Decydując się na wyprawę samochodem do Turcji, najlepiej przeznaczyć na dojazd chociaż dwa dni, aby podróż nie wykończyła nas przed rozpoczęciem zwiedzania. Najpopularniejsze trasy wiodą przez Słowację, Węgry, a następnie albo Serbię, Macedonię i Grecję, albo Rumunię i Bułgarię.

Postój na noc wypadnie najprawdopodobniej na Węgrzech lub w Serbii. Uważajmy na fatalny stan nawierzchni w Bułgarii, długo stoi się też na granicy bułgarsko-tureckiej (z kolei wariant serbsko-macedońsko-grecki ma więcej przejść granicznych).

Turcja | Samochód przyda nam się bardziej do poruszania po kraju niż w obrębie miast tureckich
Turcja | Samochód przyda nam się bardziej do poruszania po kraju niż w obrębie miast tureckiich(by nvbr11)

Na tureckiej ulicy

Samochód przyda nam się bardziej do poruszania po kraju niż w obrębie miast tureckich. W dużych metropoliach, a zwłaszcza w Stambule, szybsze i mniej nerwowe będzie korzystanie z komunikacji miejskiej (zwłaszcza, że benzyna w Turcji nie należy do najtańszych).

W przeciwieństwie do dróg wewnątrz miast, drogi krajowe cechują się niezbyt dużym natężeniem ruchu. Jedynie miejscowości turystyczne nad morzami Egejskim i Śródziemnym przeżywają większe oblężenie.

Turcy to dobrzy kierowcy, ale jednocześnie dość liberalnie traktujący przepisy drogowe, tak więc dobry refleks na pewno nam nie zaszkodzi. Uważajmy też na pieszych, którzy przechodzą na drugą stronę ulicy w dowolnym miejscu i nie czekają aż ktoś się zatrzyma – to oni wymuszają zatrzymanie, albo też lawirują pomiędzy autami.

Na ulichach tureckich jest bardzo głośno, gdyż Turcy wykazują olbrzymie zamiłowanie do używania klaksonu. Czy to ze zniecierpliwienia spowodowanego staniem w korku, czy też z innej przyczyny, trąbią cały czas.

Jakość tureckich dróg jest bardzo dobra, a autostrady i drogi krajowe dobrze oznaczone. Autostrady nie są drogie. Opłatę (w 2010 r. było to 3,75 TL) pobiera się również w Stambule za przejazd przez most nad Bosforem z części europejskiej do azjatyckiej.

Parkingi są płatne, a w pobliżu najbardziej obleganych atrakcji turystycznych mogą być zatłoczone. W mieście wielu Turków niestety parkuje „gdzie popadnie”, blokując zwykle i tak wąskie chodniki, a w ekstremalnych sytuacjach tamując również ruch drogowy.

Turcja | KapadocjaTurcja | Kapadocja (by Alaskan Dude )

Wynajem samochodów

Wiele osób decyduje się na dotarcie do Turcji samolotem i wypożyczenie samochodu na miejscu. Nie stanowi to większego problemu. Wypożyczalnie dostępne są w dużych miastach na lotniskach i w hotelach.

Droższe, ale również bardziej pewne są duże, międzynarodowe wypożyczalnie samochodów. Jeśli chcemy skorzystać z tańszej wypożyczalni lokalnej, powinna to być również większa, oferująca wybór wypożyczalnia, a nie człowiek z dwoma samochodami (bo i takie „wypożyczalnie” się zdarzają).

Ceny podawane przez wypożyczalnię to zwykle opłata za dzień użytkowania. Wysokość opłaty zależy od modelu samochodu. Dodatkowo płatny jest fotelik samochodowy dla dzieci.
Zawsze upewnijmy się, czy wypożyczany samochód jest ubezpieczony oraz sprawdźmy, jaki jest dopuszczalny przebieg kilometrów przewidziany w umowie wynajmu.

Turcja | Na ulichach tureckich jest bardzo głośno, gdyż Turcy wykazują olbrzymie zamiłowanie do używania klaksonu
Turcja | Na ulichach tureckich jest bardzo głośno, gdyż Turcy wykazują olbrzymie zamiłowanie do używania klaksonu (by argenberg )

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki
Tunezyjczycy należą do ludzi miłych i przyjaźnie nastawionych do turystów. Może się to jednak zmienić, jeśli nie...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Kiedy jechać do Dubaju? Kiedy jechać do Dubaju?
Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...