Stambuł, niegdyś Konstantynopol, to dawna stolica Cesarstwa Bizantyjskiego oraz Imperium Osmańskiego, a obecnie największe miasto Turcji.

Od wieków przyciąga ludzi wyjątkowa atmosfera tej historycznej metropolii, malowniczo położonej w połowie w Europie i w połowie w Azji, przeciętej błękitną wstęgą Bosforu

Turcja – Stambuł | Stambuł to największe miasto Turcji, niezwykle piękne i o niepowtarzalnej atmosferze

Turcja – Stambuł | Stambuł to największe miasto Turcji, niezwykle piękne i o niepowtarzalnej atmosferze (by smuldur na licencji Pixabay)

Krótka historia miasta

Historia miasta sięga VII wieku p.n.e., kiedy to Grecy założyli w tym miejscu pierwszą większą osadę. Pod koniec II wieku n.e. miasto zostało włączone do Cesarstwa Rzymskiego, a w 330 r. otrzymało nazwę Konstantynopol. Po podziale Cesarstwa Konstantynopol stał się stolicą jego wschodniej części. Podczas gdy Rzym upadł w V wieku, Cesarstwo Wschodnie, czyli Bizancjum, przetrwało jeszcze ok. 1000 lat.

W 1453 r. Turcy Osmańscy zdobyli miasto, osłabione już wcześniej m.in. za sprawą łupieżczych napadów krzyżowców. Pod nazwą Istanbul stało się ono stolicą Imperium Osmańskiego na ponad 450 lat. Tę rangę utraciło po pierwszej wojnie światowej, ale dla wielu wciąż jest najważniejszym miastem Turcji.

Atmosfera miasta

Stambuł jest największą i najludniejszą aglomeracją miejską w Europie – mieszka tam ok. 13 mln osób. Miasto podzielone jest na połowy przez Cieśninę Bosforską i zatokę Złoty Róg. Najwięcej atrakcji, z najsłynniejszymi zabytkami na czele, znajduje się po stronie europejskiej. Nie można jednak odmówić uroku i różnorodności także stronie azjatyckiej, gdzie znajdziemy zarówno akcenty orientalne, jak i bardzo „zachodnie” z wyglądu centrum.

Atmosfera Stambułu to mieszanka Wschodu i Zachodu. Nawet w najbardziej zachodnio wyglądającej części miasta usłyszymy ezan czy dostrzeżemy wszechobecne Oko Proroka. Jakże charakterystyczne są też wszędobylskie koty, pnące się w górę uliczki czy kelnerzy przekrzykujący się w zapraszaniu gości do swych restauracji.

Turcja – Stambuł | Zjawiskowy Błękitny Meczet, czyli Meczet Sułtana Ahmeda

Turcja – Stambuł | Zjawiskowy Błękitny Meczet, czyli Meczet Sułtana Ahmeda (by 495756 na licencji Pixabay)

Komunikacja

Przekleństwem Stambułu są korki. Jeśli poruszamy się samochodem lub autobusem, niekiedy możemy utknąć w potężnym zatorze. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli planujemy wypady do dalej położonych dzielnic.

W mieście można podróżować autobusem, tramwajem i metrem, a także metrobusem (szybkim, posiadającym własny pas autobusem), promem oraz dolmuşem (małym autobusikiem, który zatrzymuje się na żądanie na wyznaczonej trasie).

Turcja – Stambuł | Bizantyjska Hagia Sophia

Turcja – Stambuł | Bizantyjska Hagia Sophia (Constantinopla by Ana Raquel S. Hernandes na licencji CC BY-SA 2.0)

Zabytki-symbole Stambułu

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Stambułu jest dzielnica Sultanahmed. To właśnie tam znajdują się najsłynniejsze zabytki stambulskie, z monumentalną Hagia Sophią oraz pięknym Błękitnym Meczetem na czele.

Zaraz obok meczetu znajduje się starożytny Hipodrom, gdzie stoi m.in. najstarszy zabytek w mieście, czyli egipski obelisk z XV w. p.n.e.

Będąc w Stambule, nie sposób też nie zwiedzić przepięknego pałacu sułtańskiego Topkapı oraz cysterny bazyliki – największej spośród sześćdziesięciu cystern bizantyjskich, przez wieki zaopatrujących miasto w wodę.

Relaks i zakupy

W ciągu dnia warto udać się do jednego z licznych stambulskich parków, pełnych zieleni i kwiatów. Nie brakuje tam ławek, aczkolwiek Turcy preferują siadanie na trawie.

Z pewnością niezapomniany będzie też rejs po Bosforze, czy odpoczynek na jednej z Wysp Książęcych.

Aby spojrzeć na miasto z góry, warto wejść na Wieżę Galata, z której roztacza się przepiękny widok na miasto, Bosfor i zatokę Złoty Róg.

W Stambule nie brakuje też miejsca na zakupy. Sztandarowym miejscem dawnej stolicy osmańskiej jest Kapalı Çarşı, czyli Kryty Bazar, otwarty po raz pierwszy w XV wieku.

Turcja – Stambuł | Barwne stambulskie targi kuszą turystów

Turcja – Stambuł | Barwne stambulskie targi kuszą turystów (by sofdoug na licencji Pixabay)

Zainteresują Cię również

Pamukkale - wapienne tarasy Pamukkale - wapienne tarasy
Pamukkale, czyli starożytne Hierapolis, to unikalne miejsce, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest...
Bodrum - dawne Halikarnas Bodrum - dawne Halikarnas
Choć dzisiaj Bodrum jest znane przede wszystkim jako letni kurort, historia miasta sięga czasów starożytnych. Dawne...
Izmir i jego okolice Izmir i jego okolice
Izmir, znany w starożytności jako Smyrna, to największe miasto Regionu Egejskiego i trzecie co do wielkości miasto...
 Antalya -  kurort Riwiery Tureckiej Antalya - kurort Riwiery Tureckiej
Antalya to piękne miasto, pełne zabytków pochodzących z różnych epok. Znana jest jednak w świecie przede wszystkim...
Urfa (Şanlıurfa) - jedno z piękniejszych miast południowo-wschodniej Turcji Urfa (Şanlıurfa) - jedno z piękniejszych miast południowo-wschodniej Turcji
To starożytne miasto mezopotamskie uchodzi wśród tureckich muzułmanów za pierwsze miasto wybudowane po Potopie, a...
Wzgórze i zamek Kadifekale w Izmirze Wzgórze i zamek Kadifekale w Izmirze
Choć Izmir to miasto o długiej i bogatej historii, znajdziemy w nim niezbyt dużo zabytkowych obiektów. Wiele...