Van, miasto zwane przez miejscowych „panną młodą” ze względu na wyjątkową urodę, ucierpiało na skutek silnego trzęsienia ziemi, które miało miejsce 23 października 2011 roku.

Turcja | Krajobraz po trzęsieniu ziemi w mieście Van

Turcja | Krajobraz po trzęsieniu ziemi w mieście Van (Turkey, Van earthquake, IHH relief effort, October 27 2011 by IHH Humanitarian Relief Foundation na licencji CC BY 2.0)

Główne trzęsienie

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło wschodnią Turcję miało siłę 7,2 stopnia w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się 17 km na północny wschód od miasta Van. Najbardziej ucierpiały prowincje Van i Erciş, ale wstrząsy były odczuwalne również w prowincjach sąsiednich, a także w krajach graniczących ze wschodnią Turcją.

Według oficjalnych danych z 30 października 2011 r. na skutek katastrofy zginęły 604 osoby, a 4152 osoby zostały ranne. Co najmniej 60 000 ludzi pozostało wówczas bez dachu nad głową, i to w trudnych warunkach – na przełomie października i listopada w Van leżał już śnieg.

Pomoc Turcji bardzo szybko zadeklarowało wiele państw, w tym Polska. Rząd turecki początkowo odmówił większości z nich, z wyjątkiem państw graniczących z Republiką Turecką (Azerbejdżan, Bułgaria i Iran), których ekipy ratownicze pojawiły się w Van na krótko po katastrofie. Jednak już 25 października Turcja zaakceptowała pomoc zagraniczną.
Wstrząsy wtórne

Nieznaczne wstrząsy wtórne pojawiły się niedługo po głównym trzęsieniu. Bardzo wyraźnie odczuwalny był jednak dopiero silny wstrząs (5,7 w skali Richtera) z 9 listopada. Trzęsienie to spowodowało m.in. zawalenie się hotelu Bayram, który gościł dziennikarzy i ratowników.

Wschodnia Turcja jest terenem częstych wstrząsów, ale te z 2011 r. były wyjątkowo silne. Mimo, że przez wschodnią Anatolię przebiega uskok tektoniczny, tereny te są słabo przygotowane na trzęsienia ziemi. Brakuje konstrukcji odpowiednich dla rejonów sejsmicznych, które mogą przetrwać silne wstrząsy, a przepisy dotyczące wytrzymałości budowanych domów są łamane.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Malediwy? Kiedy jechać na Malediwy?
Nazwa tego państwa oznacza „łańcuch wysp” i rzeczywiście tworzy je ponad tysiąc koralowych wysepek na 26 atolach....
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Kiedy jechać na Seszele? Kiedy jechać na Seszele?
Okazuje się, że do raju można trafić i za życia. Trzeba tylko w tym celu wybrać się na Seszele. Otoczone palmami...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Klimat Chin Klimat Chin
Rozległe terytorium Chin sprawia, iż kraj ten znajduje się w zasięgu aż trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej,...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...