Stambulskie Muzeum Archeologiczne to ogromny kompleks złożony z trzech budynków. Znajdziemy tam liczne pamiątki po cywilizacjach zamieszkujących Anatolię i jej okolice oraz starożytny Bliski Wschód.

muzeum stambul1

Turcja | Budynek muzeum archeologicznego, Stambuł (Turkey, Istanbul, Museum of Archeology by Dave Proffer na licencji CC BY 2.0)

Podstawowe informacje

Najstarsza część muzeum została założona 13 czerwca 1891 r. przez Osmana Hamdi, archeologa i malarza. Nosiła wówczas nazwę Muzeum Imperialnego.

Dziś w skład muzeum wchodzą trzy budynki: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Starożytnego Wschodu oraz Muzeum Ceramiki w Çinili Köşk.

 

Budynki muzeum mieszczą się na terenie Pałacu Topkapı; wejście znajduje się na pierwszym dziedzińcu.

Podobnie jak większość innych muzeów, Muzeum Archeologiczne jest zamknięte w poniedziałki.

Muzeum Archeologiczne (budynek główny)

Jest to najstarsza część muzeum. Znajdziemy tam m.in. rzeźby antyczne, przede wszystkim z okresów greckiego i rzymskiego, w tym lwa z Mauzoleum w Halikarnasie, popiersia cesarzy rzymskich czy Aleksandra Wielkiego, fragmenty Ołtarza Pergamońskiego.

muzeum stambul2

Turcja | W muzeum znajduje się sala sarkofagów (Turkey, Istanbul, Museum of Archeology by Dave Proffer na licencji CC BY 2.0)

Jest tu również sala sarkofagów, spośród których najsłynniejszym jest Sarkofag Aleksandra, odnaleziony w Sydonie. Nie jest to co prawda sarkofag, w którym pochowano słynnego macedońskiego władcę (nazwa pochodzi od przedstawiającego Aleksandra reliefu na sarkofagu), lecz i tak jest cennym zabytkiem. Prawdopodobnie należał do króla Sydonu, Abdalonymosa.

W budynku zobaczymy także ekspozycję ukazującą etapy osadnictwa w Troi, prezentację cywilizacji zamieszkujących w przeszłości Stambuł, pamiątki po kulturach sąsiadujących z Anatolią (m.in. znaleziska z Syrii, Cypru, Palestyny).

Przechowywany jest tu również jeden z trzech istniejących egzemplarzy traktatu z Kadesz, zawartego między faraonem Ramzesem II a władcą Hetytów.

muzeum stambul3

Turcja | Bogato zdobiony sarkofag (Sarcophagus at Istanbul Archaeology Museum by Patrick na licencji CC BY 2.0)

Muzeum Starożytnego Wschodu

Budynek ten należał niegdyś do Akademii Sztuk Pięknych; w muzeum został przekształcony w 1974 r. Znajdziemy tu wiele skarbów z czasów Sumerów, Babilonii i Asyrii, Hetytów, Egipcjan, Urartyjczyków i innych dawnych cywilizacji anatolijskich, czy też Arabów sprzed epoki islamu.

Do najsłynniejszych dzieł przechowywanych w muzeum należą ozdobne płyty pochodzące z babilońskiej Bramy Isztar, głowa węża z Kolumny Wężowej na Hipodromie, stela króla akadyjskiego Naram-Sina czy obelisk króla Asyrii Adad-nirari III. Kolekcja zawiera również 75 000 glinianych tabliczek z pismem klinowym – jest to drugi na świecie (po British Museum) tak ogromny zbiór.

muzeum stambul4

Turcja | Rzeźba portretowa (Archeological Museum, Istanbul by puffin11k na licencji CC BY-SA 2.0)

Çinili Köşk (Pawilon Fajansowy)

Ten piękny pawilon sam w sobie jest zabytkiem – powstał jako jeden z budynków kompleksu Topkapı w 1472 r. Fasada ozdobiona kolumnami i łukami oraz wnętrze bogato dekorowane płytkami ceramicznymi czynią z budynku skarb wczesnej architektury osmańskiej.

Wewnątrz mieści się Muzeum Ceramiki. Można tu zobaczyć przykłady ceramiki seldżuckiej i osmańskiej z czasów od XII do XIX wieku, ułożone chronologicznie. Do najpiękniejszych skarbów pawilonu należą XVI-wieczne przykłady ceramiki z Izniku.

muzeum stambul5

Turcja | Sarkofag Aleksandra (alexander sarcophagus by yasin turkoglu na licencji CC BY-ND 2.0)

Dziedziniec muzeum

Zabytki znajdują się również przed muzeum oraz w ogródku obok muzealnej kawiarni. Znajdziemy tu posągi, kolumny, a także porfirowe sarkofagi cesarzy bizantyjskich.

Zainteresują Cię również

Historia Hiszpanii Historia Hiszpanii
Nazwa „Półwysep Iberyjski” pochodzi od Iberów, którzy zamieszkiwali tereny Hiszpanii 1000 lat p.n.e. Następnie na...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...
Historia Dubaju w pigułce Historia Dubaju w pigułce
Przez długie wieki Dubaj był wioską rybacką, znaną przede wszystkim z połowu pereł. Błyskawiczny rozwój miasta...
Historia Chin Historia Chin
Mówiąc o historii Chin należy brać pod uwagę obszar kulturowy i językowy, a nie tylko obecnie istniejąca Chińską...
Kalendarium dziejów Cypru Kalendarium dziejów Cypru
Cypr, obok Krety, należy do najdawniej zamieszkałych wysp Morza Śródziemnego. Odkryto tu wczesne ślady osadnictwa,...
Bodhi – Drzewo Oświecenia Bodhi – Drzewo Oświecenia
Powszechne jest przekonanie, że Siddhattha doznał Oświecenia podczas medytacji u stóp drzewa. W przekazach Buddy o...