Złamany Minaret (tur. Kesik Minare) to jedyny fragment Meczetu Korkuta, który dotrwał do naszych czasów. Jest charakterystycznym punktem starej dzielnicy Antalyi, Kaleici (Kaleiçi).
Turcja | Złamany Minaret to najlepiej zachowany fragment Meczetu Korkuta (Kesik Minare (Broken Minaret) by Nico Kaiser na licencji CC BY 2.0)
Burzliwe dzieje Meczetu Korkuta
Historia Meczetu Korkuta, z którego dziś pozostały już tylko ruiny, jest bardzo bogata i warta wzmianki.
Budowla była pierwotnie świątynią rzymską; wybudowano ją w II wieku n.e. W VII wieku Bizantyjczycy przekształcili ją w kościół pod wezwaniem Maryi Dziewicy. Chociaż kościół uległ zniszczeniom w czasie najazdów arabskich w VIII wieku, został odnowiony po odzyskaniu ziem dzisiejszej Antalyi przez Cesarstwo Wschodnie.
Kościół przekształcili w meczet w XIII wieku Seldżucy. Wtedy też dobudowano do świątyni minaret, znany dziś jako Złamany. W czasie krucjat meczet został na krótko zamieniony z powrotem w kościół, jednak już za panowania Şehzade Korkuta (przełom XV i XVI w.), syna sułtana Bajazyda II, świątynia ponownie posłużyła muzułmanom.
W 1846 r. w Kaleiçi wybuchł wielki pożar, który zniszczył Meczet Korkuta. Obecnie możemy oglądać jedynie ruiny świątyni, która była miejscem kultu aż trzech religii.
Jedynym ocalałym fragmentem meczetu jest minaret z XIV wieku. Ma bardzo charakterystyczny wygląd – jego górna część uległa zniszczeniu i nigdy nie została odbudowana – stąd też nazwa zabytku.
Zainteresują Cię również