Region Czarnomorski obejmuje prawie całą północną Anatolię na wschód od Regionu Marmara. Od północnego wschodu sąsiaduje z Gruzją.

Turcja | W drodze do Synopy

Turcja | W drodze do Synopy (Flying into Sinop, Turkey by Clara S. na licencji CC BY 2.0)

Krajobraz i klimat regionu

W krajobrazie regionu przeważają góry (izolujące od suchego powietrza z południa) z przecinającymi je dolinami oraz płaskowyże.

Panuje tu klimat oceaniczny, z gorącym latem i łagodną zimą oraz całorocznymi opadami deszczu. Jest to najbardziej zielona część Turcji. Do skarbów regionu należą orzechy laskowe, kukurydza, pomidory i herbata.

Region podzielony jest na 18 prowincji. Zamieszkuje go prawie 4,5 mln ludzi.

Część zachodnia

Region zachwyca swymi krajobrazami, łączącymi w harmonijny sposób masywy górskie, piękne zielone doliny, rzeki, jeziora oraz nadmorskie plaże.

W prowincji Bolu znajduje się Park Narodowy Yedigöller (Park Siedmiu Jezior) oraz Abant – polodowcowe, górskie jezioro otoczone lasami. Tryskają tu również gorące źródła. Kartalkaya to z kolei popularne centrum narciarstwa.

Równie pięknie prezentuje się prowincja Kastamonu. Park Narodowy Ilgaz jest popularny wśród miłośników wycieczek górskich oraz raftingu. Urodziwy jest też park Küre, z jeziorkami, wodospadem Ilısu oraz podziemną jaskinią.

Turcja | Park Narodowy Yedigöller

Turcja | Park Narodowy Yedigöller (Yedigöller by MzffR AKAR na licencji CC BY 2.0)

W prowincji Zonguldak znajdziemy wiele pięknych, piaszczystych plaż, ale także liczne jaskinie oraz ruiny starożytnego miasta Eregli (Ereğli).

Miastem wakacyjnym o wyjątkowo pięknym krajobrazie jest również Sile (Şile).

Odwiedzając prowincję Karabük nie sposób przeoczyć miasta Safranbolu. Znajduje się tam ponad 1000 zabytków osmańskich, w tym: meczety, łaźnie, karawanseraje, stara wieża zegarowa oraz setki zabytkowych domów.

Unikalną, starą zabudowę drewnianą zobaczymy z kolei w mieście Bartın.

Prowincja Düzce to wyjątkowo bogata mieszanka kulturowa. Oprócz Turków żyją tu Czerkiesi, Abchazowie, Lazowie, Romowie, Chveneburi (gruzińscy muzułmanie), Kurdowie, Zaza oraz imigranci z Bałkanów.

Turcja | Region Czarnomorski obejmuje prawie całą północną Anatolię

Turcja | Region Czarnomorski obejmuje prawie całą północną Anatolię (Women by the Black Sea by Whewes na licencji CC BY 2.0)

Centrum regionu

W centralnej części regionu odwiedzić możemy miasta portowe, Samsun i Synopę. W Synopie warto zobaczyć fortecę wybudowaną w VII w. p.n.e.

Na piesze wycieczki po górach i płaskowyżach warto udać się do prowincji Corum (Çorum).

Ważnym miastem jest Amasya. Warto zobaczyć tam pięknie podświetlone grobowce i pałac królów Pontu, budownictwo średniowieczne oraz świetnie zachowane domy osmańskie. Przepiękne jest pobliskie jezioro kraterowe Borabay.

Historyczną wartość prezentuje także prowincja Tokat z takimi skarbami architektury, jak dwunastowieczny most nad rzeką Yeşilırmak czy medresa Hatuniye z XV wieku.

Turcja | Safranbolu

Turcja | Safranbolu (Safranbolu by Lukas Bergstrom na licencji CC BY 2.0)

Część wschodnia

Prowincja Giresun słynie z wyrobów drewnianych (w tym skrzynek na ser, łyżek, maselnic), wełnianych i lnianych. Warto zwrócić uwagę także na miejscową kuchnię i skosztować zupy kukurydzianej oraz potraw z kapusty.

Jeśli preferujemy dania rybne, zainteresuje nas kuchnia regionu Rize, bogata w liczne potrawy z hamsi, czyli tureckich anchovy. Cenione jest również tamtejsze rękodzieło.

Perłą regionu jest prowincja Trabzon, na czele z wybudowanym na stromym zboczu górskim klasztorem Sümela, poświęconym Maryi.

Prowincja pełna jest zabytkowych miejsc kultu. Wymienić należy chociażby ormiański klasztor Kaymaklı niedaleko Trabzonu, kościoły skalne Hagios Savvas, klasztor Vazelon z III w. n.e. z przepięknymi freskami czy meczety Fatih i Yeni Cuma.

W mieście Trabzon musimy koniecznie odwiedzić bizantyjski kościół Hagia Sofia i ruiny zamku. Po dniu pełnym wrażeń odpocząć możemy w uroczym, niewielkim parku Boztepe z ogródkiem herbacianym.

Turcja - Trabzon | Bizantyjski kościół Hagia Sofia

Turcja - Trabzon | Bizantyjski kościół Hagia Sofia (Turkey 157 by Sara Yeomans na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Region Śródziemnomorski Turcji Region Śródziemnomorski Turcji
Region Śródziemnomorski rozciąga się w południowej części Anatolii. Jest to rejon górzysty. Nierzadko zbocza gór...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Świat roślin Tunezji Świat roślin Tunezji
Dzięki atrakcyjnemu położeniu geograficznemu świat roślinny Tunezji jest niezwykle bogaty i dość zróżnicowany. O...
Dzielnice Dubaju – Deira Dzielnice Dubaju – Deira
Deira to najstarsza część miasta, która niegdyś stanowiła jego handlowe centrum. Widać to chociażby w starej,...