Turcja może być dumna! Z tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich, które zakończyły się 21 sierpnia 2016 roku, przywiozła aż 8 medali, w tym: 1 złoty, 3 srebrne i 4 brązowe.

olimpiada1
Turcja | Logo Igrzysk Olimpijskich (577 - Olympic Rings Texture by Patrick Hoesly na licencji CC BY 2.0)

Turcja mistrzem w zapasach

Turcja nie ma sobie równych w zapasach. W tej dyscyplinie zdobyła aż 5 medali! Co ciekawe, przez wszystkie lata reprezentanci przywieźli 63 medale wywalczone właśnie w zapasach!

Złoto wywalczył Taha Akgül – zapaśnik w kategorii 125 kg w stylu wolnym. Była to druga Olimpiada zapaśnika. W 2012 roku, w Londynie, zajął 8 miejsce. Taha Akgül jest też m.in. podwójnym mistrzem świata (2014, 2015) oraz mistrzem Europy (2013, 2014).

Selim Yaşar (Kałoj Mikaiłowicz Kartojew, reprezentant Turcji od 2014 roku) jest srebrnym medalistą w kategorii do 84 kg. Jest też dwukrotnym medalistą na mistrzostwach świata (brąz w 2014 roku i srebro w 2015 roku).

Kolejnym srebrnym medalistą w zapasach jest Rıza Kayaalp startujący w kategorii do 130 kg w stylu klasycznym. Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie zdobył brąz w kategorii do 120 kg. Ponadto jest m.in. mistrzem świata 2015 i wielokrotnym mistrzem Europy.

Urodzony w Stambule Cenk İldem jest brązowym medalistą Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016 w kategorii 96 kg. 4 lata temu, w Londynie, zajął 8 miejsce. İldem jest też wielokrotnym medalistą mistrzostw Europy.

Ostatnim zapaśnikiem z medalem olimpijskim, również brązowym, jest Soner Demirtaş. Jest on również złotym medalistą mistrzostw świata 2016 w kategorii 74 kg w stylu wolnym.
Podnoszenie ciężarów, lekkoatletyka i taekwondo

Urodzony w 1992 roku Daniýar Ismailow jest srebrnym medalistą w podnoszeniu ciężarów w kategorii 69 kg. Ponadto mistrz Europy 2016. Ismailow jest też reprezentantem Turkmenistanu.

Brąz dla Turcji wywalczył kubański lekkoatleta (od maja 2014 roku reprezentant Turcji) Yasmani Copello Escobar w biegu na 400 metrów przez płotki. Biegacz w swoim dorobku ma m.in. złoto w Mistrzostwach ibero-amerykańskich w sztafecie 4 × 400 metrów.

Ostatni medal (brązowy) dla Turcji zdobyła – Nur Tatar, zawodniczka taekwondo. Z poprzednich Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie przywiozła srebro. Tatar jest też medalistką mistrzostw Europy.
Turcja na Olimpiadach

Tureccy reprezentanci na Letnich Igrzyskach olimpijskich startują od 1908 roku. Łącznie przywieźli 95 medali: 40 złotych, 28 srebrnych i 27 brązowych. Najwięcej, bo 12 krążków zdobyto w 1948 roku.

olimpiada2
Turcja | Turcja może być dumna ze swoich reprezentantów (Turkish flag by William John Gauthier na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Ludność Portugalii Ludność Portugalii
Portugalczycy określają swój kraj mianem "brandos costumes", co oznacza ziemię „łagodnych obyczajów”. Jest to...
Filmy z Chorwacją w tle Filmy z Chorwacją w tle
Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów....