Dla wielu osób wygodniejsze jest zarezerwowanie sobie wakacyjnego wyjazdu bez pośpiechu, na kilka miesięcy przed sezonem.

Niektórzy jednak przeciwnie – czekają do ostatniej chwili, aby skorzystać z tańszej opcji last minute i załapać się na ostatnie wolne miejsca w jednej z popularnych ofert wyjazdowych. Choć last minute oznacza często konieczność błyskawicznego załatwienia sobie urlopu i przygotowania się do wyjazdu, niska cena bez wątpienia jest kusząca.

Dubaj | Last minute oznacza często konieczność błyskawicznego załatwienia sobie urlopu i przygotowania się do wyjazdu – niska cena jest jednak bardzo kusząca

Dubaj | Last minute oznacza często konieczność błyskawicznego załatwienia sobie urlopu i przygotowania się do wyjazdu – niska cena jest jednak bardzo kusząca (by Satendra Mhatre na licencji FreeImages)

Czym jest last minute?

Last minute to innymi słowy wyprzedaż wycieczek. Biuro podróży, organizując wczasy, musi z góry zarezerwować tyle biletów lotniczych i tyle miejsc w hotelu, na ilu uczestników „statystycznie” przewidziana jest wycieczka. Często zdarza się więc, że na krótko przed datą wyjazdu wciąż pozostają wolne miejsca. Wówczas biuro wyprzedaje je w ramach last minute, aby jak najmniej stracić.

Program wycieczki zakupionej przez last minute jest identyczny jak w przypadku wycieczki zakupionej wcześniej, po wyższej cenie. Nie jest więc prawdą to, że organizator tańszej wycieczki nie zapewnia uczestnikom tej samej jakości usług jak w przypadku oferty pełnopłatnej. Oferta last minute nie może być też odwołana przez organizatora wycieczki.

To, że na ofertach last minute biuro podróży jakoby nie zarabia, również jest mitem. Na oferty sprzedawane wcześniej biuro nakłada bardzo wysoką marżę. Tak więc nawet do wycieczki przecenionej o połowę organizator nie dopłaca.

Minusem last minute jest to, że dokonujemy wyboru z ograniczonej puli wycieczek, które odbywają się w bardzo bliskim terminie. Na takiej wyprzedaży przecenione są zwykle najczęściej wybierane wycieczki, do najpopularniejszych kurortów. Wyjazdy egzotyczne i oryginalne zwykle musimy rezerwować wcześniej, choć i od tej reguły zdarzają się wyjątki.

Dubaj (Jumeriah Beach Resort) | Pamiętajmy o sprawdzeniu wiarygodności biura podróży i dokładnym przestudiowaniu warunków wyjazdu

Dubaj (Jumeriah Beach Resort) | Pamiętajmy o sprawdzeniu wiarygodności biura podróży i dokładnym przestudiowaniu warunków wyjazdu (Camel Art by Studio Sarah Lou na licencji CC BY 2.0)

Na co uważać?

Sprawdzenie wiarygodności biura podróży i dokładne przestudiowanie warunków wyjazdu to coś, co każdy powinien zrobić przed wykupieniem wycieczki, nie tylko w opcji last minute. Czasami za bardzo atrakcyjną ceną może kryć się mało atrakcyjna wycieczka czy w najgorszym przypadku – oszustwo.

Najlepiej jest korzystać z usług biura renomowanego, godnego zaufania. Próba nieuczciwej sprzedaży wpłynęłaby bardzo negatywnie na wizerunek biura, które przez wiele lat pracowało na swoją markę.

Jeśli jednak nie znamy organizatora wycieczki, poszukajmy opinii na jego temat chociażby na forach internetowych.

Pamiętajmy, że oferta last minute obejmuje zwykle tylko „pakiet podstawowy”. Wszelkie wycieczki fakultatywne czy bilety wstępu do muzeów będą stanowiły dodatkowe koszty, niewliczone w cenę wyjazdu. Nierzadko trzeba uiścić dodatkową opłatę również za opcję „all inclusive”. Najlepiej zawsze dokładnie sprawdzić ofertę i opinie o danym hotelu.

Ceny ofert last minute są zróżnicowane. Wpływ mają na to takie czynniki, jak standard hotelu i odległość od największych atrakcji turystycznych czy też plaży albo centrum miasta. Również popularność danego kurortu i ceny lotów są dość istotne.

Dubaj | Prawdziwą skarbnicą atrakcyjnych ofert last minute jest oczywiście internet

Dubaj | Prawdziwą skarbnicą atrakcyjnych ofert last minute jest oczywiście internet (Hands of a woman typing on the Macbook keyboard and write on note book. . by Nenad Stojkovic na licencji CC BY 2.0)

Oferty Last Minute do Dubaju

Większość ofert siedmiodniowych wyjazdów last minute do Dubaju to koszt powyżej 3000 zł (ceny zwykle zaczynają się od 3300-3500 zł). Oszczędność na wycieczce last minute za ok. 3500 zł wynosi zwykle 400-500 zł.

Cena często nie obejmuje opłaty za wizę, zwłaszcza w przypadku najtańszych wycieczek. Również za obiadokolacje lub lunche trzeba zazwyczaj dopłacić (śniadania wliczone są w cenę).

Oprócz przejrzenia oferty biur polskich warto porównać ceny organizatorów niemieckich – wycieczki takie często są tańsze, a wybór może być większy. Koszty wycieczki mogą zaczynać się od 550 euro.

Dubaj (Jumeriah Beach Resort) | Upewnijmy się, czy cena wycieczki last minute do Dubaju obejmuje opłaty za wizę czy musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami

Dubaj (Jumeriah Beach Resort) | Upewnijmy się, czy cena wycieczki last minute do Dubaju obejmuje opłaty za wizę czy musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami (Jumeirah Beach Hotel by Studio Sarah Lou na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Tanie wakacje na Malcie Tanie wakacje na Malcie
Wcale nie trzeba wydawać kroci, by spędzić wakacje za granicą. Malta, choć tak popularna, pełna pięknych zabytków,...
Podróż na Cypr Północny Podróż na Cypr Północny
Oto kilka przydatnych informacji oraz cennych wskazówek dla wszystkich osób wybierających się w podróż na Cypr lub...
Jak wybrać wycieczkę na Cypr? Jak wybrać wycieczkę na Cypr?
Wakacje przed nami, czas więc zaplanować urlop. W tym roku padło na słoneczny Cypr. Jak wybrać wycieczkę, abyśmy...
Meksyk – wakacje w sombrero Meksyk – wakacje w sombrero
Meksyk to przede wszystkim skąpane w słońcu Acapulco, miasta Majów i Azteków, rezerwaty wielorybów, tajemnicze...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...