Sezon wakacyjny wprawdzie już za nami, ale ani się obejrzymy przyjdzie kolejny urlop i ponownie staniemy przed koniecznością wyboru wycieczki. W Internecie aż się roi od propozycji wyjazdów, na co więc warto zwrócić uwagę, aby podjąć satysfakcjonującą decyzję?

wycieczka turcja1

Turcja | Cudowny krajobraz Antalayi (DSC_9254.jpg by zolakoma na licencji CC BY 2.0)

Planując urlop powinniśmy zastanowić się, czy chcemy nastawić się na bierny wypoczynek, czyli błogie wylegiwanie się przy hotelowym basenie lub nad morzem, czy nieco bardziej intensywny: zwiedzanie, wycieczki fakultatywne, uprawianie sportu?

Koszt

Ceny wycieczek do Turcji są przeróżne. W zależności od terminu, miejsca, hotelu i wyżywienia mogą się wahać od 1400 zł do nawet 3000 zł za tydzień. Do wyboru mamy dwie oferty wyjazdów: first minute, gdzie wycieczkę rezerwujemy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem lub last minute, gdzie wylot jest za parę dni (opcja takiego wyjazdu zawsze jest dużo tańsza).
Termin

Zastanówmy się, w jakim terminie chcemy pojechać do Turcji. Zdecydowana większość z nas wybiera sezon letni, czyli od czerwca do sierpnia. Jest wtedy najcieplej, ale i najdrożej oraz najtłoczniej. Warto też wiedzieć, że w tym czasie panują ekstremalnie wysokie temperatury. W 40-stopniowym upale ciężko nam będzie zwiedzać czy wybrać się na rowerową przejażdżkę po mieście.

We wrześniu i październiku również jest bardzo ciepło (około 30 stopni Celsjusza), ale nie ma tak dużej liczby turystów i jest taniej niż w lipcu czy w sierpniu.

wycieczka turcja2

Turcja | Widok na Bodrum (Bodrum by Shadowgate na licencji CC BY 2.0)

Miejsce

Jeśli chcemy przykładowo pojechać do Bodrum, sprawdźmy czy to rzeczywiście jest Bodrum. Bardzo często biura podróży przekłamują i okazuje się, że hotel, w którym będziemy zakwaterowani znajduje się 10 km od miasta. Jeśli chcemy cały nasz urlop spędzić na plaży, to nie ma problemu, jeśli jednak chcielibyśmy zwiedzić miasteczko i korzystać z atrakcji jakie oferuje, to codzienne podróżowanie może być już problemem.

Niektóre kurorty mieszczą się nawet kilka godzin drogi samochodem od lotniska. Zastanówmy się, czy będzie nam odpowiadał tak długi dojazd.

wycieczka turcja3

Turcja | Panorama Izmiru (Izmir by CRUSTINA! na licencji CC BY-SA 2.0)

Hotel

Ważnym aspektem w wyborze wycieczki jest też hotel. Wolimy być zakwaterowani nad samym morzem czy w centrum miasta? Zwróćmy też uwagę na ilość hotelowych gwiazdek. Warto wiedzieć, że 5* w tureckich hotelach odpowiada naszym 3*. Wybierajmy więc hotele o jak najwyższym standardzie.

Jeśli wybieramy się na urlop wraz z dziećmi, szukajmy takich hoteli, gdzie zapewnione będą atrakcje, np. animacje czy mini club z opiekunką. Również pokoje i restauracja muszą być odpowiednio przystosowane do obecności maluchów, czyli z możliwością zamówienia łóżeczka czy fotelika do karmienia.

wycieczka turcja4

Turcja | Hotele w Alanyi (Hotel balcony view by Timo Tervo na licencji CC BY-SA 2.0)

Wyżywienie

Do wyboru mamy zwykle kilka opcji:

  • Bez posiłku
  • BB – śniadanie
  • HB – śniadanie i obiadokolacja
  • FB – śniadanie, obiad i kolacja
  • All Inclusive – kilka posiłków w ciągu dnia, do tego napoje alkoholowe i bezalkoholowe bez ograniczeń w czasie pracy obsługi hotelu.
  • Ultra All Inclusive – kilka posiłków oraz napoje alkoholowe i bezalkoholowe serwowane są bez ograniczeń przez całą dobę. Codziennie jest też uzupełniany mini barek.

Jeśli planujemy urlop spędzić aktywnie, najlepszymi opcjami będą: BB i HB. W sezonie w Turcji jest niezwykle upalnie i przy tak wysokich temperaturach nie chce się zbytnio jeść. Jeśli jednak większość czasu spędzimy w hotelu – idealną opcją będzie All Inclusive.

wycieczka turcja5

Turcja | Przemyślmy dokładnie jak chcielibyśmy spędzić nasz urlop (Tourists by ami harikoshi na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...