Czy mieliście już okazję obejrzeć najnowszą ekranizację Bonda – Skyfall? Jeśli tak, z pewnością nie umknęły waszej uwadze tureckie plenery w pierwszych minutach filmu.

Ba, jak odnotowała w nekrologu sama M, agent 007 w tym właśnie kraju odbył swoją ostatnią akcję... pomijając oczywiście fakt, że James Bond nie umiera nigdy.

Turcja | Uginające się pod ciężarem towarów, kolorowe stragany są szczególnie wdzięczną scenerią filmów akcji, choć ich los bywa raczej niewdzięczny

Turcja | Uginające się pod ciężarem towarów, kolorowe stragany są szczególnie wdzięczną scenerią filmów akcji, choć ich los bywa raczej niewdzięczny (Dalyan Market, Turkey by Dumphasizer na licencji CC BY-SA 2.0)

Ale od początku. W najnowszej odsłonie losów słynnego agenta, widzimy go buszującego w orientalnej przestrzeni miejskiej. Gdy naszym oczom ukazuje się wdzięczna sylwetka (nie, nie dziewczyny Bonda) Yeni Cami, czyli Nowego Meczetu, nie mamy już wątpliwości, że to Stambuł.

Na początku filmu, jeszcze przed zjawiskową czołówką z piosenką Adele, Daniel Craig w towarzystwie pięknej Naomie Harris udaje się w pościg za, nazwijmy go: czarnym charakterem, w celu odzyskania skradzionej supertajnej listy z nazwiskami agentów NATO.

Jak już wspomnieliśmy, dzielny agent i jego przeciwnik przemierzają tureckie ulice, pozwalając nam co chwilę cieszyć oko malowniczymi zakątkami Stambułu. No cóż, w to ostatnie zdanie wkradły się dwa przekłamania. Po pierwsze: Bond raczej dewastuje aniżeli „przemierza” ulice miasta, zrównując z ziemią stragany i niszcząc zabytki (słynny pościg motocyklowy po dachach Grand Bazaar), po drugie: zważywszy na pierwsze – trudno się cieszyć widząc taki poziom dewastacji (na szczęście w rzeczywistości zniszczenia były ponoć minimalne).

Oglądając filmy akcji zastanawiam się zawsze: kto to wszystko później posprząta?! Nietrudno się więc domyślić, że autor tego artykułu jest kobietą.

Turcja | Daniel Craig, czyli agent 007

Turcja | Daniel Craig, czyli agent 007 (daniel-craig by S L.a.g.h.a.r.i na licencji CC BY 2.0)

Barwne tureckie stragany po brzegi wypchane soczystymi owocami i stożkami przypraw są w Skayfall bez zmrużenia oka zrównywane z ziemią przez skupionych na pościgu agentów. W tym wymiarze obu (a doliczając dziewczynę – wszystkich troje) należy uznać za bohaterów negatywnych. Czy ktoś obejrzał się na wystraszonego sprzedawcę przypraw? Czy ktoś schylił się, by podać zlęknionej kobiecie jedną z rozrzuconych pomarańczy? Doprawdy straszny jest los tych biednych sprzedawców w sekundę tracących swój dobytek...

Ukojenie przynosi myśl, że to tylko fikcja, a stragany na potrzeby filmu zostały sfabrykowane. Mimo to wierzę, że wielu z was znalazło w kinie chwilę na krótką refleksję odnośnie niewdzięcznego losu tureckich straganów.

Myślę, że i Bond i widzowie w pełni zasłużyli na chwilę relaksu (w przypadku agenta – dość depresyjnego) na tureckiej plaży w Fethiye, gdzie mamy okazję po raz ostatni rzucić okiem na tureckie krajobrazy w Skyfall.

Turcja | Skyfall to niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć Kryty Bazar (Grand Bazaar, Kapali Carsisi) z perspektywy dachu

Turcja | Skyfall to niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć Kryty Bazar (Grand Bazaar, Kapali Carsisi) z perspektywy dachu (2007-03-11 03-17 Istanbul 041 Bedeckter Basar by Allie_Caulfield na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Ukraińskie wyszywanki Ukraińskie wyszywanki
Wśród bogactwa ukraińskiej sztuki dekoracyjnej haft artystyczny zajmuje jedno z czołowych miejsc. Jest to ulubiona...
Cypryjskie obiekty na liście UNESCO Cypryjskie obiekty na liście UNESCO
GleNa listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisane zostały cztery obiekty znajdujące się na Cyprze. Są to zarówno...
Park Ruś Kijowska Park Ruś Kijowska
Projekt o nazwie „Park Ruś Kijowska – Centrum Kultury i Historii Dawnej Rusi" jest realizowany w rejonie...
Egipski papirus Egipski papirus
Symbol Dolnego Egiptu – papirus – znany był w Egipcie już około 3 tysięcy lat p.n.e. i  stanowił najważniejszy...