W wielu ofertach wycieczek, przewodnikach turystycznych i artykułach podróżniczych można się spotkać z określeniem Dubaju jako Złotego Miasta.

Nazwa jest niewątpliwie zachęcająca, gdyż drogocenny kruszec, jakim jest złoto, od dawna kojarzy się z przepychem, bogactwem, dobrobytem  i wszelką obfitością.

Dubaj | Dubaj nazywany bywa Złotym Miastem
Dubaj | Dubaj nazywany bywa Złotym Miastem (by Dolamore )

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego Dubaj nazywany jest Złotym Miastem?

W poniższym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie, choć zapewne już wasze pierwsze skojarzenia będą trafne.

Konkurencyjne ceny złota

Przede wszystkim Dubaj oferuje swym mieszkańcom i gościom bardzo konkurencyjne ceny złota. Jest to dodatkowo złoto świetnej jakości, zwykle o 21, 22 lub 24 karatach. Karat oznacza ilość czystego złota w stopie metalu. Najcenniejsze jest oczywiście 24-karatowe, stuprocentowe złoto (próba 999). Dla porównania, w Polsce najbardziej popularne jest złoto 14-karatowe (próba 585).

Złoto z automatu

W jakiej formie można kupić złoto w Dubaju? Odpowiedź jest jedna: w każdej. Złoto kupimy tu na kilogramy, pod postacią przepięknej biżuterii lub... w automacie. Choć brzmi nieprawdopodobnie, jest to prawda, w Dubaju możemy zaopatrzyć się w sztabkę złota z automatu, całkiem podobnego do tych z napojami czy batonikami. Maszyna wydająca złoto znajduje się np. w hotelu Emirate Palace.

Dubaj | Dubaj skąpany w złocie wieczornych świateł
Dubaj | Dubaj skąpany w złocie wieczornych świateł (by zchizzerz )

Złote tatuaże

W Dubaju coraz popularniejsze stają się także złote tatuaże. Mieszkanki i bywalczynie Złotego Miasta koniecznie powinny sprawić sobie takie cudeńko. Warto wspomnieć, że tatuaże te utrzymują się na skórze tylko jakiś czas i w efektowny sposób zastępują tradycyjną biżuterię.

Największy złoty pierścionek na świecie

Tradycją jest, że zaręczamy się otrzymując od wybranka – lub w przypadku panów: podarowując wybrance – złoty pierścionek. Szczególnie kobiety przywiązują wagę do tego typu drobiazgów i potrafią godzinami komentować i porównywać biżuterię swoją i koleżanek.

Aż trudno sobie wyobrazić, jakie wrażenie zrobiłby na świeżo upieczonych narzeczonych 21-karatowy pierścień o wadze niemal 64 kilogramów! Największy złoty pierścionek świata znajduje się oczywiście w Dubaju i nosi dumną nazwę: Najmat Taiba.

Dubaj | W Dubaju trudno ustrzec się przed prawdziwą gorączką złota
Dubaj | W Dubaju trudno ustrzec się przed prawdziwą gorączką złota (by keirn )

Największy targ złota

W Dubaju mieści się także największe centrum sprzedaży złota. Jest to tzw. Złoty Suk (Gold Souk). Suk to targowisko w krajach arabskich. Ten jubilerski raj znajduje się w dubajskiej dzielnicy Deira.

Tutejsze stoiska uginają się pod ciężarem złota w przeróżnej formie: od sztabek i monet po wspaniałą biżuterię i wymyślne figurki. Znajdziemy tu także wyroby srebrne oraz perły i kamienie szlachetne.

Przepych panujący na Złotym Suku przywodzi na myśl najpiękniejsze arabskie baśnie. Można się nieco zapomnieć spacerując w otoczeniu 10 ton złota (tyle kruszcu dziennie znajduje się każdego dnia na targu). Jeśli jednak chodzi o ceny, musimy zejść na ziemię, porównywać oferty poszczególnych sprzedawców i targować się.

Symbolika złota

Oczywiście określenie „Złote Miasto” może mieć nie tylko dosłowny wymiar związany z wszechobecnością złota w Dubaju, ale także wymiar symboliczny.

Złoto kojarzy się z bogactwem, dobrobytem, przepychem, doskonałością i trwałością. Czy miasto, które jest stolicą luksusu, w którym wznoszone są największe budynki świata, najdroższe hotele, największe centra handlowe i najwspanialsze parki rozrywki nie zasługuje na to określenie?

Dubaj | Złoto to symbol bogactwa i dobrobytu
Dubaj | Złoto to symbol bogactwa i dobrobytu (by Dolamore )

Zainteresują Cię również

Dirham (waluta Dubaju) Dirham (waluta Dubaju)
Oficjalną walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham. Jej skrót walutowy to: AED. 1 dirham dzieli się na...
Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria
Z podróży najczęściej przywozimy całą masę wspomnień i zdjęć, ale również wiele mniej lub bardziej oryginalnych...
Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...
Kuna chorwacka Kuna chorwacka
Aktualną walutą Chorwacji jest kuna (HRK). Nie bez przyczyny ta intrygująca nazwa kojarzy nam się z futerkowym...
Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...

 

Przeczytaj również

Kiedy jechać na Węgry?

Węgry są doskonałym celem wypraw turystycznych przez cały rok. Na klimat Węgier wpływa nieco odizolowane położenie kraju w Kotlinie Panońskiej,…

Ateny

Ateny są stolicą w trojakim znaczeniu. To wspaniałe miasto było niegdyś sercem antycznej Grecji, od roku 1834 pełni rolę stolicy…

10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w Moskwie

Moskwa – stolica i największe miasto Rosji. Zachwyca wspaniałą architekturą, wieloma zabytkami i ciekawymi atrakcjami. Poniżej przedstawiamy listę miejsc, które…

Najtaniej zjesz w Portugalii!

Choć wycieczki do Portugalii w ofercie biur podróży nie należą do najtańszych (zwykle wyprzedza je Egipt i Grecja), to –…

Czọrne Mọre (Morze Czarne)

Niekwestionowanym królem ukraińskich wód jest starożytny Pontus Euxinus, czyli basen Morza Czarnego. Morze zawdzięcza swą nazwę siarczkom, barwiącym jego wody…

Azulejos – ceramiczne arcydzieła

Azulejos to kolorowe płytki ceramiczne, które można zobaczyć w Portugalii na niemal wszystkich budynkach, od kościołów i klasztorów przez ściany…

Angelina Jolie odwiedziła Chorwację

Amerykańska aktorka znana z filmów, takich jak: „Przerwana lekcja muzyki”, „Lara Croft: Tomb Raider” czy „ Oszukana”, to nie tylko…

Muzeum Zerwanych Związków w Zagrzebiu

Pewnie każdy z nas wie, co oznacza ból po rozstaniu czy zawodzie miłosnym. Przypominają nam o tym niechciane maskotki, zasuszona…