Będąc w Turcji nie możemy nie zajrzeć na bazar – zwłaszcza, że spotkamy je na każdym kroku. W dużych miastach znajdziemy zarówno bazary stałe, jak i czasowe (otwarte raz w tygodniu), w małych miejscowościach natomiast przeważają bazary okresowe. Najsłynniejsze, historyczne bazary możemy odwiedzić m.in. w Stambule czy w Bursie.
Turcja | Bazar Egipski w Stambule (Spice Bazaar, Istanbul by wnhsl na licencji CC BY 2.0)
Co można kupić na tureckim bazarze?
Na tureckim bazarze można znaleźć bogactwo niedrogich warzyw i owoców, ryb i innych artykułów żywnościowych, a także ubrania, buty i artykuły gospodarstwa domowego.
W dzielnicach handlowych sklepy i warsztaty o podobnym profilu można znaleźć na jednej ulicy – podobnie i na bazarze stoiska z podobnymi artykułami trzymają się blisko siebie. Bywają też bazary „specjalistyczne”, np. książkowe.
Targowanie się
Na każdym bazarze można – a wręcz wypada – potargować się. Oblegane przez turystów bazary stambulskie to szczególne miejsce, gdzie możemy wypróbować nasze umiejętności negocjacyjne. Sprzedawcy często podają bowiem cenę o wiele wyższą niż faktyczna wartość produktu i oczekują od kupującego, że będzie próbował ją zbić albo... że nie ma pojęcia o tureckich zwyczajach i będzie można na nim zarobić.
Warto wiedzieć, że wśród kupujących większy szacunek wzbudzają osoby targujące się. Nie próbujmy jednak negocjować ceny danego towaru, jeśli nie planujemy go kupić.
Jak w każdym miejscu pełnym ludzi, na bazarze uważajmy na torebki, telefony komórkowe i portfele. Chociaż w kulturze muzułmańskiej kradzież jest czymś wyjątkowo paskudnym, to i tak zdarzają się amatorzy cudzej własności, także wśród innych obcokrajowców.
Turcja | Na tureckim bazarze wręcz wypada się potargować (Spicing up Turkey by Kyle Simourd na licencji CC BY 2.0)
Kryty Bazar (Kapalı Çarşı)
Ten historyczny bazar to jedna z wizytówek Stambułu. Powstał w czasach sułtana Mehmeda Zdobywcy w XV wieku i jest jednym z największych bazarów na świecie. Znajduje się w centrum starej części Stambułu, niedaleko meczetu Sultanahmet. Koło bazaru przystanek ma tramwaj. Bazar jest zamknięty w niedziele i święta.
Obecnie na bazarze można nabyć mnóstwo pamiątek. Miejsce to jest nastawione na turystów i dlatego mniej już na nim „zwykłych” stoisk. Bazar ten nie należy również do miejsc najtańszych.
Jeśli chcemy nabyć oryginalne, tureckie rękodzieło, np. dywany, warto zajrzeć do warsztatów i stoisk rzemieślniczych.
Atmosfera Krytego Bazaru jest typowo orientalna: sprzedawcy przekrzykują się w zachwalaniu swoich towarów, klienci próbują uzyskać korzystną cenę, a wszystko to w historycznym miejscu pamiętającym czasy sułtanów.
Turcja | Kolorowe towary z bazaru Kapalı Çarşı (Turkish dishes by Jez Elliott na licencji CC BY 2.0)
Bazar Egipski (Mısır Çarşısı)
Mniej tłoczny, choć ostatnio również coraz popularniejszy wśród turystów, jest Bazar Egipski, znany też jako Bazar Korzenny. Niegdyś był on słynnym miejscem, gdzie sprowadzano przyprawy i wonności, m.in. z Egiptu. Również dziś można tam zakupić dowolną ilość aromatycznych przypraw, od różnych gatunków pieprzu po kolendrę i szafran – wybór jest ogromny!
Oprócz przypraw dostaniemy tu bakalie, słodycze, kawę, herbatę, owoce oraz przeróżne artykuły przydatne w kuchni, w tym tygielki do parzenia kawy po turecku. Ze względu na wzrastającą popularność bazaru zwiększa się również liczba straganów z pamiątkami.
Ceny na Bazarze Egipskim są póki co niższe niż na Krytym Bazarze. Bazar mieści się w dzielnicy Eminönü, niedaleko meczetu Yeni Camii. Staje obok niego tramwaj. Bazar jest zamknięty w niedziele i święta.
Turcja | Na tureckim bazarze znajdziemy dosłownie wszystko (by niekverlaan na licencji Pixabay)
Zainteresują Cię również