Choć Izmir to miasto o długiej i bogatej historii, znajdziemy w nim niezbyt dużo zabytkowych obiektów. Wiele spośród nich pochłonął wielki pożar w 1920 r. Kadifekale to miejsce, gdzie zachowało się nieco budowli przypominających starożytne korzenie miasta.

Widok na Izmir ze wzgórza Kadifekale

Turcja | Widok na Izmir ze wzgórza Kadifekale (6843 by Panegyrics of Granovetter na licencji CC BY-SA 2.0)

Historia Aksamitnego Zamku

Stary Izmir, czyli Smyrna, został założony jeszcze w czasach kolonizacji jońskiej. Miasto znajdowało się od tamtych czasów w rękach Greków, Lidów i Persów, aż w końcu zdobył je Aleksander Wielki. Smyrna była dobrym punktem strategicznym, ale w IV w. p.n.e. było to miasto niewielkie. Zdecydowano więc na założenie nowego ośrodka administracyjnego dawnej Smyrny i objęcie obszarem miejskim większej powierzchni. „Nową Smyrnę” założono na wzgórzu Pagos; na Pagos przemianowano również nazwę miasta. 

Po śmierci Aleksandra miasto znalazło się we władaniu jednego z jego generałów, Lizymacha (Lizymach sprawował kontrolę nad Macedonią, Tracją oraz Azją Mniejszą). Za jego rządów wybudowano w Pagos pokaźny zamek.

W 133 r. p.n.e. miasto znalazło się pod panowaniem rzymskim. Po Rzymianach rządzili tam Bizantyjczycy, Turcy Seldżuccy, krzyżowcy i Turcy Osmańscy. W XIV w. Pagos oraz stojąca na wzgórzu twierdza były już znane jako Kadifekale (tur. Aksamitny Zamek).

Wzgórze zamkowe

Kadifekale to nazwa zarówno wzgórza (dawnego Pagos) położonego 2 km od wybrzeża, jak i wzniesionego na nim zamku. Twierdza, która zachowała się do dziś w bardzo dobrym stanie, jest oryginalnym zamkiem z IV w. p.n.e.; mury obronne są natomiast średniowieczne. Zamek Kadifekale to najlepsze miejsce do podziwiania panoramy Izmiru.

Pamiątki starożytności

Niedaleko twierdzy zobaczymy również inne zabytkowe miejsce – agorę miejską wraz z pozostałościami po akweduktach. Dzieje agory sięgają również czasów panowania Aleksandra, jednak jej obecny wygląd zawdzięczamy budowniczym rzymskim. Oryginalny rynek został zniszczony przez trzęsienie ziemi w 178 r. n.e. Odbudowę przeprowadzono w czasach Marka Aureliusza.

Zaraz obok zamku znajdują się ruiny cystern rzymskich, stanowiących centralną część sieci akweduktów zaopatrujących miasto w wodę – nie tylko w czasach rzymskich, ale również bizantyjskich, seldżuckich i osmańskich. Zarówno Bizantyjczycy, jak i Turcy przeprowadzili renowację cystern.

kadifekale3

Turcja | "Kadifekale" to zarówno nazwa wzgórza, jak i wzniesionego na nim zamku (Kadifekale Castle Tower and the Weaver by Ty na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać do Turcji? Kiedy jechać do Turcji?
Sezon w Turcji to nie tylko wakacje letnie. Dobry czas na podróżowanie rozpoczyna się tam już na wiosnę, a kończy...
Stambuł – miasto na dwóch kontynentach Stambuł – miasto na dwóch kontynentach
Stambuł, niegdyś Konstantynopol, to dawna stolica Cesarstwa Bizantyjskiego oraz Imperium Osmańskiego, a obecnie...
Z dzieckiem do Turcji Z dzieckiem do Turcji
Jeżeli po gruntownej analizie wszystkich „za” i „przeciw” podejmiemy decyzję o wyjeździe do Turcji razem z...
Bursa - miasto u podnóża góry Uludağ Bursa - miasto u podnóża góry Uludağ
Bursa to czwarte co do wielkości miasto w Turcji i drugie – w Regionie Marmara. Położona jest bardzo malowniczo u...
 20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Turcji! 20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Turcji!
Turcja – magiczny kraj położony w Azji i Europie. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, bogatą kulturą, przepyszną...
Transport w Turcji Transport w Turcji
Przemieszczając się po Turcji mamy do dyspozycji różne rodzaje środków transportu, w tym autobusy międzymiastowe,...