Jeżeli po gruntownej analizie wszystkich „za” i „przeciw” podejmiemy decyzję o wyjeździe do Turcji razem z dzieckiem, pozostaje już tylko odpowiednio przygotować się do podróży. Turcja świetnie nadaje się do wypoczynku z dzieckiem.

Niewiele jest celów urlopowych wyjazdów, w których znajdziemy tak komfortowe warunki wypoczynku w towarzystwie naszych latorośli.

z dzieckiem do turcji

Turcja | Na plaży w Altınkum (by emre nacigil na licencji FreeImages)

Rodziców optymistycznie nastraja już sama lektura katalogów tureckich hoteli. W opisie każdego z nich widnieją zachęcające zapowiedzi, takie jak: dziecięce łóżeczko, dziecinny stół i fotelik w restauracji, organizowane zabawy dla dzieci, plac zabaw, basen dla dzieci, itp.

Aby podróż do Turcji z dzieckiem i pobyt w tym pięknym kraju były dla nas miłym wypoczynkiem i niezapomnianym przeżyciem, proponujemy kilka wskazówek, które mogą się okazać przydatne.

Formalności:

Przy wjeździe do Turcji uznawane są wpisy dzieci do paszportu rodziców pod warunkiem, że w paszporcie rodzica znajduje się aktualne zdjęcie dziecka i ma ono mniej niż 13 lat. Bez tego zdjęcia wjazd jest możliwy, ale tylko w przypadku, jeśli dziecko nie skończyło 5 lat. Najkorzystniej jest jednak wyrobić dziecku własny paszport.

Jeżeli chcemy wysłać do Turcji dziecko poniżej 18 lat pod opieką krewnych albo znajomych, musimy wystawić opiekunowi dziecka specjalne upoważnienie. Takie upoważnienie trzeba potwierdzić notarialnie, przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego uznawanego przez turecką ambasadę i na koniec uzyskać poświadczenie dokumentu w ambasadzie Turcji w Warszawie.

Gdyby z dzieckiem poniżej 18 roku życia wybierało się do Turcji tylko jedno z rodziców, a oboje posiadają pełnię praw rodzicielskich, wówczas zgodę drugiego z rodziców na wyjazd dziecka także trzeba potwierdzić notarialnie, przetłumaczyć i potwierdzić w ambasadzie.

W przypadku, gdy jedno z rodziców jest jedynym prawnym opiekunem dziecka (co zdarza się czasem po rozwodzie), wówczas decyzja sądu musi zostać przetłumaczona na język turecki i zalegalizowana w ambasadzie Turcji.

Aby uniknąć już na wstępie wymarzonego wyjazdu przykrych niespodzianek, dobrze jest zapoznać się wcześniej ze wszystkimi wymaganymi formalnościami.

Turcja | Szaleństwa w Pamukkale

Turcja | Szaleństwa w Pamukkale (Pamukkale kids on salt by Marcel Oosterwijk na licencji CC BY-SA 2.0)

Podróż i aklimatyzacja

Zawczasu warto pomyśleć, czym zająć dziecko w samolocie. Rzadko który maluch potrafi wytrzymać bez zajęcia dłużej niż kilkanaście minut. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w książeczki z kolorowymi obrazkami i zabawki, którymi przez jakiś czas się zajmie. W czasie podróży przyda się także butelka z sokiem.

Po przylocie warto obserwować malucha i spróbować ocenić stan jego zmęczenia. Pierwszy dzień, w zależności od samopoczucia dziecka, można spędzić w hotelu, bez wychodzenia nad morze. Dajmy dziecku czas na aklimatyzację.

Co wziąć ze sobą?

Oczywiście warto zabrać wszystko, co bywa potrzebne do pielęgnowania dziecka w domu. Pampersy, delikatne chusteczki, waciki, kremy, smoczki, butelki. Oczywiście, wszystko to możemy także kupić na miejscu w Turcji. Liczmy się jednak z tym, że na terenie hotelu ceny bywają zawyżone. Na szczęście potrzebne przedmioty można kupić w aptekach, a jeszcze lepiej – w supermarketach. Znajdują się one wszystkich kurortach, a dowiezie nas do nich każdy taksówkarz.

Zabawki są Turcji dosyć drogie, warto więc zabrać ze sobą z domu zestaw do piasku czy ulubioną maskotkę (która może razem z maluchem zwiedzać, a nawet pozować do zdjęć).

Kompletując dziecięcą garderobę koniecznie musimy mieć na uwadze ochronę delikatnej główki przed słońcem (kapelusze, czapeczki i lekkie bawełniane koszulki z długim rękawem będą idealne). Brakujące ubranka także można kupić na miejscu.

Obowiązkowo należy spakować krem przeciwsłoneczny z odpowiednim filtrem i smarować nim malucha kilka razy dziennie.

Warto pomyśleć także o zabraniu lekkiego wózka, który umożliwi wygodne przemieszczanie się.

