The Istanbul State Turkish Music Ensemble – turecki zespół grający muzykę klasyczną, którego założycielem jest Necdet Yaşar, obchodzi właśnie swoje 25-lecie. Z tej okazji 29 stycznia w Cemal Reşit Rey (CRR) Concert Hall (w miejscowości Harbiye, koło Stambułu) odbył się uroczysty jubileuszowy koncert.

muzyka klasyczna

Turcja | İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğunun (İstanbul devlet senfoni orkestrası by Küçükçekmece na licencji CC BY-SA 2.0)

Początkowo zespół składał się z 20 osób, dziś – już z 32 muzyków. Podczas 25 długich lat wspólnego grania postrzeganie i zrozumienie tureckiej muzyki klasycznej przez poszczególnych członków zespołu nie uległo jednak znacznym zmianom.

The Istanbul State Turkish Music Ensemble nie posiada lidera czy szefa, muzycy zgodnie twierdzą, że każdą piosenkę śpiewają wspólnie.

 

Zespół wykonuje utwory zarówno kompozytorów dalekiej przeszłości, jak i współczesnych twórców tureckiej muzyki klasycznej. Jest to muzyka bardzo zróżnicowana, artyści sięgają do wielu gatunków i typów, chcąc dotrzeć z turecką muzyką do jak najszerszego grona odbiorców.

Dyrektor artystyczny i solista zespołu, Aylin Şengül Tasci, mówi, że nie zgadza się z poglądem, jakoby zainteresowanie turecką muzyką wśród młodzieży malało: "Połowa widzów obecnych na naszych koncertach to ludzie młodzi. Każdy kraj na świecie tworzy jakiś popularny rodzaj muzyki, ale ponad tym wszystkim zawsze znajduje się muzyka klasyczna. To samo dzieje się w naszym kraju. W mojej opinii, każdy rodzaj muzyki ma rację bytu. Niektóre z nich będą trwałe, a inne zostaną zapomniane. Turecka muzyka koi duszę człowieka. Taki jest jej cel".

Tasci nie akceptuje również twierdzenia, że w tureckiej muzyce brak nowych kompozytorów i interpretatorów: "Czas powoduje zmiany w tureckiej muzyce. To jest normalne. Formy muzyczne były bardzo różne w przeszłości i zmieniały się w czasie. Wpływ muzyki zachodniej dominował w okresie Republiki. Później był Munir Nurettin Selçuk, który stworzył swój własny styl, potem były słynne tureckie chóry. Muzyka Turcji zmienia się cały czas".

W zeszłym roku zespół wydał album o nazwie" Mehtabiyeler ". Obecnie, z okazji 25-lecia muzycy przygotowują nową płytę "Ustadan Çırağa".

Zainteresują Cię również

Złote skarby zaginionych cywilizacji we Lwowie Złote skarby zaginionych cywilizacji we Lwowie
2 stycznia 2012 roku w Lwowskiej Galerii Sztuki (w Pałacu Potockich) otwarta została wystawa pt. „Złote skarby...
Egipski papirus Egipski papirus
Symbol Dolnego Egiptu – papirus – znany był w Egipcie już około 3 tysięcy lat p.n.e. i  stanowił najważniejszy...
Konkurencja dla wuwuzeli? Konkurencja dla wuwuzeli?
Długie trąbki naśladujące ryczenie słonia, które były niezwykle popularne podczas mistrzostw świata w RPA doczekały...
Historia pewnego meczu... Historia pewnego meczu...
Władze ukraińskie zakazały emisji filmu pt. „Mecz”, którego premiera planowana była na początek maja 2012 r. Jest...
Poetka – analfabetka Poetka – analfabetka
Talent poetycki obudził się w mieszkance Biełowa, Jewdokii Kuklinej, wyjątkowo późno. Staruszka zaczęła tworzyć...
Dagadana gwiazdą Ethno Jazz Festival we Wrocławiu Dagadana gwiazdą Ethno Jazz Festival we Wrocławiu
We Wrocławiu trwa właśnie Ethno Jazz Festival. Ta ciekawa impreza łączy w sobie różne odmiany jazzu wykonywanego...