Region Śródziemnomorski rozciąga się w południowej części Anatolii. Jest to rejon górzysty. Nierzadko zbocza gór Taurus wznoszą się tuż za nadmorskimi plażami.
Turcja | Antalya (Antalya by zolakoma na licencji CC BY 2.0)
Klimat regionu
Bliższa wybrzeżu część regionu charakteryzuje się klimatem morskim, z gorącym i suchym latem oraz łagodną, deszczową zimą. Dalej w głębi lądu przeważa klimat kontynentalny – lata są tam upalne i suche, a zimy mroźne i śnieżne.
Podział administracyjny
Region podzielony jest na 8 prowincji: Adana, Antalya, Burdur, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Mersin oraz Osmaniye.
Riwiera Turecka
Infrastruktura turystyczna zachodniego wybrzeża, czyli Riwiery Tureckiej, jest postawiona na bardzo wysokim poziomie. Sztandarowymi miejscami, odwiedzanymi masowo każdego lata są Antalya i Alanya. Miasta te oferują gościom liczne hotele, czyste plaże, restauracje, kawiarnie oraz rozmaite atrakcje.
Podróżnicy spragnieni poznania historii regionu mogą odwiedzić bogate w eksponaty muzea archeologiczne, a także zobaczyć przeplatające się z nowoczesną infrastrukturą dawne budowle. Pogoda jest murowana – 300 słonecznych dni w roku!
Turcja | Malownicze zakątki tureckiej riwiery (by gpweinreich na licencji Pixabay)
Okolice Alanyi obfitują w piękne jaskinie, takie jak Kızlar Mağarası (Jaskinia Dziewcząt) o fosforyzujących skałach. Antalya zachwyci nas natomiast dwoma malowniczymi wodospadami Düden, z których dolny wpada prosto do morza.
Przepięknym miejscem jest także Park Narodowy Köprülü.
Jednym z najbardziej imponujących zabytków regionu jest doskonale zachowany teatr antyczny w Aspendos, na wschód od Antalyi. Jego wyjątkowa akustyka sprawia, że jest on używany po dziś dzień!
Miłośnicy kultury klasycznej powinni się udać do miast Side, Perge, Yalvaç oraz starożytnego Olympos.
Zwiedzając tereny położone na zachód od Antalyi, warto zatrzymać się w mieście Demre, znanym w starożytności jako Myra, gdzie w IV w. biskupem był św. Mikołaj. W grudniu odbywają się tam uroczystości ku jego pamięci.
Turcja | Zachód słońca nad przystanią w Alanyi (Alanya harbor by Timo Tervo na licencji CC BY-SA 2.0)
Czarujące wybrzeże wschodnie
Dawna Cylicja jest pełna skarbów różnych cywilizacji, a i natura nie poskąpiła temu miejscu piękna. Jego mieszkańcy znani są z gościnności.
W okolicach Mersin najwięcej śladów pozostawili po sobie Rzymianie, Bizantyjczycy oraz Osmanie.
W Kizkalesi (Kızkalesi) zobaczymy zarówno zabytki, takie jak dwunastowieczny zamek, jak i piękne jaskinie krasowe, w tym Narlıkuyu i Cennet („Raj”).
Pomiędzy Mersin a Alanyą znajduje się Anamur ze swym imponującym zamkiem wybudowanym przez krzyżowców.
Na wschód od Mersin leży Tarsus, rodzinne miasto św. Pawła. Warto odwiedzić tam nie tylko kościół pod jego wezwaniem, lecz również Wielki Meczet oraz świątynię hetycką i zabytki rzymskie.
Posuwając się dalej na wschód, miniemy Adanę z jej dawnymi zamkami i dotrzemy do Osmaniye z zabytkami hetyckimi w Karatepe.
Turcja | Mersin z lotu ptaka (Mersin Bay, Turkey by eutrophication&hypoxia na licencji CC BY 2.0)
Na południe od Osmaniye leży Iskenderun (Aleksandretta), miasto założone przez Aleksandra Wielkiego. Jest to miejsce tętniące życiem i jednocześnie bardzo urodziwe. Przyjemność sprawi nam zarówno oglądanie tamtejszych zabytków, jak i spacer pod palmami oraz skosztowanie specjałów miejscowej kuchni, w tym krewetek.
Odpoczynku w pięknej dolinie otoczonej masywami górskimi zażyjemy w Antakyi (Antiochii), znajdującej się w obrębie regionu Hatay. Wspaniałe mozaiki antiochijskie obejrzymy w Muzeum Archeologicznym. Antakya warta jest odwiedzenia również ze względu na okazały zamek, Grotę Apostoła Piotra, klimatyczne uliczki starego miasta oraz wyjątkową kuchnię. Hatay może być dobrym punktem wypadowym do Syrii.
Zainteresują Cię również