Znajdujący się na jednej z dubajskich sztucznych wysp hotel Burdż al-Arab to jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli na świecie.

Specjaliści z branży hotelarstwa zastanawiali się nawet, czy w przypadku Burdż al-Arab nie poszerzyć standardowo używanej, pięciogwiazdkowej skali oceny standardu hoteli do siedmiu gwiazdek.

Dubaj | Hotel Burdż al-Arab, Dubaj

Dubaj | Hotel Burdż al-Arab, Dubaj (Burj Al Arab Hotel, Dubai by brando na licencji CC BY 2.0)

Podstawowe informacje

Budynek hotelu Burdż al-Arab znajduje się na sztucznej wyspie Palm Dżumeirah, położonej 280 m od plaży Dżumeirah. Hotel stanowi część kompleksu Jumeirah Beach Resort. Ma 321 m wysokości, co czyni go czwartym spośród najwyższych hoteli świata. Budowa Burdż al-Arab rozpoczęła się w 1994 r., natomiast jego otwarcie nastąpiło w grudniu 1999 r.

Hotel oferuje różnej wielkości apartamenty (łącznie w liczbie 202). Ceny apartamentów oscylują średnio między 11 000 a 45 000 dolarów za noc.

Oprócz samych apartamentów, na terenie hotelu znajduje się kilka restauracji, dwa baseny, ogromne akwarium, klub fitness, sauna, jacuzzi, solarium, studio masażu i hydroterapii, muzeum i biblioteka. Jest nawet lądowisko dla helikopterów.

Oficjalnie hotel określany jest jako „pięciogwiazdkowy deluxe”, choć szeroko znany jest również pod nazwą „jedynego na świecie hotelu siedmiogwiazdkowego”. Przedstawiciele Burdż al-Arab twierdzą jednak, że sami nigdy nie użyli tego określenia w celu zareklamowania hotelu, a termin został wymyślony i rozpowszechniony przez jednego z brytyjskich dziennikarzy.

Dubaj | Budynek hotelu Burdż al-Arab znajduje się na sztucznej wyspie Palm Dżumeirah

Dubaj | Budynek hotelu Burdż al-Arab znajduje się na sztucznej wyspie Palm Dżumeirah (A view of the Burj al Arab from outside Wild Wadi Water Park by Thomas Galvez na licencji CC BY 2.0)

Cechy charakterystyczne

Hotel miał być budynkiem stanowiącym znak rozpoznawczy Dubaju – miał być tym, czym dla Paryża jest Wieża Eiffla. Faktycznie, jego charakterystyczny kształt rozpiętego żagla jest dziś rozpoznawalny na całym świecie.

Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz hotel ozdobiony jest fontannami i kaskadami wodnymi. W nocy ponadto oświetlany jest różnokolorowymi światłami. Konstrukcja hotelu jest odporna na trzęsienia ziemi i huragany.

Najbardziej luksusowe apartamenty mają złocone i złote elementy wyposażenia. Łazienki dekorowane są mozaikami. Do wyposażenia apartamentów należą m.in. wielkoformatowe ekrany telewizyjne, stół bilardowy, sauna.

Dubaj | Hotel Burdż al-Arab jest dziś rozpoznawalny na całym świecie

Dubaj | Hotel Burdż al-Arab jest dziś rozpoznawalny na całym świecie (Burj Al Arab by Joi Ito na licencji CC BY 2.0)

Goście hotelu zobligowani są do przestrzegania ustalonej etykiety dotyczącej zachowania i ubioru. Informacje na ten temat gość otrzymuje przed potwierdzeniem rezerwacji.

Każdy z gości ma osobistego lokaja, dostępnego przez 24 godziny na dobę. Posiłki przyrządzane są wedle życzenia gościa i w porach dlań dogodnych. Istnieje możliwość otrzymania samochodu z kierowcą, ochrony lub prywatnego kucharza.

Ten jeden z najdroższych hoteli świata otrzymał tyleż samo głosów uznania, co i krytyki. Krytycy postrzegają hotel, podobnie jak całe miasto Dubaj, jako przykład przerostu formy nad treścią i triumfu pieniądza nad estetyką. Oceniają wystrój hotelu jako przeładowany ekskluzywnymi elementami i dekoracjami, barokowy.

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Wieża Eiffla Wieża Eiffla
Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol...
Portugalskie obiekty na liście UNESCO Portugalskie obiekty na liście UNESCO
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się aż 15 pozycji pochodzących z Portugalii. Są to zarówno miasta...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...
Krzywa Wieża w Pizie symbolem Włoch? Krzywa Wieża w Pizie symbolem Włoch?
Słynna włoska budowla, znana powszechnie jako „wieża”, tak naprawdę nie jest wieżą w swej istocie. Ten...