choć warto zwrócić uwagę na piękny, zwieńczony łukiem portal wejściowy. Nie znajdziemy tu okazałych kaligrafii; ściany zdobią za to kilimy.
Światło pada do środka budynku poprzez okna w ścianach i w kopule.
Karawanseraj zbudowany z cegły i ciętego kamienia musiał być odrestaurowany po poważnych zniszczeniach na skutek trzęsień ziemi. Robi wrażenie swoim rozmiarem.
Turcja | Widok na Bursę (Bursa Rainbow by sk na licencji CC BY-ND 2.0)
Zainteresują Cię również





