Region Marmara jest najmniejszym spośród regionów Turcji, ale jednocześnie najgęściej zaludnionym (głównie dzięki ogromnej aglomeracji stambulskiej). Jego obszar stanowią tereny okalające Morze Marmara.

Turcja | Błękit Morza Marmara (Marmara Denizi)

Turcja | Błękit Morza Marmara (Marmara Denizi) (Istanbul and the Sea of Marmara by Davis Doherty Davis Doherty na licencji CC BY 2.0)

Podstawowe informacje o regionie

W skład Regionu Marmara wchodzi 11 prowincji: Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Stambuł, Tekirdağ oraz Yalova.

Trzy prowincje (Edirne, Kırklareli i Tekirdağ) oraz część prowincji stambulskiej leżą w Europie.

W części europejskiej regionu znajduje się pasmo górskie Yıldız (góry Strandża), natomiast w części azjatyckiej – masyw Uludağ – słynne tureckie centrum narciarskie.

Do regionu należy także kilka wysp na Morzu Marmara oraz dwie wyspy na Morzu Egejskim.

Największym miastem regionu jest oczywiście Stambuł. Inną dużą metropolią jest Bursa, czwarte co do liczby ludności miasto w Turcji. Miasta te i ich okolice pełne są zabytków i atrakcji. Nie są to jednak jedyne warte odwiedzenia miejsca w regionie.

Rumelia

Rumelia, czyli Tracja Wschodnia, to jedyny leżący w Europie skrawek Turcji.

Szczególnie warte odwiedzenia jest Edirne (Adrianopol), dawna stolica Imperium Osmańskiego (do 1453 r). Miasto to założył rzymski cesarz Hadrian; po podziale Cesarstwa Rzymskiego Adrianopol znalazł się w granicach Bizancjum, a w 1361 r. został zdobyty przez Turków.

Edirne było ważnym miastem nawet wówczas, gdy straciło rangę stolicy. To tam armia sułtańska zatrzymywała się przed pochodami na Europę. Sułtanowie korzystali również z pobliskich terenów łowieckich.

Turcja | Malownicze krajobrazy prowincji Balikesir

Turcja | Malownicze krajobrazy prowincji Balikesir (Gelincik Tarlası Dursunbey by alkanarslan na licencji CC BY 2.0)

Najsłynniejszym zabytkiem Edirne jest meczet Selimiye z XVI w, uważany za ukoronowanie kunsztu słynnego architekta, Sinana.

Sinan zaprojektował dla Edirne również inny meczet – Üç Şerefeli, a także kilka łaźni i karawanserajów.

Wart odwiedzenia jest również meczet Eski z początku XIV wieku – najstarsza budowla turecka w mieście.

Odwiedzający górzystą prowincję Kırklareli powinni zobaczyć unikalną pod względem geologicznym jaskinię Dupnisa. Tekirdağ z kolei słynne jest ze swych klopsików (köfte). Region jest odpowiedni także dla miłośników plażowania – atrakcyjne są zarówno wybrzeża Morza Czarnego, Egejskiego, jak i Marmara. Plaże w Tracji, zwłaszcza nadczarnomorskie, nie zostały jeszcze odkryte przez masową turystykę.

Po drodze do wybrzeży egejskich warto zatrzymać się w miejscowości Uzunköprü i zwiedzić piętnastowieczny most nad rzeką Ergene.

Turcja | Koń Trojański w Canakkale

Turcja | Koń Trojański w Canakkale (Trojan Horse of Movie Troy, Canakkale by Ming-yen Hsu na licencji CC BY-ND 2.0)

Część azjatycka

Spore znaczenie turystyczne ma dla Regionu Marmara prowincja Balıkesir. Jest ona słynna ze swych czystych plaż i źródeł termalnych. Tam też znajduje się park narodowy Kuş Cenneti (Ptasi Raj), zachwycający bogatą fauną. Nie brakuje również zabytków, takich jak ruiny starożytnego miasta Kyzikos, kompleksy meczetów oraz pałaców. Na należącej do prowincji wyspie Avşa znajduje się bizantyjski klasztor Marii (Meryem Ana).

Bardzo malowniczym położeniem charakteryzuje się prowincja Bilecik, znajdująca się w zielonej dolinie rzeki Sakarya. Oprócz stolicy regionu warto odwiedzić miasto Söğüt, gdzie znajduje się Muzeum Etnograficzne, pokazujące dawną historię Turcji.

Regionem, który spodoba się zarówno miłośnikom historii najnowszej, jak i starożytnej, jest położone blisko Cieśniny Dardanele Çanakkale. W Narodowym Parku Historycznym Półwyspu Gallipoli znajdziemy pomnik upamiętniający żołnierzy broniących półwyspu w czasie I wojny światowej. Na południe od cieśniny znajdują się natomiast ruiny starożytnej Troi.

Zainteresują Cię również

Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Dzielnice Dubaju – Deira Dzielnice Dubaju – Deira
Deira to najstarsza część miasta, która niegdyś stanowiła jego handlowe centrum. Widać to chociażby w starej,...
Tokio – „Wschodnia Stolica” Tokio – „Wschodnia Stolica”
Tokio to największe miasto na świecie, położone nad Oceanem Spokojnym na wyspie Honsiu oraz ważne centrum polityki...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...