Wschodnia Anatolia to tereny wyżynno-górskie z licznymi płaskowyżami i równinami. Niedaleko granicy z Armenią wznosi się najwyższy szczyt Turcji, Ararat (tur. Ağrı). Zobaczymy tu największe jezioro w kraju, Van, a także liczne mniejsze jeziora oraz wodospady górskie.

Turcja | Wan (Van) największe i najgłębsze jezioro Turcji

Turcja | Wan (Van) największe i najgłębsze jezioro Turcji (Turkey 597 by SaraYeomans na licencji CC BY 2.0)

Przez region przebiegają uskoki tektoniczne, czyniące ze wschodniej Anatolii obszar podatny na trzęsienia ziemi.

Region podzielony jest na 14 prowincji.

Klimat i przyroda

Klimat jest tu ostry, kontynentalny. Lato jest gorące na nizinach i chłodne na wyżynach; trwa krótko. Zimy są długie, mroźne i śnieżne. W regionie występują również obszary z łagodnym mikroklimatem.

Na wschodzie znajduje się 11% wszystkich lasów Turcji. Żyją tu liczne gatunki zwierząt, a wśród tych udomowionych prym wiedzie biały kot Van o odmiennie zabarwionych oczach oraz nietypowym dla kotów zamiłowaniu do wody.

 Turcja | Ararat – najwyższy szczyt Turcji

Turcja | Ararat – najwyższy szczyt Turcji (Ağrı Dağı (Ararat) by Jean & Nathalie na licencji CC BY 2.0)

Od morelowej Malatyi po zabytkowy Erzurum

Nazwa „Malatya” wywodzi się z języków dawnych mieszkańców Anatolii. Choć oznacza ona „miasto miodu”, Malatya jest znana przede wszystkim z moreli. Jest pod tym względem liderem światowym – to stąd pochodzi 65-80% światowej produkcji suszonych moreli! W lipcu organizowany jest Festiwal Moreli.

Na wschód od Malatyi leży Harput. Dziś w tym dawnym centrum kulturalnym, niemal opustoszałym na rzecz założonego obok w XIX w. Elazığ, można podziwiać cytadelę z czasów ormiańskich i seldżuckie meczety.

Na południowy wschód od miasta leży piękne, tchniące spokojem jezioro Hazar, z którego źródła bierze rzeka Tygrys.

Erzincan to miasto słynne z niezwykle dekoracyjnego rękodzieła z miedzi.

Niedaleko, w Tercan, zobaczymy XII-wieczne mauzoleum Mama Hatun, władczyni tureckiej z dynastii Saltukidów. Na południowy zachód od Erzincanu, nad Eufratem, leży z kolei pełne zieleni miasteczko Kemaliye, ze świetnie zachowanymi budynkami osmańskimi.

Zabytki Erzurum ilustrują bogatą historię miasta. Znajdziemy tu m.in. bizantyjską fortecę i mury obronne, budynki seldżuckie oraz budownictwo osmańskie.

 Turcja | Ahtamar – jedna z wysp Jeziora Van

Turcja | Ahtamar – jedna z wysp Jeziora Van (DSC05060 by Bryce Edwards na licencji CC BY 2.0)

Pogranicze armeńskie

Kars nosi znamiona wpływów różnych kultur. Warto tu zobaczyć m.in. fortecę seldżucką, średniowieczny kościół ormiański oraz niespotykane w innych częściach Turcji domy w stylu rosyjskim.

Wiele przykładów dawnej architektury chrześcijańskiej i muzułmańskiej znajdziemy też w położonym niedaleko Ocakli (Ocaklı).

Ozdobą Cildir (Çıldır) jest przepiękne, górskie jezioro, a z centrum sportów zimowych słynie położony wśród lasów sosnowych Sarikamis (Sarıkamış).

Biblijna góra Ararat jest doskonale widoczna z żyznych równin prowincji Iğdır. Niedaleko miasta Iğdır warto zobaczyć monumenty skalne pozostawione przez starożytnych Urartyjczyków, zabytki seldżuckie oraz XIV-wieczne grobowce władców turkmeńskiego państwa Karakoyunlu.

W okolicach Doğubayazyt zobaczyć trzeba imponujący pałac Ishaka Paszy, budowany przez 99 lat, który łączy w sobie wpływy perskie, osmańskie i seldżuckie. Niedaleko znajdziemy też kolejne zabytki urartyjskie.

Turcja | Wschodnioanatolijskie krajobrazy

Turcja | Wschodnioanatolijskie krajobrazy (Turkish Visitors on Akdamar Island - Lake Van - Turkey - 02 by Adam Jones na licencji CC BY-SA 2.0)

Nad jeziorem Van

Okolice jeziora Van kryją pamiątki po różnych ludach zamieszkujących niegdyś te tereny. Warto zobaczyć zwłaszcza wyspę Akdamar z jej unikalnym kamiennym kościołem z X w.

Samo miasto Van przykuwa wzrok wspaniałą cytadelą z IX w. Znane jest też, podobnie jak Kars, z ręcznej produkcji kilimów.

Wspaniałe zabytki osmańskie i seldżuckie zobaczymy m.in. w Muş i Bitlis. Bingöl zachwyca natomiast cudami natury, przede wszystkim licznymi jeziorami polodowcowymi.

Zainteresują Cię również

Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Świat roślin Tunezji Świat roślin Tunezji
Dzięki atrakcyjnemu położeniu geograficznemu świat roślinny Tunezji jest niezwykle bogaty i dość zróżnicowany. O...
Dzielnice Dubaju – Deira Dzielnice Dubaju – Deira
Deira to najstarsza część miasta, która niegdyś stanowiła jego handlowe centrum. Widać to chociażby w starej,...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...