Burdż Chalifa, czyli „Wieża Chalify”, to najwyższy budynek w Dubaju oraz najwyższa lądowa konstrukcja jaką kiedykolwiek wzniesiono. Wieżowiec ma 163 piętra użytkowe

Dubaj | Widok na Burdż Chalifa z lotu ptaka
Dubaj | Widok na Burdż Chalifa z lotu ptaka (by jodastephen )

Podstawowe informacje

Ten najwyższy wieżowiec świata został oficjalnie oddany do użytku 4 stycznia 2010 r. Budynek nosi imię Chalify ibn Zaida an-Nahajana (emira Abu Zabi i prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich).

Za budową wieżowca oraz innych nowoczesnych obiektów w Dubaju stoi decyzja szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma dotycząca zmiany gospodarki emiratu z nakierowanej na wydobycie ropy w stronę stworzenia z Dubaju światowego centrum biznesowo-turystycznego.

Wysokość wieżowca dała mu miejsce na liście rekordów w kilku kategoriach, a także przyciągnęła uwagę miłośników wspinaczek po budynkach czy BASE jumpingu.

Budowa

Budynek ma 829 metrów i był budowany przez 5 lat (2004-2009 r.) przez firmy Samsung Constructions, BESIX oraz Arabtec. Koszty budowy wyniosły 1,5 miliarda dolarów.

Konstrukcja wieżowca nie obyła się bez problemów. W 2006 r. wybuchł strajk robotników pracujących przy budowie kolosa. Pracownicy skarżyli się na niskie pensje (4-7 dolarów dziennie), złe warunki pracy, opóźnienia w wypłacaniu wynagrodzenia.

Dubaj | Burdż Chalifa jest najwyższą budowlą na świecie
Dubaj | Burdż Chalifa jest najwyższą budowlą na świecie (by thetravelguru )

Wygląd i wnętrze

Trójramienny plan wieżowca został zainspirowany kształtem kwiatu zwanego hymenokalisem. Wygląd budowli nawiązuje ponadto do elementów architektury islamu. Wieżowiec zwieńczony jest iglicą.

Na terenie budynku mieszczą się apartamenty mieszkalne, hotel, taras widokowy, meczety, basen, restauracja. Dookoła znajdują się inne, niższe wieżowce wybudowane w ramach tej samej inwestycji, a także park, sztuczne jezioro Burdż Dubaj, widowiskowa fontanna. Częścią kompleksu jest również słynne centrum handlowe Dubai Mall.

Dubaj | Burdż Chalifa ma 163 piętra użytkowe
Dubaj | Burdż Chalifa ma 163 piętra użytkowe (by capelle79 )

Zainteresują Cię również

Stare miasto w Porto Stare miasto w Porto
Porto jest drugim pod względem wielkości miastem w Portugalii. Położone jest w północnej części kraju nad rzeką...
Portugalskie obiekty na liście UNESCO Portugalskie obiekty na liście UNESCO
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się aż 15 pozycji pochodzących z Portugalii. Są to zarówno miasta...
Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...
Dubaj – tradycja i nowoczesność Dubaj – tradycja i nowoczesność
Dubaj to wyjątkowy przykład miasta, które w błyskawicznym tempie przekształciło się z handlowej osady poławiaczy...
Zamek św. Jerzego – korona Lizbony Zamek św. Jerzego – korona Lizbony
Jednym z miejsc wartych uwagi jest Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge). Znajduje się on na wzgórzu nad Tagiem...
Architektura Chorwacji - style i epoki Architektura Chorwacji - style i epoki
Zwiedzanie chorwackich miast to szansa na prawdziwą podróż w czasie poprzez style i epoki. Świetnie zachowane...

 

Przeczytaj również

Historia objawień fatimskich

Wczoraj (20 lutego) wyznawcy Kościoła Katolickiego na całym świecie obchodzili Dzień Pastuszków. Przy tej okazji warto przypomnieć sobie historię objawień…

Rock-Kolęda 2013

Niestety Ukraińcy właśnie poinformowali wszystkich zainteresowanych, że w tym roku Rock Kolęda się nie odbędzie (www.facebook.com/rockkolyada/info):

Dąb Maksyma Żeleźniaka – narodowe drzewo Ukrainy

W malowniczej okolicy obwodu Czerkawskiego, w Chłodnym Jarze, stoi dąb-olbrzym. Jest reliktem pierwotnego lasu. Wiek dębu – według różnych szacunków…

Ceny w Hiszpanii w 2013 roku

Według danych statystycznych ceny żywności, napojów oraz wyrobów tytoniowych w Hiszpanii należą do najniższych w Unii Europejskiej.

Barszcz ukraiński

Każdy z nas słyszał o barszczu ukraińskim. Jest to podstawowe danie na Ukrainie, które skosztujemy niemal w każdej restauracji. Zupa…

Elektrownia słoneczna na Krymie

Na Krymie powstała największa w Europie Środkowej i Wschodniej elektrownia słoneczna, będąca jednocześnie jedną z największych instalacji fotowoltaicznych na świecie.

Niż demograficzny w Chorwacji

Demograficzny obraz ludności chorwackiej jest od ponad dwóch dekad mało optymistyczny. Od roku 1991 roku wskaźnik urodzeń znacznie spadł. Średnia…

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich mieści się w centralnej części Chorwacji, niedaleko granicy Bośni i Hercegowiny. Jego główną atrakcją jest kilkanaście…