Turcja może być dumna! Z tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich, które zakończyły się 21 sierpnia 2016 roku, przywiozła aż 8 medali, w tym: 1 złoty, 3 srebrne i 4 brązowe.

olimpiada1

Turcja | Logo Igrzysk Olimpijskich (577 - Olympic Rings Texture by Patrick Hoesly na licencji CC BY 2.0)

Turcja mistrzem w zapasach

Turcja nie ma sobie równych w zapasach. W tej dyscyplinie zdobyła aż 5 medali! Co ciekawe, przez wszystkie lata reprezentanci przywieźli 63 medale wywalczone właśnie w zapasach!

Złoto wywalczył Taha Akgül – zapaśnik w kategorii 125 kg w stylu wolnym. Była to druga Olimpiada zapaśnika. W 2012 roku, w Londynie, zajął 8 miejsce. Taha Akgül jest też m.in. podwójnym mistrzem świata (2014, 2015) oraz mistrzem Europy (2013, 2014).

Selim Yaşar (Kałoj Mikaiłowicz Kartojew, reprezentant Turcji od 2014 roku) jest srebrnym medalistą w kategorii do 84 kg. Jest też dwukrotnym medalistą na mistrzostwach świata (brąz w 2014 roku i srebro w 2015 roku).

Kolejnym srebrnym medalistą w zapasach jest Rıza Kayaalp startujący w kategorii do 130 kg w stylu klasycznym. Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie zdobył brąz w kategorii do 120 kg. Ponadto jest m.in. mistrzem świata 2015 i wielokrotnym mistrzem Europy.

Urodzony w Stambule Cenk İldem jest brązowym medalistą Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016 w kategorii 96 kg. 4 lata temu, w Londynie, zajął 8 miejsce. İldem jest też wielokrotnym medalistą mistrzostw Europy.

Ostatnim zapaśnikiem z medalem olimpijskim, również brązowym, jest Soner Demirtaş. Jest on również złotym medalistą mistrzostw świata 2016 w kategorii 74 kg w stylu wolnym.
Podnoszenie ciężarów, lekkoatletyka i taekwondo

Urodzony w 1992 roku Daniýar Ismailow jest srebrnym medalistą w podnoszeniu ciężarów w kategorii 69 kg. Ponadto mistrz Europy 2016. Ismailow jest też reprezentantem Turkmenistanu.

Brąz dla Turcji wywalczył kubański lekkoatleta (od maja 2014 roku reprezentant Turcji) Yasmani Copello Escobar w biegu na 400 metrów przez płotki. Biegacz w swoim dorobku ma m.in. złoto w Mistrzostwach ibero-amerykańskich w sztafecie 4 × 400 metrów.

Ostatni medal (brązowy) dla Turcji zdobyła – Nur Tatar, zawodniczka taekwondo. Z poprzednich Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie przywiozła srebro. Tatar jest też medalistką mistrzostw Europy.
Turcja na Olimpiadach

Tureccy reprezentanci na Letnich Igrzyskach olimpijskich startują od 1908 roku. Łącznie przywieźli 95 medali: 40 złotych, 28 srebrnych i 27 brązowych. Najwięcej, bo 12 krążków zdobyto w 1948 roku.

olimpiada2

Turcja | Turcja może być dumna ze swoich reprezentantów (Turkish flag by William John Gauthier na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Egipt – język i podstawowe zwroty Egipt – język i podstawowe zwroty
Językiem używanym w Egipcie jest język arabski. W użyciu jest przede wszystkim dialekt egipski (masri),...
Filmy z Chorwacją w tle Filmy z Chorwacją w tle
Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów....