Mimo że Turcja zajmuje wysokie, 16. miejsce w rankingu największych ekonomicznych potęg na świecie, to jednocześnie plasuje się na 122. ze 135 pozycji, jeśli chodzi o aktywny udział kobiet w wielu dziedzinach życia publicznego.

rownosc plci1

Turcja | Udział tureckich kobiet w życiu politycznym ich kraju jest wciąż bardzo niski (Turkish Delight by Nana B Agyei na licencji CC BY 2.0)

Według raportu World Economic Forum’s Gender Gap, opublikowanego w tym tygodniu, Turcja ma długą drogę do przebycia, aby wyrównać te mocno zachwiane proporcje.

Tureckie kobiety są niedostatecznie reprezentowane na rynku pracy i w polityce. Mężczyźni stanowią 74 % pracowników, kobiety – jedynie 26%. Turecki parlament także jest zdominowany przez mężczyzn. Aż 86% ustawodawców Turcji to mężczyźni. Reprezentacja kobiet w ministerstwach wygląda jeszcze gorzej – wynosi jedynie 8 %.

 

Wydawałoby się, że zwiększenie liczby kobiet na rynku pracy czy w polityce rozwiąże problem, lecz podłoże zjawiska leży gdzie indziej i znacznie głębiej – w mentalności tureckich dziewcząt i kobiet.

Od dawna dziewczęta były są zmuszane do porzucania szkoły po piątej klasie, ponieważ społeczne oczekiwania wobec nich i presja otoczenia nakazywały przede wszystkim pozostać czystą i gotową do zamążpójścia, niekoniecznie zaś wykształconą…

rownosc plci2

Turcja | Jeśli chodzi o dyskusję na temat zrównoważonego uczestnictwa kobiet i mężczyzn w podejmowaniu decyzji politycznych i publicznych, w Turcji wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia (turkish people by Sasha Maksymenko na licencji CC BY 2.0)

Największy problem leży więc w kulturze Turcji. Kobiety często są niewykształcone i w sytuacji gdy niestety stracą męża i opiekuna, rzadko mogą znaleźć dla siebie odpowiednią pracę, znajdują więc zatrudnienie w charakterze sprzątaczek czy pokojówek.

Turcja staje więc przed poważnym wyzwaniem zmiany takiego postrzegania płci. Zapewnianie dziewczętom miejsca w dobrych szkołach, także tych ponadpodstawowych, to dobry początek. To pozwoli im realizować swój potencjał i stawać się produktywnym członkiem społeczeństwa, partnerem, przedsiębiorcą czy politykiem.

Zainteresują Cię również

Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Dubaj – placówki dyplomatyczne Dubaj – placówki dyplomatyczne
Jeszcze niedawno najbliższa placówka ZEA mieściła się w Berlinie. W Polsce Ambasada Zjednoczonych Emiratów...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...
Ludność Portugalii Ludność Portugalii
Portugalczycy określają swój kraj mianem "brandos costumes", co oznacza ziemię „łagodnych obyczajów”. Jest to...