Wyspy Książęce (tur. Adalar, czyli po prostu “Wyspy”) to archipelag dziewięciu wysp na Morzu Marmara po azjatyckiej stronie Stambułu. Cztery największe spośród nich to popularne kurorty letnie oraz miejsca weekendowych wypadów stambulczyków.

Turcja | Na Wyspy Książęce można dotrzeć promami odpływającymi z przystani Kabataş oraz z Bostancı i Kartal

Turcja | Na Wyspy Książęce można dotrzeć promami odpływającymi z przystani Kabataş oraz z Bostancı i Kartal (Sedef Adası by Davis Doherty na licencji CC BY 2.0)

Wyspy wygnańców

Dumna nazwa Wysp Książęcych pochodzi od niezbyt szczęśliwych epizodów historii bizantyjskiej i osmańskiej. Wyspy stanowiły niegdyś miejsce wygnania członków rodziny cesarskiej, a później sułtańskiej.

Metamorfozę wyspy przeżyły w XIX w., kiedy zaczęła tam budować domy stambulska bogata elita. Wiele spośród tych posiadłości przetrwało do dziś. 

Jedna z wysp, Büyükada, była pierwszym miejscem, w które udał się przebywający na uchodźstwie Lew Trocki.

Na wyspy można dotrzeć promami, odpływającymi z przystani Kabataş po stronie europejskiej oraz z Bostancı i Kartal po stronie azjatyckiej miasta. Większość promów zawija do przystani na czterech największych wyspach: Büyükada, Heybeliada, Burgazada oraz Kınalıada.

Na wyspach obowiązuje zakaz poruszania się samochodami. Można za to przejechać się konnymi bryczkami oraz wypożyczyć rowery.

Turcja | Centrum wyspy Büyükada

Turcja | Centrum wyspy Büyükada (DSCN2894 by Istambul 2008 na licencji CC BY 2.0)

Osoby pozostające w Stambule przez kilka dni powinny wybrać się na wyspy w środku tygodnia, gdyż w weekendy są one bardzo zatłoczone.

Büyükada („Duża Wyspa”)

Jest to największa oraz najchętniej odwiedzana wyspa archipelagu. Znajdują się na niej dwa szlaki, którymi można okrążyć wyspę rowerem lub konną bryczką. Na wyspie są też plaże; w przybrzeżnych wodach można pływać.

Restauracje rybne słyną tu ze świeżych, bardzo dobrych dań z ryb i owoców morza. Przyjemnego klimatu dodaje wyspie piękna szata roślinna.

Będąc na wyspie, warto zobaczyć bizantyjski kościół św. Jerzego (Aya Yorgi) z VI w.

Turcja | Największą i najchętniej odwiedzaną wyspą archipelagu jest Büyükada

Turcja | Największą i najchętniej odwiedzaną wyspą archipelagu jest Büyükada (Buyukada by Turkey Vision na licencji CC BY 2.0)

Heybeliada

Druga co do wielkości wyspa archipelagu jest równie urodziwa. Do tutejszych atrakcji należą m.in. letnie koncerty oraz klub pływacko-fitnessowy. Warto zobaczyć tamtejszy XI-wieczny klasztor bizantyjski z seminarium duchownym.

Na wyspie znajduje się najstarszy stambulski hotel – Halki Palace Hotel, a także wiele malowniczych, drewnianych domów.

Turcja | Na Wyspach Książęcych obowiązuje zakaz poruszania się samochodami

Turcja | Na Wyspach Książęcych obowiązuje zakaz poruszania się samochodami (Buyukada Island by V. L. na licencji CC0 1.0)

Pozostałe wyspy

Promy zawijają także na Burgazada i Kınalıada. Również one są popularnym miejscem wypoczynku czynnego czy też plażowania. Na Kınalıada (czyli dosł. „Wyspie Henny”, nazwanej tak od koloru jej ziemi) możemy zobaczyć Klasztor Chrystusa.

Pozostałe, mniejsze wyspy archipelagu to: Sedef Adası (stanowiąca głównie własność prywatną), Yassıada (z bizantyjskimi podziemnymi celami więziennymi, zabytkowym klasztorem oraz szkołą dla nurków), Sivriada (niezamieszkała, z ruinami bizantyjskimi), stanowiąca własność prywatną Kaşık Adası (dosł. „Wyspa-Łyżka” ze względu na kształt) oraz niezamieszkała Tavşanadası („Wyspa Królicza”).

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...