Stambuł – dawna stolica Cesarstwa Bizantyjskiego i Imperium Osmańskiego, największe miasto Turcji. Zobaczymy tu wiele pięknych zabytków i miejsc. Które z nich szczególnie warto odwiedzić?

Turcja | Hagia Sofia
Turcja | Hagia Sofia (Hagia Sophia by MiGowa na licencji CC BY 2.0)

Hagia Sofia

Hagia Sofia – Wielki Kościół albo Kościół Mądrości Bożej jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków nie tylko w Stambule, ale i w całej Turcji. W XII wieku był to kościół rzymskokatolicki. Hagia Sofia przez wielu nazywana jest „ósmym cudem świata”. W środku znajduje się wiele wspaniałych mozaik.

Pałac Topkapi (Topkapı Sarayı)

Pałac Topkapi to obiekt, który koniecznie powinniśmy zobaczyć w Stambule. Pałac położony jest w centrum miasta, na jednym z siedmiu wzgórz. Zobaczymy tu jak mieszkał sułtan wraz z rodziną (według prawa islamskiego mógł mieć 4 żony i tyle konkubin, ile był w stanie utrzymać). Z pałacu rozpościera się widok na Morze Marmara oraz Złoty Róg.

Turcja | Bogate zdobienia w Pałacu Topkapi
Turcja | Bogate zdobienia w Pałacu Topkapi (Dome with Vines, Topkapi Palace, Istanbul by Julia Maudlin na licencji CC BY 2.0)

Cysterna Bazyliki

Nie zapomnijmy zajść też do Cysterny Bazyliki, nazywanej również Cysterną Yerebatan. Powstała ona w VI w. n.e w celu zaopatrywania pałacu cesarza w wodę. Znajduje się tu 336 kolumn pochodzących z różnych budowli. Warto zwrócić uwagę na filar, którego postawa jest w kształcie meduzy. Ciekawostką jest, że w cysternie cały czas znajduje się woda, w której pływają ryby.

Turcja | Podstawa filaru w kształcie Meduzy, Cysterna Bazyliki
Turcja | Podstawa filaru w kształcie Meduzy, Cysterna Bazyliki (Medusa head by Ben na licencji CC BY-ND 2.0)

Wieża Leandra

Jedną z najbardziej znanych budowli w Stambule jest położona na wysepce na cieśninie Bosfor Wieża Leandra. Dawniej była to wieża strażnicza, później forteca. Dziś znajduje się tu urokliwa kawiarnia oraz elegancka restauracja. Dostaniemy się tu promem.

Turcja | Wieża Leadnra
Turcja | Wieża Leadnra (The Maiden's Tower, Istanbul by David Jones na licencji CC BY 2.0)

Muzeum Archeologiczne

Jednym z muzeów, które koniecznie warto zobaczyć jest Muzeum Archeologiczne. W jego skład wchodzą trzy budynki: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Starożytnego Wschodu oraz Muzeum Ceramiki w Çinili Köşk. Najstarsza część muzeum została założona w 1891 roku i nosiła nazwę Muzeum Imperialnego.

Turcja | Muzeum Archeologiczne, Stambuł
Turcja | Muzeum Archeologiczne, Stambuł (Istanbul Archaeology Museums - İstanbul Arkeoloji Müzeleri - Istanbul, Turkey by David Berkowitz na licencji CC BY 2.0 )

Park Miniatur

Od 2003 roku w Stambule można zwiedzić Park Miniatur z najpopularniejszymi zabytkami Turcji. Zobaczymy tu miniatury takich budowli jak Błękitny Meczet czy Hipodrom. Wszystkie obiekty wyglądają bardzo realistycznie, zostały wykonane z największą starannością.

Twierdze nad Bosforem

Warte zobaczenia są też: Twierdza Anatolijska (Anadolu Hisarı) oraz Twierdza Rumelijska (Rumeli Hisarı). Twierdza Anatolijska powstała w latach 1393-94, ma 25 m wysokości i zajmuje 7000 m² powierzchni. Znajduje się po azjatyckiej stronie Bosforu. 60 lat później, na ruinach bizantyjskich powstała Twierdza Rumelijska.

Turcja | Rumeli Hisarı
Turcja | Rumeli Hisarı (by MustafaKayacaglayan na licencji Pixabay )

Pałac Dolmabahce

Kolejnym niesamowitym zabytkiem jest Pałac Dolmabahçe. Wybudowany został w 1856 roku na polecenie Abdülmecida I. Zachwyci nas nie tylko sam budynek, ale i jego wnętrze, w którym znajduje się ponad 600 obrazów, ręcznie tkane dywany z Hereke, paryskie meble czy największy na świecie, ważący 4,5 tony kryształowy żyrandol.

Turcja | Pałac Dolmabahce
Turcja | Pałac Dolmabahce (by smuldur na licencji Pixabay)

Błękitny Meczet

Jednym z najwspanialszych meczetów w Turcji jest Błękitny Meczet. Wybudowany został dzięki sułtanowi Ahmedowi I w 1616 roku (budowa trwała 7 lat). Niebieską barwę meczet zawdzięcza 21 tysiącom kafelków. W meczecie nadal odbywają się modlitwy.

Turcja | Widok na Błękitny Meczet
Turcja | Widok na Błękitny Meczet (Turkey-3026 - Blue Mosque by Dennis Jarvis Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)

Wieża Galata

Na naszej liście miejsc, które powinniśmy zobaczyć w Stambule powinna znaleźć się wybudowana w 1384 roku Wieża Galata. Dawniej pełniła funkcję więzienia, wieży pożarniczej oraz kwatery janczarów. Dziś jest tarasem widokowym, z którego podziwiać można wspaniałą panoramę miasta.

Zainteresują Cię również

10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii 10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii
Portugalia słynie z wyśmienitej, bardzo różnorodnej kuchni. Będąc tam, chciałoby się spróbować wszystkiego, ale...
TOP 10 – Zamki i twierdze na Ukrainie TOP 10 – Zamki i twierdze na Ukrainie
Ukraina to magiczna kraina, która wita swych gości nie tylko malowniczymi miastami, oszałamiającymi cudami przyrody...
Dubaj Top 10 Dubaj Top 10
Dubaj to egzotyczne miasto pełne słońca i przepychu. Dlaczego warto za cel swoich wakacji wybrać akurat Dubaj? Jest...
30 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Alanyi! 30 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Alanyi!
Alanya to jedno z najbardziej zróżnicowanych miejsc w Turcji. Rano możemy poleżeć na plaży, po południu wybrać się...
Stambuł – miasto na dwóch kontynentach Stambuł – miasto na dwóch kontynentach
Stambuł, niegdyś Konstantynopol, to dawna stolica Cesarstwa Bizantyjskiego oraz Imperium Osmańskiego, a obecnie...
 20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Turcji! 20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Turcji!
Turcja – magiczny kraj położony w Azji i Europie. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, bogatą kulturą, przepyszną...