W Turcji dominującą religią jest islam. Według oficjalnych danych wyznaje go 99% obywateli, jednakże statystyki te są nieścisłe. W tureckim dowodzie osobistym istnieje możliwość wpisania jednego z ograniczonej puli wyznań. Statystyki nie różnicują również muzułmanów sunnickich i alewitów.

Turcja | Błękitny Meczet Sułtana Ahmeda w Stambule
Turcja | Błękitny Meczet Sułtana Ahmeda w Stambule (IMG_0551 by Brian Jeffery Beggerly na licencji CC BY 2.0)

Według szacunkowych danych muzułmanie stanowią nieco ponad 96% ludności Turcji. Pozostali to głównie chrześcijanie, Żydzi, bahaiści oraz ateiści i agnostycy.

Konstytucja turecka gwarantuje wolność wyznania.

Religijne muzułmanki tureckie noszą ubrania zakrywające większość ciała oraz chusty na głowach. Chust nie wolno jednak nosić żadnym urzędniczkom państwowym. Do niedawna chust nie mogły zakładać również studentki państwowych uniwersytetów; teraz jednak uległo to zmianie.

Sunnici

Większość muzułmanów tureckich (szacunkowo 70-85%) to sunnici, czyli wierni kultywujący sunnę (tradycję) proroka Mahometa oraz uznający wszystkich kalifów do 1258 r. za prawowitych następców Mahometa. W Turcji przyjęta jest szkoła hanaficka islamu, czyli ta najbardziej liberalna i otwarta.

Alewici

Alewici stanowią szacunkowo 15-30% wyznawców islamu w Turcji. Alewizm to ugrupowanie religijne związane z szyizmem. Podobnie jak szyici, alewici szczególną czcią otaczają Alego, zięcia Mahometa. Alewici pielęgnują wiele tradycji wywodzących się z szyizmu, turkmeńskiego szamanizmu, a także sufizmu zakonu bektaszytów.

Alewici nie modlą się w meczetach, ale w domach zwanych cem evi. Cem to nazwa obrzędu religijnego alewitów, w którym biorą udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Chrześcijanie

Dziś chrześcijanie stanowią niewielki procent mieszkańców Turcji (0,13%). Ponad połowa z nich to chrześcijanie obrządku ormiańskiego. Swoje kościoły mają w Turcji również chrześcijanie innych obrządków wschodnich (syryjskiego, chaldejskiego), grekokatolicy, Gruzini, prawosławni Bułgarzy, katolicy rzymscy i protestanci. Na terenie Turcji jest 236 działających kościołów.

Żydzi

W Turcji mieszka dziś ok. 26 tys. Żydów. Najwięcej jest ich w Stambule i Izmirze. Mniejsze grupy żyją w Adanie, Ankarze, Bursie, Çanakkale, Iskenderun oraz Kırklareli. Większość spośród nich do Żydzi Sefardyjscy.

Turcja | W Turcji możemy bez przeszkód zwiedzać meczety
Turcja | W Turcji możemy bez przeszkód zwiedzać meczety (Praying by ccarlstead na licencji CC BY 2.0)

Bahaiści

Bahaizm to religia założona w Persji w XIX w. przez Baha’u’llaha. Jest to wiara monoteistyczna, głosząca jedność religii. Łączy w sobie elementy judaizmu, chrześcijaństwa, islamu oraz nurtu zwanego babizmem. Bahaiści wierzą, że Bóg przemawiał do ludzi poprzez posłańców, m.in. Abrahama, Buddę, Jezusa, Mahometa czy Baha’u’llaha.

Liczbę bahaistów w Turcji szacuje się na 10-20 tys. Wielu z nich to osoby, które uciekły z Iranu przed prześladowaniem. Bahaiści mają w Turcji problem z uzyskaniem wpisu swego wyznania do dowodów osobistych.

Zwiedzanie meczetów

W Turcji możemy bez przeszkód zwiedzać meczety. Warto zaznajomić się z kilkoma zasadami, których przestrzeganiem okażemy szacunek dla świątyni.

Przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty. Przy często odwiedzanych meczetach dostaniemy torebkę na obuwie. Kobiety powinny mieć zakryte włosy i ramiona oraz długie spodnie bądź spódnicę. Również mężczyźni nie powinni wchodzić do meczetu w szortach.

Pięć razy dziennie muezzin śpiewa ezan, czyli wezwanie do modlitwy. W czasie jednej z tych pór modlitewnych nie zwiedzajmy meczetu. Modlitwy nie są długie, więc możemy poczekać na dziedzińcu świątyni aż wierni ją opuszczą. Jedynie piątkowa modlitwa popołudniowa połączona jest z kazaniem i trwa ok. pół godziny.

Turcja | Rytualna ablucja przed Nowym Meczetem w Stambule
Turcja | Rytualna ablucja przed Nowym Meczetem w Stambule (IMG_9974 by Brian Jeffery Beggerly na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Najważniejsze święta na Ukrainie Najważniejsze święta na Ukrainie
Tradycje świąteczne naszego południowo-wschodniego sąsiada nie różnią się znacznie od tych dobrze nam znanych. Choć...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Jacy są mieszkańcy Singapuru? Jacy są mieszkańcy Singapuru?
Singapur jest krajem wielokulturowym. Mieszkańcy są otwarci i przyjaźni. Państwo jest nowoczesne i bezpieczne, a...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Tunezja Tunezja
Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty,...