Mimo że Turcja zajmuje wysokie, 16. miejsce w rankingu największych ekonomicznych potęg na świecie, to jednocześnie plasuje się na 122. ze 135 pozycji, jeśli chodzi o aktywny udział kobiet w wielu dziedzinach życia publicznego.

rownosc plci1

Turcja | Udział tureckich kobiet w życiu politycznym ich kraju jest wciąż bardzo niski (Turkish Delight by Nana B Agyei na licencji CC BY 2.0)

Według raportu World Economic Forum’s Gender Gap, opublikowanego w tym tygodniu, Turcja ma długą drogę do przebycia, aby wyrównać te mocno zachwiane proporcje.

Tureckie kobiety są niedostatecznie reprezentowane na rynku pracy i w polityce. Mężczyźni stanowią 74 % pracowników, kobiety – jedynie 26%. Turecki parlament także jest zdominowany przez mężczyzn. Aż 86% ustawodawców Turcji to mężczyźni. Reprezentacja kobiet w ministerstwach wygląda jeszcze gorzej – wynosi jedynie 8 %.

 

Wydawałoby się, że zwiększenie liczby kobiet na rynku pracy czy w polityce rozwiąże problem, lecz podłoże zjawiska leży gdzie indziej i znacznie głębiej – w mentalności tureckich dziewcząt i kobiet.

Od dawna dziewczęta były są zmuszane do porzucania szkoły po piątej klasie, ponieważ społeczne oczekiwania wobec nich i presja otoczenia nakazywały przede wszystkim pozostać czystą i gotową do zamążpójścia, niekoniecznie zaś wykształconą…

rownosc plci2

Turcja | Jeśli chodzi o dyskusję na temat zrównoważonego uczestnictwa kobiet i mężczyzn w podejmowaniu decyzji politycznych i publicznych, w Turcji wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia (turkish people by Sasha Maksymenko na licencji CC BY 2.0)

Największy problem leży więc w kulturze Turcji. Kobiety często są niewykształcone i w sytuacji gdy niestety stracą męża i opiekuna, rzadko mogą znaleźć dla siebie odpowiednią pracę, znajdują więc zatrudnienie w charakterze sprzątaczek czy pokojówek.

Turcja staje więc przed poważnym wyzwaniem zmiany takiego postrzegania płci. Zapewnianie dziewczętom miejsca w dobrych szkołach, także tych ponadpodstawowych, to dobry początek. To pozwoli im realizować swój potencjał i stawać się produktywnym członkiem społeczeństwa, partnerem, przedsiębiorcą czy politykiem.

Zainteresują Cię również

Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Dubaj – placówki dyplomatyczne Dubaj – placówki dyplomatyczne
Jeszcze niedawno najbliższa placówka ZEA mieściła się w Berlinie. W Polsce Ambasada Zjednoczonych Emiratów...
Ludność Portugalii Ludność Portugalii
Portugalczycy określają swój kraj mianem "brandos costumes", co oznacza ziemię „łagodnych obyczajów”. Jest to...