Region Czarnomorski obejmuje prawie całą północną Anatolię na wschód od Regionu Marmara. Od północnego wschodu sąsiaduje z Gruzją.
Turcja | W drodze do Synopy (Flying into Sinop, Turkey by Clara S. na licencji CC BY 2.0)
Krajobraz i klimat regionu
W krajobrazie regionu przeważają góry (izolujące od suchego powietrza z południa) z przecinającymi je dolinami oraz płaskowyże.
Panuje tu klimat oceaniczny, z gorącym latem i łagodną zimą oraz całorocznymi opadami deszczu. Jest to najbardziej zielona część Turcji. Do skarbów regionu należą orzechy laskowe, kukurydza, pomidory i herbata.
Region podzielony jest na 18 prowincji. Zamieszkuje go prawie 4,5 mln ludzi.
Część zachodnia
Region zachwyca swymi krajobrazami, łączącymi w harmonijny sposób masywy górskie, piękne zielone doliny, rzeki, jeziora oraz nadmorskie plaże.
W prowincji Bolu znajduje się Park Narodowy Yedigöller (Park Siedmiu Jezior) oraz Abant – polodowcowe, górskie jezioro otoczone lasami. Tryskają tu również gorące źródła. Kartalkaya to z kolei popularne centrum narciarstwa.
Równie pięknie prezentuje się prowincja Kastamonu. Park Narodowy Ilgaz jest popularny wśród miłośników wycieczek górskich oraz raftingu. Urodziwy jest też park Küre, z jeziorkami, wodospadem Ilısu oraz podziemną jaskinią.
Turcja | Park Narodowy Yedigöller (Yedigöller by MzffR AKAR na licencji CC BY 2.0)
W prowincji Zonguldak znajdziemy wiele pięknych, piaszczystych plaż, ale także liczne jaskinie oraz ruiny starożytnego miasta Eregli (Ereğli).
Miastem wakacyjnym o wyjątkowo pięknym krajobrazie jest również Sile (Şile).
Odwiedzając prowincję Karabük nie sposób przeoczyć miasta Safranbolu. Znajduje się tam ponad 1000 zabytków osmańskich, w tym: meczety, łaźnie, karawanseraje, stara wieża zegarowa oraz setki zabytkowych domów.
Unikalną, starą zabudowę drewnianą zobaczymy z kolei w mieście Bartın.
Prowincja Düzce to wyjątkowo bogata mieszanka kulturowa. Oprócz Turków żyją tu Czerkiesi, Abchazowie, Lazowie, Romowie, Chveneburi (gruzińscy muzułmanie), Kurdowie, Zaza oraz imigranci z Bałkanów.
Turcja | Region Czarnomorski obejmuje prawie całą północną Anatolię (Women by the Black Sea by Whewes na licencji CC BY 2.0)
Centrum regionu
W centralnej części regionu odwiedzić możemy miasta portowe, Samsun i Synopę. W Synopie warto zobaczyć fortecę wybudowaną w VII w. p.n.e.
Na piesze wycieczki po górach i płaskowyżach warto udać się do prowincji Corum (Çorum).
Ważnym miastem jest Amasya. Warto zobaczyć tam pięknie podświetlone grobowce i pałac królów Pontu, budownictwo średniowieczne oraz świetnie zachowane domy osmańskie. Przepiękne jest pobliskie jezioro kraterowe Borabay.
Historyczną wartość prezentuje także prowincja Tokat z takimi skarbami architektury, jak dwunastowieczny most nad rzeką Yeşilırmak czy medresa Hatuniye z XV wieku.
Turcja | Safranbolu (Safranbolu by Lukas Bergstrom na licencji CC BY 2.0)
Część wschodnia
Prowincja Giresun słynie z wyrobów drewnianych (w tym skrzynek na ser, łyżek, maselnic), wełnianych i lnianych. Warto zwrócić uwagę także na miejscową kuchnię i skosztować zupy kukurydzianej oraz potraw z kapusty.
Jeśli preferujemy dania rybne, zainteresuje nas kuchnia regionu Rize, bogata w liczne potrawy z hamsi, czyli tureckich anchovy. Cenione jest również tamtejsze rękodzieło.
Perłą regionu jest prowincja Trabzon, na czele z wybudowanym na stromym zboczu górskim klasztorem Sümela, poświęconym Maryi.
Prowincja pełna jest zabytkowych miejsc kultu. Wymienić należy chociażby ormiański klasztor Kaymaklı niedaleko Trabzonu, kościoły skalne Hagios Savvas, klasztor Vazelon z III w. n.e. z przepięknymi freskami czy meczety Fatih i Yeni Cuma.
W mieście Trabzon musimy koniecznie odwiedzić bizantyjski kościół Hagia Sofia i ruiny zamku. Po dniu pełnym wrażeń odpocząć możemy w uroczym, niewielkim parku Boztepe z ogródkiem herbacianym.
Turcja - Trabzon | Bizantyjski kościół Hagia Sofia (Turkey 157 by Sara Yeomans na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również





