Choć Izmir to miasto o długiej i bogatej historii, znajdziemy w nim niezbyt dużo zabytkowych obiektów. Wiele spośród nich pochłonął wielki pożar w 1920 r. Kadifekale to miejsce, gdzie zachowało się nieco budowli przypominających starożytne korzenie miasta.
Turcja | Widok na Izmir ze wzgórza Kadifekale (6843 by Panegyrics of Granovetter na licencji CC BY-SA 2.0)
Historia Aksamitnego Zamku
Stary Izmir, czyli Smyrna, został założony jeszcze w czasach kolonizacji jońskiej. Miasto znajdowało się od tamtych czasów w rękach Greków, Lidów i Persów, aż w końcu zdobył je Aleksander Wielki. Smyrna była dobrym punktem strategicznym, ale w IV w. p.n.e. było to miasto niewielkie. Zdecydowano więc na założenie nowego ośrodka administracyjnego dawnej Smyrny i objęcie obszarem miejskim większej powierzchni. „Nową Smyrnę” założono na wzgórzu Pagos; na Pagos przemianowano również nazwę miasta.
Po śmierci Aleksandra miasto znalazło się we władaniu jednego z jego generałów, Lizymacha (Lizymach sprawował kontrolę nad Macedonią, Tracją oraz Azją Mniejszą). Za jego rządów wybudowano w Pagos pokaźny zamek.
W 133 r. p.n.e. miasto znalazło się pod panowaniem rzymskim. Po Rzymianach rządzili tam Bizantyjczycy, Turcy Seldżuccy, krzyżowcy i Turcy Osmańscy. W XIV w. Pagos oraz stojąca na wzgórzu twierdza były już znane jako Kadifekale (tur. Aksamitny Zamek).
Wzgórze zamkowe
Kadifekale to nazwa zarówno wzgórza (dawnego Pagos) położonego 2 km od wybrzeża, jak i wzniesionego na nim zamku. Twierdza, która zachowała się do dziś w bardzo dobrym stanie, jest oryginalnym zamkiem z IV w. p.n.e.; mury obronne są natomiast średniowieczne. Zamek Kadifekale to najlepsze miejsce do podziwiania panoramy Izmiru.
Pamiątki starożytności
Niedaleko twierdzy zobaczymy również inne zabytkowe miejsce – agorę miejską wraz z pozostałościami po akweduktach. Dzieje agory sięgają również czasów panowania Aleksandra, jednak jej obecny wygląd zawdzięczamy budowniczym rzymskim. Oryginalny rynek został zniszczony przez trzęsienie ziemi w 178 r. n.e. Odbudowę przeprowadzono w czasach Marka Aureliusza.
Zaraz obok zamku znajdują się ruiny cystern rzymskich, stanowiących centralną część sieci akweduktów zaopatrujących miasto w wodę – nie tylko w czasach rzymskich, ale również bizantyjskich, seldżuckich i osmańskich. Zarówno Bizantyjczycy, jak i Turcy przeprowadzili renowację cystern.
Turcja | "Kadifekale" to zarówno nazwa wzgórza, jak i wzniesionego na nim zamku (Kadifekale Castle Tower and the Weaver by Ty na licencji CC BY-SA 2.0)
Zainteresują Cię również





