Turcja to kraj, który może się poszczycić bardzo różnorodnymi krajobrazami, rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt oraz wyjątkowymi miejscami o znaczeniu historycznym. Obszary o szczególnym znaczeniu są chronione m.in. dzięki parkom narodowym.

Według danych z 2010 roku na terenie Turcji znajduje się 41 takich parków.

Turcja | Park Góry Nemrut

Turcja | Park Góry Nemrut (West Terrace by Klearchos Kapoutsis na licencji CC BY 2.0)

Park Sosnowy – pierwszy turecki park

Pierwszy turecki park narodowy – Yozgat Çamlığı Milli Parkı – został założony w 1958 r. Jest to las sosnowy stanowiący zieloną wyspę w samym środku suchego stepu. Znajduje się on w środkowej Anatolii. Wiele gatunków sosen występujących w parku to gatunki endemiczne (oprócz Parku Sosnowego można je spotkać wyłącznie w górach Kaukazu).

Park Góry Nemrut

Ten położony w południowo-wschodniej Anatolii park jest miejscem o szczególnym znaczeniu historycznym. Na górze o wysokości 2134 m n.p.m. znajduje się słynny zespół świątynno-grobowy zbudowany w I wieku p.n.e. przez króla Kommageny, Antiocha I. Zespół składa się z królewskiego grobowca oraz otaczających go monumentalnych, ośmiometrowych posągów, przedstawiających samego Antiocha, bóstwa greckie, perskie i armeńskie oraz dwa orły i dwa lwy. Do XIX wieku posągi zachowały się w stanie nienaruszonym, później jednak głowy wszystkich rzeźb zostały utrącone na skutek trzęsienia ziemi.

Park Narodowy Göreme

Göreme to miasteczko w środkowej Anatolii, położone wśród słynnych formacji skalnych Kapadocji, zwanych ze względu na swoje niezwykłe kształty „kominami wróżek”. W tym wpisanym na listę UNESCO parku znajdują się wykute w skałach liczne kościoły oraz domy dawnych chrześcijan

.Turcja | Park Narodowy Göreme

Turcja | Park Narodowy Göreme (by Hans na licencji Pixabay)

Park Narodowy Yedi Göller (Siedmiu Jezior)

Park ten położony jest w prowincji Bolu, w zachodniej części Regionu Morza Czarnego. Jest znany ze swych jezior osuwiskowych (postałych w wyniku zatamowania przez osuwisko koryta rzecznego) oraz wyjątkowo pięknych krajobrazów. Obszar ten porastają m.in. buki, lipy, sosny czarne i dęby. Jeziora są domem dla licznych pstrągów, a otaczające je lasy – dla wielu dzikich zwierząt, w tym jeleni, niedźwiedzi, saren, wilków czy dzików.

Park Narodowy Uludağ

Park ten, najwyżej położony rejon zachodniej Anatolii, znajduje się 22 km od miasta Bursa. Obszar parku to góra Uludağ (tur. „Wielka Góra”) i jej okolice. Park charakteryzuje się dużym bogactwem szaty roślinnej – od makii w dolnych partiach, przez lasy liściaste, po roślinność wysokogórską. Jest też domem dla licznych górskich ptaków: sępów, orłów, orłosępów oraz wielu mniejszych gatunków.

Park Narodowy Doliny Munzur

Bardzo duży park, niezwykle bogaty pod względem geologicznym i przyrodniczym. Znajduje się we wschodniej Anatolii, w prowincji Tuncere. W parku zobaczymy m.in. jaskinie, wulkaniczne formacje skalne, jeziora lodowcowe, gorące źródła, kaniony i wodospady. W rzece Munzur żyją pstrągi. Park jest domem dla wielu dzikich zwierząt, w tym rysi, żbików, zajęcy, dzikich kóz, niedźwiedzi czy wilków.

Turcja | Uludağ Mountain w lutym

Turcja | Uludağ Mountain w lutym (Kartaltepe Peak, Uludağ Mountain by Ty na licencji CC BY-SA 2.0)

Park Narodowy Kuşcenneti (Ptasi Raj)

To niewielki park, położony w prowincji Balıkesir, na północny wschód od jeziora Manyas, w Regionie Marmara. Wilgotny i ciepły klimat oraz dużo roślinności to powody, dla których ten niewielki obszar jest siedliskiem niezwykle różnorodnej populacji ptaków, liczącej ponad 270 gatunków (w tym kaczki, flamingi czy pelikany).

Zainteresują Cię również

Chorwackie obiekty na liście UNESCO Chorwackie obiekty na liście UNESCO
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się siedem chorwackich obiektów. Są na niej wspaniałe budynki...
Nairobi Nairobi
Niemal w samym centrum Kenii, na około 1700 m n.p.m. nad źródłem rzeki Athi, u podnóża gór Aberdare, położona jest...
Park Narodów (Parque das Nações) w Lizbonie Park Narodów (Parque das Nações) w Lizbonie
Po zamknięciu Światowej Wystawy Expo w 1998 roku, nowo powstały teren wraz z jego zabudowaniami przekształcony...
Zwierzęta Turcji Zwierzęta Turcji
Fauna Turcji jest niezwykle bogata. W każdym regionie spotkać można przedstawicieli najróżniejszych gatunków...
Chorwacja – świat zwierzęcy Chorwacja – świat zwierzęcy
Świat zwierząt Chorwacji nie różni się wiele od typowo europejskiego. Powszechnie spotyka się tu wiewiórki, zające...
Fauna Egiptu Fauna Egiptu
Egipt charakteryzuje się dużą różnorodnością gatunków zwierząt. Wiele z nich przystosowało się do ekstremalnych...