Znajdujący się na jednej z dubajskich sztucznych wysp hotel Burdż al-Arab to jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli na świecie.

Specjaliści z branży hotelarstwa zastanawiali się nawet, czy w przypadku Burdż al-Arab nie poszerzyć standardowo używanej, pięciogwiazdkowej skali oceny standardu hoteli do siedmiu gwiazdek.

Dubaj | Hotel Burdż al-Arab, Dubaj
Dubaj | Hotel Burdż al-Arab, Dubaj (by jay )

Podstawowe informacje

Budynek hotelu Burdż al-Arab znajduje się na sztucznej wyspie Palm Dżumeirah, położonej 280 m od plaży Dżumeirah. Hotel stanowi część kompleksu Jumeirah Beach Resort. Ma 321 m wysokości, co czyni go czwartym spośród najwyższych hoteli świata. Budowa Burdż al-Arab rozpoczęła się w 1994 r., natomiast jego otwarcie nastąpiło w grudniu 1999 r.

Hotel oferuje różnej wielkości apartamenty (łącznie w liczbie 202). Ceny apartamentów oscylują średnio między 11 000 a 45 000 dolarów za noc.

Oprócz samych apartamentów, na terenie hotelu znajduje się kilka restauracji, dwa baseny, ogromne akwarium, klub fitness, sauna, jacuzzi, solarium, studio masażu i hydroterapii, muzeum i biblioteka. Jest nawet lądowisko dla helikopterów.

Oficjalnie hotel określany jest jako „pięciogwiazdkowy deluxe”, choć szeroko znany jest również pod nazwą „jedynego na świecie hotelu siedmiogwiazdkowego”. Przedstawiciele Burdż al-Arab twierdzą jednak, że sami nigdy nie użyli tego określenia w celu zareklamowania hotelu, a termin został wymyślony i rozpowszechniony przez jednego z brytyjskich dziennikarzy.

Dubaj | Budynek hotelu Burdż al-Arab znajduje się na sztucznej wyspie Palm Dżumeirah
Dubaj | Budynek hotelu Burdż al-Arab znajduje się na sztucznej wyspie Palm Dżumeirah (by togawanderings )

Cechy charakterystyczne

Hotel miał być budynkiem stanowiącym znak rozpoznawczy Dubaju – miał być tym, czym dla Paryża jest Wieża Eiffla. Faktycznie, jego charakterystyczny kształt rozpiętego żagla jest dziś rozpoznawalny na całym świecie.

Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz hotel ozdobiony jest fontannami i kaskadami wodnymi. W nocy ponadto oświetlany jest różnokolorowymi światłami. Konstrukcja hotelu jest odporna na trzęsienia ziemi i huragany.

Najbardziej luksusowe apartamenty mają złocone i złote elementy wyposażenia. Łazienki dekorowane są mozaikami. Do wyposażenia apartamentów należą m.in. wielkoformatowe ekrany telewizyjne, stół bilardowy, sauna.

Dubaj | Hotel Burdż al-Arab jest dziś rozpoznawalny na całym świecie
Dubaj | Hotel Burdż al-Arab jest dziś rozpoznawalny na całym świecie (by joi )

Goście hotelu zobligowani są do przestrzegania ustalonej etykiety dotyczącej zachowania i ubioru. Informacje na ten temat gość otrzymuje przed potwierdzeniem rezerwacji.

Każdy z gości ma osobistego lokaja, dostępnego przez 24 godziny na dobę. Posiłki przyrządzane są wedle życzenia gościa i w porach dlań dogodnych. Istnieje możliwość otrzymania samochodu z kierowcą, ochrony lub prywatnego kucharza.

Ten jeden z najdroższych hoteli świata otrzymał tyleż samo głosów uznania, co i krytyki. Krytycy postrzegają hotel, podobnie jak całe miasto Dubaj, jako przykład przerostu formy nad treścią i triumfu pieniądza nad estetyką. Oceniają wystrój hotelu jako przeładowany ekskluzywnymi elementami i dekoracjami, barokowy.

Zainteresują Cię również

Stare miasto w Porto Stare miasto w Porto
Porto jest drugim pod względem wielkości miastem w Portugalii. Położone jest w północnej części kraju nad rzeką...
Portugalskie obiekty na liście UNESCO Portugalskie obiekty na liście UNESCO
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się aż 15 pozycji pochodzących z Portugalii. Są to zarówno miasta...
Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...
Zamek św. Jerzego – korona Lizbony Zamek św. Jerzego – korona Lizbony
Jednym z miejsc wartych uwagi jest Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge). Znajduje się on na wzgórzu nad Tagiem...
Architektura Chorwacji - style i epoki Architektura Chorwacji - style i epoki
Zwiedzanie chorwackich miast to szansa na prawdziwą podróż w czasie poprzez style i epoki. Świetnie zachowane...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...

 

Przeczytaj również

Tłusty Tydzień w kozackim chutorze

Przodkowie dzisiejszych Ukraińców kilka dni przed Maślenicą (Maslenicą) nazywali „tłustym tygodniem”, a w niektórych regionach „pstrym”, ponieważ w środę i…

Nurkowanie w Portugalii

Jednym z najpiękniejszych miejsc do nurkowania jest właśnie Portugalia. Jej podwodny świat kryje w sobie wiele niespodzianek. Woda jest tu…

Wieża Eiffla

Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol Francji i najbardziej rozpoznawalny…

Waluta w Atenach (Euro)

Walutą obowiązującą w Atenach jest oczywiście euro – symbol: €, międzynarodowy kod walutowy ISO: EUR. Grecja jest członkiem strefy euro…

Portugalskie klimaty w Krakowie

W Krakowie, przy ul. Warszawskiej 17 znajduje się Por Fiesta Club. Jest to miejsce nietypowe i magiczne. Trudno określić jego…

Duże okna w Holandii

Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte okna domów mieszkalnych. Na ich temat…

Karpaty ukraińskie

Karpaty ukraińskie (część Karpat Wschodnich) stanowią 10,3% powierzchni całych Karpat i 3,6% powierzchni Ukrainy. Podobnie jak polskie Bieszczady, są to…

Zmiany w opłatach roamingowych 2017

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich wybierających się na tegoroczne wakacje do Chorwacji. Od 15 czerwca 2017 roku czekają nas zmiany…