W skład regionu Południowo-Wschodniej Anatolii wchodzi 9 prowincji: Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa oraz Sırnak. Największymi rzekami tych okolic są Eufrat i Tygrys. Występuje tu klimat kontynentalny półpustynny z gorącym i suchym latem oraz z często śnieżną zimą.

Turcja | Południowo-Wschodnia Anatolia

Turcja | Południowo-Wschodnia Anatolia (Nemrut by Chuck Grimmett na licencji CC BY-SA 2.0)

Skarby cywilizacji

Południowo-Wschodnia Anatolia to region o bogatej historii i ogromnym dziedzictwie kulturowym. Najdawniejsze, prehistoryczne osady możemy zobaczyć m.in. w okolicach Sanliurfy (Şanlıurfa) oraz w Cayonu (Çayönü).

Do skarbów regionu należy miasto Hasankeyf z XII w., położone w prowincji Batman. W skalistych klifach otaczających tę miejscowość znajdziemy tysiące jaskiń. Bezpośrednio w skały „wbudowano” meczety i kościoły. Panorama Hasankeyf z przecinającą je rzeką Tygrys jest wyjątkowym widokiem.

Równie ciekawym, skalnym dziełem architektonicznym są budynki wbudowane w skalne zbocza w mieście Mardin. To imponujące dzieło ludzkich rąk rozciąga się na długości 1 km.

Najsłynniejszymi skarbami archeologicznymi regionu są kamienne posągi oraz grobowiec Antiocha I na górze Nemrut w prowincji Adıyaman.

Niedaleko, w Eskikale, można podziwiać natomiast płaskorzeźbę przedstawiającą Heraklesa oraz króla Kommageny, Mitradatesa.

Gaziantep przyciąga wzrok okazałą fortecą wybudowaną przez Bizantyjczyków. Ten zamek obronny ma 36 wież! Zwiedzając miasto warto zajrzeć do Muzeum Archeologicznego oraz do największego w Turcji Zoo.

Turcja | Hasankeyf

Turcja | Hasankeyf (Hasankeyf Castle by Omer Unlu na licencji CC BY 2.0)

Coś dla ducha…

Wizytówką Diyarbakıru jest imponujący mur z bazaltu, opasujący starą część miasta, ale uwagę zwraca też Wielki Meczet (Ulu Camii) – najstarszy meczet w Anatolii. Długą historię ma też Kościół Maryi Dziewicy z III w. n.e., w którym do dziś odprawiane są nabożeństwa.

77 km na wschód od Diyarbakıru, w Silvan, znajduje się inny Wielki Meczet. Ten dwunastowieczny budynek zachwyca przede wszystkim dekoracyjnym, rzeźbionym w kamieniu portalem.
Piękne, zabytkowe meczety znajdziemy też w Urfie.

Najstarszymi na świecie klasztorami Asyryjczyków może pochwalić się Mardin. Klasztor św. Gabriela został założony w 397 r. n.e., natomiast Klasztor Szafranowy powstał w 493 r. Klasztor Szafranowy ma 365 pokoi modlitewnych – jeden na każdy dzień w roku.

Turcja | Panorama miasta Hasankeyf z przecinającą je rzeką Tygrys jest wyjątkowym widokiem

Turcja | Panorama miasta Hasankeyf z przecinającą je rzeką Tygrys jest wyjątkowym widokiem (Hasankeyf by Verity Cridland na licencji CC BY 2.0)

Skarby kulinarne, czyli coś dla ciała

Region ten był domem wielu ludów. Rezultatem mieszania się różnych wpływów jest m.in. bogata kuchnia.

Z Urfy wywodzi się np. znany w całej Turcji urfa kebabı. Specjalnością jest tu również pikantne, przyrządzane na bazie surowego mięsa i warzyw çiğ köfte.

Gaziantep to miasto słynące z najlepszych pistacji, wybornej baklawy, klopsików z soczewicy oraz dania içli köfte (arab. kibbeh) z mięsa w cieście z bulguru lub ryżu. Diyarbakır jest znany ze swych dań z jagnięciny. Kahramanmaraş z kolei słynie ze swych wyrabianych w wyjątkowy sposób lodów.

Turcja | Nemrut Dagi

Turcja | Nemrut Dagi (Nemrut Dagi by reibai na licencji CC BY 2.0)

Mieszanka narodowościowa

Południowo-Wschodnia Anatolia była zawsze zlepkiem narodowości i religii. Tworzy to wielokulturowy, barwny obraz regionu, lecz jest również punktem zapalnym. Poważnym problemem jest konflikt Partii Pracujących Kurdystanu z tureckim wojskiem.

W wielu miastach większość stanowią Kurdowie, a nie Turcy. W niejednej wsi trudno jest nawet porozumieć się po turecku. Oprócz Kurdów spotkamy tu też Arabów, Asyryjczyków, Ormian.

Interesującą grupą są Jezydzi, wyznawcy synkretycznej religii, łączącej elementy wierzeń irańskich, islamu, chrześcijaństwa wschodniego, pierwotnych wierzeń kurdyjskich oraz judaizmu. Większość wyznawców jezydyzmu stanowią Kurdowie.

Turcja | Południowo-Wschodnia Anatolia jest wielokulturowym regionem

Turcja | Południowo-Wschodnia Anatolia jest wielokulturowym regionem (Kids by Salvatore Barbera na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Świat roślin Tunezji Świat roślin Tunezji
Dzięki atrakcyjnemu położeniu geograficznemu świat roślinny Tunezji jest niezwykle bogaty i dość zróżnicowany. O...
Dzielnice Dubaju – Deira Dzielnice Dubaju – Deira
Deira to najstarsza część miasta, która niegdyś stanowiła jego handlowe centrum. Widać to chociażby w starej,...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...