Wibierając się do Turcji waro zaplanować podróż, tak, aby zobaczyć jak najwięcej. Które miejsca wybrać? Gdzie warto zatrzymać się na dłużej? Przedstawiamy Top 10 miejsc, które trzeba zobaczyć w Turcji.

Czerwona Wieża w Alanyi

Czerwona Wieża jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Alanyi. Wybudowana została w 1225 roku na polecenie sułtana Alaeddina Keykubada I. Nazwa wieży pochodzi od czerwonej cegły, z której została wybudowana. Budynek mierzy 33 metry i aby wejść na szczyt, trzeba pokonać 85 stopni. Wieża dawniej służyła celom wojskowym, obecnie zaś mieści się tu Muzeum Etnograficzne.

Alanya o zachodzie slonca

Alanya o zachodzie słońca (by serkansivri na licencji Pixabay

Polonezköy

Polonezköy jest polską wioską w Stambule. Dawniej było to miejsce schronienia emigrantów, dziś jest to cel weekendowego odpoczynku nie tylko Polaków pragnących zobaczyć to wyjątkowe miejsce, ale i samych Turków. Znajduje się tu kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz cmentarz katolicki. Około 1/3 mieszkańców wioski to osoby polskiego pochodzenia.

Cysterna Bazyliki

Cysterna Bazyliki, nazywana również Cysterną Yerebata, jest największym tego typu obiektem w Stambule i bez wątpienia jest to jedna z najciekawszych atrakcji w mieście. Wymiary cysterny wynoszą około 138x65 m. Jej ceglane sklepienie podparte jest na 336 marmurowych kolumnach, pochodzących z wielu zrujnowanych budowli. Dzięki odpowiedniemu światłu, kolumny odbijają się w lustrze wodnym, tworząc niesamowity widok.

Cysterna bazyliki

Cysterna Bazyliki - Yerebata (by slh_altuntas na licencji Pixabay

Muzeum Archeologiczne w Antalyi

Muzeum Archeologiczne w Antalyi to jedno z największych i najważniejszych muzeów w kraju. Zobaczymy tu niezwykłe eksponaty odkryte na terenach Regionu Śródziemnomorskiego Turcji. Założone zostało w 1922 roku w celu ochrony znalezisk archeologicznych przed wywożeniem ich do Europy. Obecnie w muzeum znajduje się 13 sal. Znajdują się w nich wspaniałe rzeźby, obrazy, skamieliny i ceramika.

Kaleici

Kaleici jest najstarszą częścią Antalyi. Historia tego miejsca sięga starożytności. Miasto zostało założone przez króla Pergamonu Attalosa II w 159 r. p.n.e. i nosiło wówczas nazwę Attaleia. Do Kaleici prowadzi kilka wejść. Najpiękniejszymi są: Brama Hadriana oraz Kalekapısı ze wspaniałą Wieżą Zegarową. Na Starym mieście znajduje się warty uwagi Żłobkowany Minaret, Złamany Minaret i medresa Karatay.

Wybrzeze Antalaya

Antalaya (by Engin_Akyurt na licencji Pixabay

 

Jaskinie Alanyi

Jednym z naturalnych skarbów Alanyi są jaskinie. Najbardziej znaną jest Damlataş, czyli „Kapiący Kamień”, z bajecznymi formami stalaktytów i stalagmitów. Warto zajrzeć też do jaskini Dim, na dnie której znajduje się jeziorko. Odkryta została w 1986 roku. Inne jaskinie, które z pewnością warto zobaczyć to: Korsanlar (Piracka), Aşıklar (Jaskinia Zakochanych) oraz jaskinia Fosforlu (Fosforowa).

Alanya nocą

Alanya nocą (by serkansivri na licencji Pixabay

Hagia Sofia

Hagia Sofia jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Turcji. Świątynia do 1261 roku służyła katolikom. Niemal 200 lat później przekształcono ją w meczet. Obiekt został znacznie rozbudowany: powstały w nim biblioteki, fontanny oraz grobowce. Obecnie mieści się tu zjawiskowe muzeum, które z pewnością zachwyci każdego odwiedzającego. Hagia Sofia nazywana jest także Kościołem Mądrości Bożej oraz Wielkim Kościołem.

Hagia Sophia, Stambuł

Hagia Sophia, Stambuł (by slh_altuntas na licencji Pixabay

Pałac Topkapi (Topkapı)

Pałac Topkapi (Topkapı) położony jest w centrum Stambułu. Był on siedzibą sułtanów przez ponad 380 lat. Budowę rozpoczął sułtan Mehmed II Zdobywca w 1453 roku. Wbrew pozorom Pałac Topkapı nie jest jedną budowlą, ale kompleksem budynków, pawilonów oraz ogrodów. Nazwa Topkapi w dosłownym tłumaczeniu oznacza Bramę Armatnią i wywodzi się od armat, które dawniej chroniły obiekt od strony morza.

Pałac Topkapi w Stambule

Pałac Topkapi w Stambule (by Bradiporap na licencji Pixabay

Pamukkale

Pamukkale, czyli starożytne Hierapolis, to turecka miejscowość położona w dolinie rzeki Menderes, około 20 km od miasta Denizli. Miejsce to zasłynęło dzięki zjawiskowym wapiennym osadom, utworzonym przez wodę termalną. Białe tarasy i baseny wypełnione błękitną wodą są największą atrakcją Pamukkale. W pobliżu, na wysokości około 160 m wznoszą się ruiny antycznego miasta z dobrze zachowanym teatrem rzymskim.

Pamukkale - wapienne tarasy

Pamukkale - wapienne skały (by gmello na licencji Pixabay

Kapadocja

Kapadocja to cudowna kraina położona w środkowo-wschodniej Anatolii. W jej skład wchodzi kilka prowincji tureckich: Kirşehir, Aksaray, Nevşehir, Niğde oraz Kayseri. W Kapadocji jest niezwykle dużo atrakcji. Zobaczymy tu 350 wykutych w skale kościołów oraz niesamowite podziemne miasta. Osoby, które nie boją się wysokości mogą obejrzeć skalne miasta podczas lotu balonem.

Balony nad Kapadocją

Balony nad Kapadocją (by tmacbear na licencji Pixabay

Zainteresują Cię również

10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii 10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii
Portugalia słynie z wyśmienitej, bardzo różnorodnej kuchni. Będąc tam, chciałoby się spróbować wszystkiego, ale...
Kiedy jechać do Turcji? Kiedy jechać do Turcji?
Sezon w Turcji to nie tylko wakacje letnie. Dobry czas na podróżowanie rozpoczyna się tam już na wiosnę, a kończy...
22 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Dubaju 22 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Dubaju
Dubaj to rajski zakątek świata o magicznej atmosferze. Z roku na rok przybywa tu coraz większa liczba turystów....
Tunezja – strzał w 10! Tunezja – strzał w 10!
Tunezja, śródziemnomorski kraj w północnej Afryce jest rajem dla turystów. Słoneczna pogoda, ciepłe morze, bogata...
10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć na Krecie 10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć na Krecie
Kreta to nie tylko gorące morze i piaszczyste plaże. Jest tu też wiele zabytków i atrakcji, które szczególnie warto...
Ciekawostki z Turcji Ciekawostki z Turcji
Turcja to kraj pełen niespodzianek. Wspaniałe zabytki, bogata historia oraz niezwykła kultura zachwycą każdego...