Centralna Anatolia to kraina wyżynna, otoczona pasmami górskimi. Większą jej część zajmuje Wyżyna Anatolijska. Panuje tu klimat kontynentalny suchy z bezdeszczowym, gorącym latem oraz mroźną, śnieżną zimą.

 Turcja | Ankara z lotu ptaka

Turcja | Ankara z lotu ptaka (Old Ankara View by SeraTJ na licencji CC BY-SA 2.0)

Przyroda regionu

Warta wzmianki jest bogata przyroda anatolijska. Park Çamlık (Sosnowy), ośnieżony szczyt Erciyes Dağı oraz bagna Kayseri, spokojne i zielone okolice zapory Kesikköprü w Kırşehir czy malownicze jezioro kraterowe Meke koło Karapınar to tylko nieliczne przykłady naturalnego piękna tego regionu.

Podział administracyjny

Region podzielony jest na 13 prowincji. Największym miastem jest Ankara.

Ankara i jej okolice

Ankara jest miastem nowoczesnym, a jednocześnie – dzięki licznym, urodziwym parkom – bardzo zielonym. Znajdziemy tu liczne muzea o różnej tematyce. W starej dzielnicy miasta zobaczymy zabytki z czasów rzymskich, seldżuckich i osmańskich.

Okolice Ankary zachęcają do wypadów na łono natury. Popularnymi celami wycieczek są jeziora (Karagöl, Gölbaşı) i centrum narciarskie góry Elmadag (Elmadağ). Niedaleko znajdują się również uzdrowiska, w których możemy zażyć kąpieli termalnych.

Turcja | Stanowisko archeologiczne Catalhoyuk

Turcja | Stanowisko archeologiczne Catalhoyuk (IMG_3559.JPG by jessogden1 na licencji CC BY 2.0)

Miasta dawnych cywilizacji

Najdawniejszą cywilizację na Wyżynie Anatolijskiej stworzyli mieszkańcy miasta Catalhoyuk (Çatalhöyük) sprzed 9,5 tys. lat. Stanowisko archeologiczne znajduje się 45 km na południe od Konyi.

Wykopaliska prowadzone w regionie odkryły też ślady cywilizacji ludu Hatti. Znalezione w grobowcach królewskich w Alcahoyuk (Alacahöyük) złote i srebrne przedmioty obejrzymy w ankarskim Muzeum Cywilizacji Anatolijskich.

Budowle z Alcahöyük pochodzą już z czasów hetyckich.

Centralna Anatolia była sercem państwa Hetytów. W Boğazkale podziwiać możemy imponujące ruiny hetyckiej stolicy Hattusa oraz świątynie. W pobliskim Yazılıkaya zobaczymy płaskorzeźby przedstawiające hetyckie bóstwa.

Okolice Eskisehir (Eskişehir) pełne są pamiątek po cywilizacji frygijskiej. W Yassıhöyük znajdują się ruiny Gordionu, stolicy królestwa Frygów, a także kurhan króla Midasa. Świątynię bogini frygijskiej Kybele zobaczymy w Ballıhisar, natomiast w Yazılıkaya odwiedzimy Miasto Midasa. Zabytki frygijskie znajdziemy również w Aslantaş, Aslankaya, Doğanlıkale czy Kümbet.

Skalne cuda

Skarbem Środkowej Anatolii jest Kapadocja. Niezwykłe formacje skalne, połączone z wykutymi w skale domami, kościołami i kaplicami oraz podziemnymi miastami robią niezapomniane wrażenie. Do najważniejszych miejsc Kapadocji należą Nevşehir, Göreme, Ürgüp, Dolina Soğanlı.

Podobne do kapadockich podziemne miasta i budynki wykute w skale, a także zabytkowe meczety, znajdziemy w Guzelyurt (Güzelyurt, koło Niğde), położonym u stóp góry Hasan.

Turcja | Kapadocja

Turcja | Kapadocja (by aryawan777 na licencji Pixabay)

Miasta starotureckie

Konya przeszła do historii jako stolica państwa Seldżuków oraz miasto Mevlany. Najsłynniejszym budynkiem w mieście jest wyłożone zielonymi płytkami mauzoleum tego znanego mistyka i poety.

Karaman był stolicą emiratu tureckich Karamanidów, który istniał od XIII do XV wieku. Mieszkał tu słynny poeta trzynastowieczny, Yunus Emre; w mieście znajduje się jego zabytkowy meczet, a także inne meczety Karamanidów oraz medresa Hatuniye.

W okolicach Karamanu znajdziemy również zabytki hetyckie i chrześcijańskie.

Spośród zabytków średniowiecznego Sivas najbardziej zachwycają budowle z czasów Daniszmendów i Seldżuków, w tym bogato zdobiona Medresa Gök czy daniszmendydzki Wielki Meczet

Seldżuckie zabytki zobaczymy również w innych miastach regionu, m.in. w Niğde, Amasyi, Kırşehir, Eskişehir.

Turcja | Jezioro Karagöl

Turcja | Jezioro Karagöl (KARAGOL_CUBUK_20091010_098 by Nezih Durmazlar na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Dzielnice Dubaju – Deira Dzielnice Dubaju – Deira
Deira to najstarsza część miasta, która niegdyś stanowiła jego handlowe centrum. Widać to chociażby w starej,...
Tokio – „Wschodnia Stolica” Tokio – „Wschodnia Stolica”
Tokio to największe miasto na świecie, położone nad Oceanem Spokojnym na wyspie Honsiu oraz ważne centrum polityki...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...