W wielu ofertach wycieczek, przewodnikach turystycznych i artykułach podróżniczych można się spotkać z określeniem Dubaju jako Złotego Miasta.

Nazwa jest niewątpliwie zachęcająca, gdyż drogocenny kruszec, jakim jest złoto, od dawna kojarzy się z przepychem, bogactwem, dobrobytem  i wszelką obfitością.

Dubaj | Dubaj nazywany bywa Złotym Miastem

Dubaj | Dubaj nazywany bywa Złotym Miastem (Dubai 2012 by Mathias Apitz (München) na licencji CC BY-ND 2.0)

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego Dubaj nazywany jest Złotym Miastem?

W poniższym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie, choć zapewne już wasze pierwsze skojarzenia będą trafne.

Konkurencyjne ceny złota

Przede wszystkim Dubaj oferuje swym mieszkańcom i gościom bardzo konkurencyjne ceny złota. Jest to dodatkowo złoto świetnej jakości, zwykle o 21, 22 lub 24 karatach. Karat oznacza ilość czystego złota w stopie metalu. Najcenniejsze jest oczywiście 24-karatowe, stuprocentowe złoto (próba 999). Dla porównania, w Polsce najbardziej popularne jest złoto 14-karatowe (próba 585).

Złoto z automatu

W jakiej formie można kupić złoto w Dubaju? Odpowiedź jest jedna: w każdej. Złoto kupimy tu na kilogramy, pod postacią przepięknej biżuterii lub... w automacie. Choć brzmi nieprawdopodobnie, jest to prawda, w Dubaju możemy zaopatrzyć się w sztabkę złota z automatu, całkiem podobnego do tych z napojami czy batonikami. Maszyna wydająca złoto znajduje się np. w hotelu Emirate Palace.

Dubaj | Dubaj skąpany w złocie wieczornych świateł

Dubaj | Dubaj skąpany w złocie wieczornych świateł (by jeff vergara na licencji FreeImages)

Złote tatuaże

W Dubaju coraz popularniejsze stają się także złote tatuaże. Mieszkanki i bywalczynie Złotego Miasta koniecznie powinny sprawić sobie takie cudeńko. Warto wspomnieć, że tatuaże te utrzymują się na skórze tylko jakiś czas i w efektowny sposób zastępują tradycyjną biżuterię.

Największy złoty pierścionek na świecie

Tradycją jest, że zaręczamy się otrzymując od wybranka – lub w przypadku panów: podarowując wybrance – złoty pierścionek. Szczególnie kobiety przywiązują wagę do tego typu drobiazgów i potrafią godzinami komentować i porównywać biżuterię swoją i koleżanek.

Aż trudno sobie wyobrazić, jakie wrażenie zrobiłby na świeżo upieczonych narzeczonych 21-karatowy pierścień o wadze niemal 64 kilogramów! Największy złoty pierścionek świata znajduje się oczywiście w Dubaju i nosi dumną nazwę: Najmat Taiba.

Dubaj | W Dubaju trudno ustrzec się przed prawdziwą gorączką złota

Dubaj | W Dubaju trudno ustrzec się przed prawdziwą gorączką złota (Dubai Gold Souk by Keirn na licencji CC BY-SA 2.0)

Największy targ złota

W Dubaju mieści się także największe centrum sprzedaży złota. Jest to tzw. Złoty Suk (Gold Souk). Suk to targowisko w krajach arabskich. Ten jubilerski raj znajduje się w dubajskiej dzielnicy Deira.

Tutejsze stoiska uginają się pod ciężarem złota w przeróżnej formie: od sztabek i monet po wspaniałą biżuterię i wymyślne figurki. Znajdziemy tu także wyroby srebrne oraz perły i kamienie szlachetne.

Przepych panujący na Złotym Suku przywodzi na myśl najpiękniejsze arabskie baśnie. Można się nieco zapomnieć spacerując w otoczeniu 10 ton złota (tyle kruszcu dziennie znajduje się każdego dnia na targu). Jeśli jednak chodzi o ceny, musimy zejść na ziemię, porównywać oferty poszczególnych sprzedawców i targować się.

Symbolika złota

Oczywiście określenie „Złote Miasto” może mieć nie tylko dosłowny wymiar związany z wszechobecnością złota w Dubaju, ale także wymiar symboliczny.

Złoto kojarzy się z bogactwem, dobrobytem, przepychem, doskonałością i trwałością. Czy miasto, które jest stolicą luksusu, w którym wznoszone są największe budynki świata, najdroższe hotele, największe centra handlowe i najwspanialsze parki rozrywki nie zasługuje na to określenie?

Dubaj | Złoto to symbol bogactwa i dobrobytu

Dubaj | Złoto to symbol bogactwa i dobrobytu (by Marko Kudjerski na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...
Waluta Holandii Waluta Holandii
Jednostką monetarną w Holandii, tak jak w większości krajów Unii Europejskiej, jest euro. Do 2002 roku walutą...
Symbole Holandii Symbole Holandii
Z czym kojarzy nam się Holandia? Oczywiście z wiatrakami, serami, tulipanami i drewnianymi chodakami! W każdym...
Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....
Pamiątki ze Szwecji Pamiątki ze Szwecji
Wracając ze Szwecji, oprócz zdjęć i wspaniałych wspomnień warto przywieźć ze sobą jakieś pamiątki. Co zatem warto...