Region Egejski położony jest w zachodniej Anatolii, na południe od Regionu Marmara. To wspaniałe miejsce zarówno dla miłośników plażowania, amatorów starożytnych zabytków, jak i osób ciekawych cudów natury.

Turcja | Zatoka Izmirska
Turcja | Zatoka Izmirska (Izmir Bay, Turkey by eutrophication&hypoxia na licencji licencji Pixabay)

Podstawowe informacje

Region Egejski jest terenem wyżynno-górzystym, chociaż występują tam również niziny, zwłaszcza w części zachodniej. Klimat regionu jest zróżnicowany – na zachodzie, bliżej wybrzeży, jest on łagodny, morski, na wschodzie natomiast – kontynentalny.

Region podzielony jest na 8 prowincji: Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla oraz Uşak. Największym miastem regionu jest Izmir (ponad 2,6 mln mieszkańców). Do innych dużych miast należą Denizli, Manisa, Kütahya.

Starożytne miasta

Starożytny Efez (tur. Efes), położony jest koło miasta Selçuk. Został on założony w X w. p.n.e. jako kolonia grecka. Przez wieki miasto było we władaniu różnych ludów. Najbardziej imponujące zabytki efeskie reprezentują okres rzymski. Należą do nich m.in. teatr, Biblioteka Celsusa, Fontanna Trajana czy świątynia Hadriana.

Kompleks zabytków efeskich uzupełniają starożytne budowle samego miasta Selçuk. Znajdują się tam ruiny starogreckie, takie jak świątynia Artemidy (Artemizjon), a także późniejsze zabytki: Bazylika Św. Jana, forteca średniowieczna oraz seldżucki meczet Isa Bey Camii. Niedaleko miasta znajduje się Dom Matki Boskiej (Meryem Ana Evi), w którym Maryja miała mieszkać po śmierci Chrystusa.

Turcja | Biblioteka Celsusa w Efezie
Turcja | Biblioteka Celsusa w Efezie (by Trapuzarra na licencji Pixabay)

Starożytne ruiny znajdziemy także w innych zakątkach Regionu Egejskiego. Koło Aydın zobaczymy ruiny Miletu oraz Aphrodisias, a w pobliskim Didim (dawna Didyma) – pozostałości świątyni Apollina. W Kütahyi zachowała się świątynia Zeusa, a koło Pamukkale – ruiny starożytnego Hierapolis.

W Bergamie znajdują się ruiny starożytnego Pergamonu, górujące nad współczesnym miastem. Jest to interesujący kompleks zabytkowy, chociaż jego skarb – słynny Ołtarz Pergamoński – znajduje się w muzeum w Berlinie.

Wymienione zabytki nie wyczerpują listy starożytnych stanowisk archeologicznych w regionie – są one dosłownie po nim rozsiane.

Turcja | Region Egejski położony jest w zachodniej Anatolii
Turcja | Region Egejski położony jest w zachodniej Anatolii (MAR EGEU / AEGEAN SEA /EGE DENIZI by Rui Ornelas na licencji CC BY 2.0)

Wypoczynek

Region Egejski jest jednym z ważniejszych pod względem turystyczno-wypoczynkowym regionów Turcji. W bardzo licznych ośrodkach znajdują się hotele i piękne, złociste plaże.

Najbardziej znanym ośrodkiem turystycznym regionu jest Bodrum. Miasto dysponuje własnym lotniskiem, które obsługuje loty krajowe oraz zagraniczne (głównie czarterowe). Loty czarterowe do Bodrum kursują także z Polski. Do innych znanych kurortów należą m.in. Marmaris, Didim, Kuşadası, Güzelçamlı, Çeşme.

Skarby przyrody

Najsłynniejszy chyba skarb natury w regionie stanowią wapienne tarasy Pamukkale.

Pięknem krajobrazów zachwycają również inne miejsca, chociażby dolina rzeki Menderes i jezioro Çamiçi, znajdujące się wśród gajów piniowych i oliwnych. Dużo uroku mają wysepki na Morzu Egejskim.

Turcja | Antyczne ruiny w miejscowości Didim
Turcja | Antyczne ruiny w miejscowości Didim (by travelspot na licencji Pixabay)

Skarby kultury tureckiej

Jedno z najstarszych miast tureckich, Kütahya, jest ośrodkiem tureckiej ceramiki. Do dziś w mieście wyrabia się ceramikę w tradycyjny sposób i ręcznie maluje w piękne wzory czy kwiaty. W mieście znajdują się ponadto zabytkowe meczety, łaźnie, pałace oraz zamek.

Na południowy zachód od Kütahyi znajduje się inne miejsce ważne dla rękodzieła tureckiego – Uşak. Miasto to słynie z ręcznie tkanych dywanów. Tamtejsze Muzeum Kaftancı organizuje często wystawy dywanów z różnych epok.

Zainteresują Cię również

Geografia Hiszpanii Geografia Hiszpanii
Hiszpania leży w zachodniej części Europy i zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego, a także dwa archipelagi:...
Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Geografia Portugalii Geografia Portugalii
Kraj przypomina kształtem dosyć regularny, długi (względem linii południkowych) i wąski prostokąt o powierzchni 92...
Klimat Francji Klimat Francji
Francja położona jest w strefie klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje się dość łagodnymi zimami. Wyjątkiem od...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Góra Fudżi Góra Fudżi
Fudżi jest wulkanem i najwyższą górą Japonii (3776 m n.p.m.), znajduje się na wyspie Honsiu.Fudżi, o kształcie...