Decydując się na wyprawę samochodem do Turcji, najlepiej przeznaczyć na dojazd chociaż dwa dni, aby podróż nie wykończyła nas przed rozpoczęciem zwiedzania. Najpopularniejsze trasy wiodą przez Słowację, Węgry, a następnie albo Serbię, Macedonię i Grecję, albo Rumunię i Bułgarię.
Postój na noc wypadnie najprawdopodobniej na Węgrzech lub w Serbii. Uważajmy na fatalny stan nawierzchni w Bułgarii, długo stoi się też na granicy bułgarsko-tureckiej (z kolei wariant serbsko-macedońsko-grecki ma więcej przejść granicznych).
Turcja | Samochód przyda nam się bardziej do poruszania po kraju niż w obrębie miast tureckich (by MuratSoyluoglu na licencji Pixabay)
Na tureckiej ulicy
Samochód przyda nam się bardziej do poruszania po kraju niż w obrębie miast tureckich. W dużych metropoliach, a zwłaszcza w Stambule, szybsze i mniej nerwowe będzie korzystanie z komunikacji miejskiej (zwłaszcza, że benzyna w Turcji nie należy do najtańszych).
W przeciwieństwie do dróg wewnątrz miast, drogi krajowe cechują się niezbyt dużym natężeniem ruchu. Jedynie miejscowości turystyczne nad morzami Egejskim i Śródziemnym przeżywają większe oblężenie.
Turcy to dobrzy kierowcy, ale jednocześnie dość liberalnie traktujący przepisy drogowe, tak więc dobry refleks na pewno nam nie zaszkodzi. Uważajmy też na pieszych, którzy przechodzą na drugą stronę ulicy w dowolnym miejscu i nie czekają aż ktoś się zatrzyma – to oni wymuszają zatrzymanie, albo też lawirują pomiędzy autami.
Na ulichach tureckich jest bardzo głośno, gdyż Turcy wykazują olbrzymie zamiłowanie do używania klaksonu. Czy to ze zniecierpliwienia spowodowanego staniem w korku, czy też z innej przyczyny, trąbią cały czas.
Jakość tureckich dróg jest bardzo dobra, a autostrady i drogi krajowe dobrze oznaczone. Autostrady nie są drogie. Opłatę (w 2010 r. było to 3,75 TL) pobiera się również w Stambule za przejazd przez most nad Bosforem z części europejskiej do azjatyckiej.
Parkingi są płatne, a w pobliżu najbardziej obleganych atrakcji turystycznych mogą być zatłoczone. W mieście wielu Turków niestety parkuje „gdzie popadnie”, blokując zwykle i tak wąskie chodniki, a w ekstremalnych sytuacjach tamując również ruch drogowy.
Turcja | Kapadocja (by uzeyir50 na licencji Pixabay)
Wynajem samochodów
Wiele osób decyduje się na dotarcie do Turcji samolotem i wypożyczenie samochodu na miejscu. Nie stanowi to większego problemu. Wypożyczalnie dostępne są w dużych miastach na lotniskach i w hotelach.
Droższe, ale również bardziej pewne są duże, międzynarodowe wypożyczalnie samochodów. Jeśli chcemy skorzystać z tańszej wypożyczalni lokalnej, powinna to być również większa, oferująca wybór wypożyczalnia, a nie człowiek z dwoma samochodami (bo i takie „wypożyczalnie” się zdarzają).
Ceny podawane przez wypożyczalnię to zwykle opłata za dzień użytkowania. Wysokość opłaty zależy od modelu samochodu. Dodatkowo płatny jest fotelik samochodowy dla dzieci.
Zawsze upewnijmy się, czy wypożyczany samochód jest ubezpieczony oraz sprawdźmy, jaki jest dopuszczalny przebieg kilometrów przewidziany w umowie wynajmu.
Turcja | Na ulichach tureckich jest bardzo głośno, gdyż Turcy wykazują olbrzymie zamiłowanie do używania klaksonu (Turkey (2006-10-258) by Vyacheslav Argenberg na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również