Mimo że Turcja zajmuje wysokie, 16. miejsce w rankingu największych ekonomicznych potęg na świecie, to jednocześnie plasuje się na 122. ze 135 pozycji, jeśli chodzi o aktywny udział kobiet w wielu dziedzinach życia publicznego.

rownosc plci1

Turcja | Udział tureckich kobiet w życiu politycznym ich kraju jest wciąż bardzo niski (Turkish Delight by Nana B Agyei na licencji CC BY 2.0)

Według raportu World Economic Forum’s Gender Gap, opublikowanego w tym tygodniu, Turcja ma długą drogę do przebycia, aby wyrównać te mocno zachwiane proporcje.

Tureckie kobiety są niedostatecznie reprezentowane na rynku pracy i w polityce. Mężczyźni stanowią 74 % pracowników, kobiety – jedynie 26%. Turecki parlament także jest zdominowany przez mężczyzn. Aż 86% ustawodawców Turcji to mężczyźni. Reprezentacja kobiet w ministerstwach wygląda jeszcze gorzej – wynosi jedynie 8 %.

 

Wydawałoby się, że zwiększenie liczby kobiet na rynku pracy czy w polityce rozwiąże problem, lecz podłoże zjawiska leży gdzie indziej i znacznie głębiej – w mentalności tureckich dziewcząt i kobiet.

Od dawna dziewczęta były są zmuszane do porzucania szkoły po piątej klasie, ponieważ społeczne oczekiwania wobec nich i presja otoczenia nakazywały przede wszystkim pozostać czystą i gotową do zamążpójścia, niekoniecznie zaś wykształconą…

rownosc plci2

Turcja | Jeśli chodzi o dyskusję na temat zrównoważonego uczestnictwa kobiet i mężczyzn w podejmowaniu decyzji politycznych i publicznych, w Turcji wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia (turkish people by Sasha Maksymenko na licencji CC BY 2.0)

Największy problem leży więc w kulturze Turcji. Kobiety często są niewykształcone i w sytuacji gdy niestety stracą męża i opiekuna, rzadko mogą znaleźć dla siebie odpowiednią pracę, znajdują więc zatrudnienie w charakterze sprzątaczek czy pokojówek.

Turcja staje więc przed poważnym wyzwaniem zmiany takiego postrzegania płci. Zapewnianie dziewczętom miejsca w dobrych szkołach, także tych ponadpodstawowych, to dobry początek. To pozwoli im realizować swój potencjał i stawać się produktywnym członkiem społeczeństwa, partnerem, przedsiębiorcą czy politykiem.

Zainteresują Cię również

Niż demograficzny w Chorwacji Niż demograficzny w Chorwacji
Demograficzny obraz ludności chorwackiej jest od ponad dwóch dekad mało optymistyczny. Od roku 1991 roku wskaźnik...
Cypr ma nowego prezydenta Cypr ma nowego prezydenta
Cypr wybrał nowego prezydenta. 28 lutego 2013 roku głową państwa został Nikos Anastasiadis, prawnik i polityk. Jego...
Julia Tymoszenko i pokojowy Nobel... Julia Tymoszenko i pokojowy Nobel...
Liderka ukraińskiej Partii Socjaldemokratycznej, Natalia Korolevska, wezwała prezydenta USA Baracka Obamę do...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...