Potężna seldżucka twierdza w Alanyi (tur. Alanya Kalesi) należy do najważniejszych zabytków i największych atrakcji miasta. Za czasów Keykubada I zamek stanowił centrum obronne i administracyjne nowej stolicy sułtanatu.

alanya zamek1

Turcja | Zamek w Alanyi jest największą atrakcją w mieście (2003-12-28 01-04 Türkei 193 Alanya, Roter Turm by Allie_Caulfield na licencji CC BY 2.0)

Najpotężniejsza twierdza Seldżuków

Zamek wybudowano na polecenie Alaeddina Keykubada w XIII w. Znajduje się on na wzgórzu, na wysokości 250 m n.p.m. Wraz z całym systemem budowli obronnych umiejscowiono go na skalistym cyplu, otoczonym z trzech stron morzem.

Podobnie jak pobliska Czerwona Wieża, zamek powstał na ruinach, które pozostały po mieście antycznym. W tym samym miejscu znajdowały się wcześniej fortyfikacje rzymskie i bizantyjskie.

 

Mur obronny otaczający zamek ma 6,5 km długości; znajduje się na nim łącznie 140 wież. Do zaopatrywania twierdzy w wodę pitną zbudowano aż 400 cystern!

Mury chronią zamek przede wszystkim od strony wschodniej, gdzie od brzegu na wzgórze prowadzi łagodne zbocze. Od strony zachodniej wystarczyła ochrona naturalna – stroma skalna ściana kończy się tam urwiskiem wysokim na 200 m.

alanya zamek2

Turcja | Najbardziej na północny-wschód wysuniętym elementem fortyfikacji jest Czerwona Wieża (2003-12-28 01-04 Türkei 191 Alanya, Roter Turm by Allie_Caulfield na licencji CC BY 2.0)

Zespół zabudowań w obrębie fortecy

Do zespołu fortyfikacji Alanyi należy cytadela (zamek wewnętrzny), system murów z wieżami, zbrojownia. Najbardziej na północny-wschód wysuniętym elementem fortyfikacji jest Czerwona Wieża, znajdująca się u wejścia do portu.

Cytadela znajduje się w południowo-zachodniej części fortyfikacji. Stoi w najwyższym punkcie wzgórza.

W obrębie cytadeli znajdowały się przede wszystkim budynki o przeznaczeniu wojskowym oraz zbiorniki na deszczówkę, wybudowane na wypadek oblężenia i braku dostępu do wody bieżącej. Ostatnio odkryto również ruiny pałacu Alaeddina Keykubada.

alanya zamek3

Turcja |Ruiny kościoła bizantyjskiego (by Ayazmana_Sakini na licencji Pixabay)

Oprócz seldżuckich budowli o przeznaczeniu wojskowym oraz ruin pałacu, w zespole zamku Alanyi zobaczymy również budynki o innej funkcji, pochodzące z wcześniejszych i późniejszych czasów.

Do najstarszych zachowanych obiektów należą ruiny kościoła bizantyjskiego z XI w. Znajdziemy również zabytki z czasów osmańskich, takie jak meczet i karawanseraj wzniesione za panowania Sulejmana Wspaniałego. W XIX w. za murami obronnymi powstawały także wille.

alanya zamek4

Turcja | Mur obronny otaczający zamek  (2003-12-28 01-04 Türkei 024 Alanya Burgberg by Allie_Caulfield na licencji CC BY 2.0)

Turystyka

Dzisiaj teren twierdzy otwarty jest dla zwiedzających jako muzeum open-air. Wstęp na cytadelę jest płatny (podobnie jak wejściówka do Czerwonej Wieży), ale pozostałe elementy fortyfikacji można zwiedzić bezpłatnie.

Piesze podejście pod cytadelę trwa ok. 1 godziny. Po drodze znajdziemy niewielkie restauracje i kawiarnie w tradycyjnym stylu. Dla tych, którzy wolą dostać się na zamek szybciej istnieje możliwość wjazdu na górę autobusem.

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Historia Hiszpanii Historia Hiszpanii
Nazwa „Półwysep Iberyjski” pochodzi od Iberów, którzy zamieszkiwali tereny Hiszpanii 1000 lat p.n.e. Następnie na...
Historia Chin Historia Chin
Mówiąc o historii Chin należy brać pod uwagę obszar kulturowy i językowy, a nie tylko obecnie istniejąca Chińską...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...
Historia Dubaju w pigułce Historia Dubaju w pigułce
Przez długie wieki Dubaj był wioską rybacką, znaną przede wszystkim z połowu pereł. Błyskawiczny rozwój miasta...
Kalendarium dziejów Cypru Kalendarium dziejów Cypru
Cypr, obok Krety, należy do najdawniej zamieszkałych wysp Morza Śródziemnego. Odkryto tu wczesne ślady osadnictwa,...