Potężna seldżucka twierdza w Alanyi (tur. Alanya Kalesi) należy do najważniejszych zabytków i największych atrakcji miasta. Za czasów Keykubada I zamek stanowił centrum obronne i administracyjne nowej stolicy sułtanatu.
Turcja | Zamek w Alanyi jest największą atrakcją w mieście (2003-12-28 01-04 Türkei 193 Alanya, Roter Turm by Allie_Caulfield na licencji CC BY 2.0)
Najpotężniejsza twierdza Seldżuków
Zamek wybudowano na polecenie Alaeddina Keykubada w XIII w. Znajduje się on na wzgórzu, na wysokości 250 m n.p.m. Wraz z całym systemem budowli obronnych umiejscowiono go na skalistym cyplu, otoczonym z trzech stron morzem.
Podobnie jak pobliska Czerwona Wieża, zamek powstał na ruinach, które pozostały po mieście antycznym. W tym samym miejscu znajdowały się wcześniej fortyfikacje rzymskie i bizantyjskie.
Mur obronny otaczający zamek ma 6,5 km długości; znajduje się na nim łącznie 140 wież. Do zaopatrywania twierdzy w wodę pitną zbudowano aż 400 cystern!
Mury chronią zamek przede wszystkim od strony wschodniej, gdzie od brzegu na wzgórze prowadzi łagodne zbocze. Od strony zachodniej wystarczyła ochrona naturalna – stroma skalna ściana kończy się tam urwiskiem wysokim na 200 m.
Turcja | Najbardziej na północny-wschód wysuniętym elementem fortyfikacji jest Czerwona Wieża (2003-12-28 01-04 Türkei 191 Alanya, Roter Turm by Allie_Caulfield na licencji CC BY 2.0)
Zespół zabudowań w obrębie fortecy
Do zespołu fortyfikacji Alanyi należy cytadela (zamek wewnętrzny), system murów z wieżami, zbrojownia. Najbardziej na północny-wschód wysuniętym elementem fortyfikacji jest Czerwona Wieża, znajdująca się u wejścia do portu.
Cytadela znajduje się w południowo-zachodniej części fortyfikacji. Stoi w najwyższym punkcie wzgórza.
W obrębie cytadeli znajdowały się przede wszystkim budynki o przeznaczeniu wojskowym oraz zbiorniki na deszczówkę, wybudowane na wypadek oblężenia i braku dostępu do wody bieżącej. Ostatnio odkryto również ruiny pałacu Alaeddina Keykubada.
Turcja |Ruiny kościoła bizantyjskiego (by Ayazmana_Sakini na licencji Pixabay)
Oprócz seldżuckich budowli o przeznaczeniu wojskowym oraz ruin pałacu, w zespole zamku Alanyi zobaczymy również budynki o innej funkcji, pochodzące z wcześniejszych i późniejszych czasów.
Do najstarszych zachowanych obiektów należą ruiny kościoła bizantyjskiego z XI w. Znajdziemy również zabytki z czasów osmańskich, takie jak meczet i karawanseraj wzniesione za panowania Sulejmana Wspaniałego. W XIX w. za murami obronnymi powstawały także wille.
Turcja | Mur obronny otaczający zamek (2003-12-28 01-04 Türkei 024 Alanya Burgberg by Allie_Caulfield na licencji CC BY 2.0)
Turystyka
Dzisiaj teren twierdzy otwarty jest dla zwiedzających jako muzeum open-air. Wstęp na cytadelę jest płatny (podobnie jak wejściówka do Czerwonej Wieży), ale pozostałe elementy fortyfikacji można zwiedzić bezpłatnie.
Piesze podejście pod cytadelę trwa ok. 1 godziny. Po drodze znajdziemy niewielkie restauracje i kawiarnie w tradycyjnym stylu. Dla tych, którzy wolą dostać się na zamek szybciej istnieje możliwość wjazdu na górę autobusem.
Zainteresują Cię również