Turcja | Zachód słońca nad morzem w prowincji Balıkesir

Turcja | Zachód słońca nad morzem w prowincji Balıkesir (by ephe drin na licencji FreeImages)

Jedzenie

W Turcji specjalny pokarm dla dzieci można dostać w aptekach lub supermarketach. Zanim jednak znajdziemy dogodny punkt do zaopatrywania się, warto mieć przy sobie kilka słoiczków i kaszek zabranych z domu. Jeśli na wyposażeniu hotelowego pokoju jest czajnik, a w kuchni mikrofalówka (warto sprawdzić to przed wyjazdem), bez trudu nakarmimy malucha bez konieczności każdorazowego korzystania z restauracji.

W pięciogwiazdkowych hotelach często do dyspozycji jest osobny stół dziecinny.

W najlepszej sytuacji będą oczywiście matki karmiące piersią. Na plaży, a nawet w mieście można zobaczyć kobiety-cudzoziemki bez skrępowania karmiące swoje maleństwa piersią. Turczynki zwykle przykrywają się chustą, wygodnie i dyskretnie.

Lekarstwa

Mała apteczka z lekami z Polski jest niezbędna w każdej zagranicznej podróżny. Sprawdzony lek na gorączkę czy dolegliwości żołądkowe oraz łagodzący żel po ukąszeniach owadów, nie zajmą dużo miejsca, a mogą zaoszczędzić wiele kłopotów.

Morze

W Turcji możemy natrafić na dwa rodzaje plaż: piaszczyste i kamieniste. Piasek będzie m. in. w: Belek, Bodrum, Side, Antalyi, Alanyi; kamienie: w Kemer czy Marmaris. Niektóre hotele w Side i Alanyi mają plaże piaszczysto-kamieniste.

Na potrzeby rodzinnego wypoczynku najbardziej odpowiednie są kurorty Morza Śródziemnego: Belek, Antalya i Side. Woda w morzu jest tam ciepła, czysta, plaże bardzo dobre, leżaki i parasole dostępne bezpłatnie w hotelach.

Turcja | Wybierając się z dzieckiem do Turcji warto zdecydować się na hotel z kompleksem basenów i wodnymi atrakcjami

Turcja | Wybierając się z dzieckiem do Turcji warto zdecydować się na hotel z kompleksem basenów i wodnymi atrakcjami (splashing about by Naomi na licencji CC BY 2.0)

Hotele

Charakterystyczną cechą tureckich hoteli pracujących w systemie „all-inclusive” jest duża przestrzeń i maksimum komfortu i rozrywek dla gości.

Na terenie hotelowym będziemy mieć do dyspozycji place zabaw oraz baseny ze zjeżdżalniami dla dzieci.

Oprócz głównej restauracji najczęściej są też bary wokół basenu i przy plaży, gdzie można kupić maluchowi napój albo zorganizować lekką przekąskę.

Zajęcia rekreacyjne

W niektórych hotelach o rozrywkę dla dzieci dbają specjalni animatorzy: prowadzą zajęcia w wodzie, organizują konkursy, turnieje, zabawy czy wieczorne dyskoteki.

Dziecięcy shopping

Jak wiadomo, Turcja znana jest z dobrych tekstyliów. Można tu więc kupić dziecku dużo ładnych ubranek, przy czym lepiej nie robić tego w pobliżu hotelu. W sklepach najbliższego miasta możemy znaleźć towary lepszej jakości i w niższej cenie.

Mieszkańcy Turcji kochają dzieci!

Miejscowa ludność w Turcji po prostu uwielbia dzieci, musimy więc przywyknąć do tego, że każdy pracownik hotelu, sprzedawca na rynku albo zwykły przechodzień uśmiechnie się do naszego dziecka czy pogładzi je po głowie.

Zainteresują Cię również

Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić wraz ze swoim dzieckiem na Cyprze! 20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić wraz ze swoim dzieckiem na Cyprze!
Każdy rodzić wie, że wyjazd na wakacje z dzieckiem to nie lada wyzwanie. Najlepiej jeszcze przed wyjazdem...
Dubailand Dubailand
Dubailand to jedna z wciąż niedokończonych, spektakularnych inwestycji realizowanych w Dubaju. Na dzień...
Izmir i jego okolice Izmir i jego okolice
Izmir, znany w starożytności jako Smyrna, to największe miasto Regionu Egejskiego i trzecie co do wielkości miasto...
Top 10 – co trzeba zobaczyć w Turcji? Top 10 – co trzeba zobaczyć w Turcji?
Wibierając się do Turcji waro zaplanować podróż, tak, aby zobaczyć jak najwięcej. Które miejsca wybrać? Gdzie warto...
Ciekawostki z Turcji Ciekawostki z Turcji
Turcja to kraj pełen niespodzianek. Wspaniałe zabytki, bogata historia oraz niezwykła kultura zachwycą każdego...