Możliwość zwiedzenia całej Turcji w niedługim czasie do dość rzadka okazja, ale podróżnicy odwiedzający Stambuł mogą poczuć przedsmak wycieczki po kraju, zaglądając do parku miniatur. Miniatürk to kolekcja szczegółowo odwzorowanych, najsłynniejszych obiektów z całej Turcji. 

miniaturk

Turcja | Miniatürk, Stambuł (The park and the surrounding hills by Scott Dexter na licencji CC BY-SA 2.0)

Podstawowe informacje

Park Miniatürk został otwarty 2 maja 2003 r. Zajmuje powierzchnię 60 000 km² i należy do największych parków miniatur na świecie. Znajduje się na północno-wschodnim brzegu Zatoki Złoty Róg.

Zobaczymy w nim 120 modeli w skali 1:25. 57 spośród nich to obiekty stambulskie, 51 – anatolijskie, a 12 to miniatury obiektów znajdujących się na terenach należących niegdyś do Imperium Osmańskiego. W parku pozostawiono wolne miejsce na kolejne modele.

 

Park nie jest jedynie pustą przestrzenią z modelami. Zadbano o takie szczegóły jak roślinność, statki pływające po zbiornikach wodnych (zarówno te nowoczesne, jak i osmańskie galery), miniaturowy pociąg jadący po maleńkich torach czy kolejka linowa z dwoma wagonikami.

miniaturk2

Turcja | Niebieski Meczet, Miniatürk (Sultanahmet/Blue Mosque by Scott Dexter na licencji CC BY-SA 2.0)

Multum modeli

W sekcji poświęconej Stambułowi znajdziemy miniatury zarówno słynnych zabytków, jak i nowoczesnych budowli. Wspaniale odwzorowane są m.in. okolice Błękitnego Meczetu, Hipodromu i Hagia Sofii. Znajdziemy też słynne kościoły i meczety, fortece nad Bosforem czy wieże: Galata oraz Leandra. Zobaczymy też model stadionu olimpijskiego, a nawet przejdziemy się mini-mostem nad mini-Bosforem.

W sekcji anatolijskiej postarano się o zaprezentowanie dokonań różnych cywilizacji Azji Mniejszej. Są budowle hetyckie, greckie, seldżuckie i osmańskie. Są miniatury Kominów Wróżek Kapadocji, tarasów wapiennych Pamukkale, monumentalnych posągów na Górze Nemrut, kościołów, meczetów, mauzoleów i klasztorów, a nawet obiektów już nieistniejących, takich jak Świątynia Artemidy czy Mauzoleum w Halikarnasie.

miniaturk3

Turcja | Miniatura wieży Galata, Miniatürk (Galata Tower (if you look closely, you can see a jumper) by Scott Dexter na licencji CC BY-SA 2.0)

Znajdziemy też modele wielkiej Tamy Atatürka z okolic Urfy, dawnych mostów oraz historycznych zabudowań Safranbolu czy Mardin.

Ostatnia sekcja parku prezentuje obiekty, które znajdowały się niegdyś na terenie Imperium Osmańskiego, takie jak meczet Kopuła na Skale z Jerozolimy, most w Mostarze (Bośnia) czy stacja kolejowa historycznej kolei hidżaskiej w Damaszku.

Na terenie parku znajdziemy sklep z pamiątkami, kawiarnię, budki z lodami czy kukurydzą, a także atrakcje dla dzieci.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Miasto Meksyk Miasto Meksyk
O stolicy Meksyku krążą legendy. Jedni widzą w niej metropolię pełną niebezpieczeństw, inni – fascynujące i barwne...
Kiedy jechać do Meksyku? Kiedy jechać do Meksyku?
Odpowiedzi na to pytanie jest bardzo dużo, ponieważ każdy ma swoje indywidualne upodobania i oczekiwania, co do...
Kiedy jechać na Bali? Kiedy jechać na Bali?
Bali jest wyspą należącą do Indonezji i leży na ósmym stopniu szerokości południowej na Oceanie Indyjskim....