Turcja jest krajem leżącym na styku kilku cywilizacji, a ta orientalna mieszanka kulturowa odzwierciedla się w wielu aspektach codziennego życia, m. in. w ceremonii zaślubin i w obrządkach weselnych.
Turcja | Tureckie wesela są bardzo różnorodne (Wedding couple / Gelin Damat 2 by Özlem Ercan na licencji CC BY 2.0)
Turecki ślub podzielić można na: cywilny oraz religijny. Na ślub cywilny małżonkowie mogą ubrać się w zwykły strój codzienny, ale jak powszechnie wiadomo, marzeniem każdej małej dziewczynki jest założenie białej sukni. Panowie towarzyszący pięknie ubranej przyszłej małżonce zakładają wówczas smoking lub garnitur.
Podczas ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego niektórzy narzeczeni wymieniają się obrączkami. Nie jest to jednak obowiązkiem. Tradycją jest, aby jednym ze świadków był najstarszy mężczyzna w rodzinie.
Ślub religijny jest w Turcji zabroniony, mimo to wiele par i tak się na niego decyduje. Ma on bardzo duże znaczenie zazwyczaj w bardzo religijnych rodzinach. Sama ceremonia jest skromna. Obecni są przyszli małżonkowie i imam.
Ślub i wesele trwają zazwyczaj od czterech do siedmiu dni. Zaczynają się oddzielnymi uroczystościami, które organizują osobno rodziny państwa młodych. Od tej chwili narzeczeni nie mogą się zobaczyć aż do chwili ślubu.
Turcja | Panna młoda (Turkish Bride by Mohamed Nanabhay na licencji CC BY 2.0)
Przyjęcie weselne jest niezwykle ważnym wydarzeniem, zwłaszcza dla kobiety. Uzależnione jest jednak od regionu w jakim się odbywa i religijności rodziny. W większych miastach wesela organizowane są na wzór europejski. W rodzinach z głębokimi tradycjami przyjęcia organizowane są często osobno dla kobiet i mężczyzn.
Poczęstunek weselny zwykle podawany jest w formie szwedzkiego stołu. Nie jest też zbyt bogaty. Zwykle są skromne przekąski oraz napoje.
Turcja | Dzień przed weselem ma miejsce uroczystość, która nazywana jest "nocą henny" (Henna Hands, Indian Wedding by lawrencegerald na licencji CC BY-ND 2.0)
Zainteresują Cię również





