W wielu ofertach wycieczek, przewodnikach turystycznych i artykułach podróżniczych można się spotkać z określeniem Dubaju jako Złotego Miasta.
Nazwa jest niewątpliwie zachęcająca, gdyż drogocenny kruszec, jakim jest złoto, od dawna kojarzy się z przepychem, bogactwem, dobrobytem i wszelką obfitością.
Dubaj | Dubaj nazywany bywa Złotym Miastem (Dubai 2012 by Mathias Apitz (München) na licencji CC BY-ND 2.0)
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego Dubaj nazywany jest Złotym Miastem?
W poniższym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie, choć zapewne już wasze pierwsze skojarzenia będą trafne.
Konkurencyjne ceny złota
Przede wszystkim Dubaj oferuje swym mieszkańcom i gościom bardzo konkurencyjne ceny złota. Jest to dodatkowo złoto świetnej jakości, zwykle o 21, 22 lub 24 karatach. Karat oznacza ilość czystego złota w stopie metalu. Najcenniejsze jest oczywiście 24-karatowe, stuprocentowe złoto (próba 999). Dla porównania, w Polsce najbardziej popularne jest złoto 14-karatowe (próba 585).
Złoto z automatu
W jakiej formie można kupić złoto w Dubaju? Odpowiedź jest jedna: w każdej. Złoto kupimy tu na kilogramy, pod postacią przepięknej biżuterii lub... w automacie. Choć brzmi nieprawdopodobnie, jest to prawda, w Dubaju możemy zaopatrzyć się w sztabkę złota z automatu, całkiem podobnego do tych z napojami czy batonikami. Maszyna wydająca złoto znajduje się np. w hotelu Emirate Palace.
Dubaj | Dubaj skąpany w złocie wieczornych świateł (by jeff vergara na licencji FreeImages)
Złote tatuaże
W Dubaju coraz popularniejsze stają się także złote tatuaże. Mieszkanki i bywalczynie Złotego Miasta koniecznie powinny sprawić sobie takie cudeńko. Warto wspomnieć, że tatuaże te utrzymują się na skórze tylko jakiś czas i w efektowny sposób zastępują tradycyjną biżuterię.
Największy złoty pierścionek na świecie
Tradycją jest, że zaręczamy się otrzymując od wybranka – lub w przypadku panów: podarowując wybrance – złoty pierścionek. Szczególnie kobiety przywiązują wagę do tego typu drobiazgów i potrafią godzinami komentować i porównywać biżuterię swoją i koleżanek.
Aż trudno sobie wyobrazić, jakie wrażenie zrobiłby na świeżo upieczonych narzeczonych 21-karatowy pierścień o wadze niemal 64 kilogramów! Największy złoty pierścionek świata znajduje się oczywiście w Dubaju i nosi dumną nazwę: Najmat Taiba.
Dubaj | W Dubaju trudno ustrzec się przed prawdziwą gorączką złota (Dubai Gold Souk by Keirn na licencji CC BY-SA 2.0)
Największy targ złota
W Dubaju mieści się także największe centrum sprzedaży złota. Jest to tzw. Złoty Suk (Gold Souk). Suk to targowisko w krajach arabskich. Ten jubilerski raj znajduje się w dubajskiej dzielnicy Deira.
Tutejsze stoiska uginają się pod ciężarem złota w przeróżnej formie: od sztabek i monet po wspaniałą biżuterię i wymyślne figurki. Znajdziemy tu także wyroby srebrne oraz perły i kamienie szlachetne.
Przepych panujący na Złotym Suku przywodzi na myśl najpiękniejsze arabskie baśnie. Można się nieco zapomnieć spacerując w otoczeniu 10 ton złota (tyle kruszcu dziennie znajduje się każdego dnia na targu). Jeśli jednak chodzi o ceny, musimy zejść na ziemię, porównywać oferty poszczególnych sprzedawców i targować się.
Symbolika złota
Oczywiście określenie „Złote Miasto” może mieć nie tylko dosłowny wymiar związany z wszechobecnością złota w Dubaju, ale także wymiar symboliczny.
Złoto kojarzy się z bogactwem, dobrobytem, przepychem, doskonałością i trwałością. Czy miasto, które jest stolicą luksusu, w którym wznoszone są największe budynki świata, najdroższe hotele, największe centra handlowe i najwspanialsze parki rozrywki nie zasługuje na to określenie?
Dubaj | Złoto to symbol bogactwa i dobrobytu (by Marko Kudjerski na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również