Dla wielu osób wygodniejsze jest zarezerwowanie sobie wakacyjnego wyjazdu bez pośpiechu, na kilka miesięcy przed sezonem.

Niektórzy jednak przeciwnie – czekają do ostatniej chwili, aby skorzystać z tańszej opcji last minute i załapać się na ostatnie wolne miejsca w jednej z popularnych ofert wyjazdowych. Choć last minute oznacza często konieczność błyskawicznego załatwienia sobie urlopu i przygotowania się do wyjazdu, niska cena bez wątpienia jest kusząca.

Dubaj | Last minute oznacza często konieczność błyskawicznego załatwienia sobie urlopu i przygotowania się do wyjazdu – niska cena jest jednak bardzo kusząca
Dubaj | Last minute oznacza często konieczność błyskawicznego załatwienia sobie urlopu i przygotowania się do wyjazdu – niska cena jest jednak bardzo kusząca (by satty4u )

Czym jest last minute?

Last minute to innymi słowy wyprzedaż wycieczek. Biuro podróży, organizując wczasy, musi z góry zarezerwować tyle biletów lotniczych i tyle miejsc w hotelu, na ilu uczestników „statystycznie” przewidziana jest wycieczka. Często zdarza się więc, że na krótko przed datą wyjazdu wciąż pozostają wolne miejsca. Wówczas biuro wyprzedaje je w ramach last minute, aby jak najmniej stracić.

Program wycieczki zakupionej przez last minute jest identyczny jak w przypadku wycieczki zakupionej wcześniej, po wyższej cenie. Nie jest więc prawdą to, że organizator tańszej wycieczki nie zapewnia uczestnikom tej samej jakości usług jak w przypadku oferty pełnopłatnej. Oferta last minute nie może być też odwołana przez organizatora wycieczki.

To, że na ofertach last minute biuro podróży jakoby nie zarabia, również jest mitem. Na oferty sprzedawane wcześniej biuro nakłada bardzo wysoką marżę. Tak więc nawet do wycieczki przecenionej o połowę organizator nie dopłaca.

Minusem last minute jest to, że dokonujemy wyboru z ograniczonej puli wycieczek, które odbywają się w bardzo bliskim terminie. Na takiej wyprzedaży przecenione są zwykle najczęściej wybierane wycieczki, do najpopularniejszych kurortów. Wyjazdy egzotyczne i oryginalne zwykle musimy rezerwować wcześniej, choć i od tej reguły zdarzają się wyjątki.

Dubaj (Jumeriah Beach Resort) | Pamiętajmy o sprawdzeniu wiarygodności biura podróży i dokładnym przestudiowaniu warunków wyjazdu
Dubaj (Jumeriah Beach Resort) | Pamiętajmy o sprawdzeniu wiarygodności biura podróży i dokładnym przestudiowaniu warunków wyjazdu (by sackerman519 )

Na co uważać?

Sprawdzenie wiarygodności biura podróży i dokładne przestudiowanie warunków wyjazdu to coś, co każdy powinien zrobić przed wykupieniem wycieczki, nie tylko w opcji last minute. Czasami za bardzo atrakcyjną ceną może kryć się mało atrakcyjna wycieczka czy w najgorszym przypadku – oszustwo.

Najlepiej jest korzystać z usług biura renomowanego, godnego zaufania. Próba nieuczciwej sprzedaży wpłynęłaby bardzo negatywnie na wizerunek biura, które przez wiele lat pracowało na swoją markę.

Jeśli jednak nie znamy organizatora wycieczki, poszukajmy opinii na jego temat chociażby na forach internetowych.

Pamiętajmy, że oferta last minute obejmuje zwykle tylko „pakiet podstawowy”. Wszelkie wycieczki fakultatywne czy bilety wstępu do muzeów będą stanowiły dodatkowe koszty, niewliczone w cenę wyjazdu. Nierzadko trzeba uiścić dodatkową opłatę również za opcję „all inclusive”. Najlepiej zawsze dokładnie sprawdzić ofertę i opinie o danym hotelu.

Ceny ofert last minute są zróżnicowane. Wpływ mają na to takie czynniki, jak standard hotelu i odległość od największych atrakcji turystycznych czy też plaży albo centrum miasta. Również popularność danego kurortu i ceny lotów są dość istotne.

Dubaj | Prawdziwą skarbnicą atrakcyjnych ofert last minute jest oczywiście internet
Dubaj | Prawdziwą skarbnicą atrakcyjnych ofert last minute jest oczywiście internet (by juditk )

Oferty Last Minute do Dubaju

Większość ofert siedmiodniowych wyjazdów last minute do Dubaju to koszt powyżej 3000 zł (ceny zwykle zaczynają się od 3300-3500 zł). Oszczędność na wycieczce last minute za ok. 3500 zł wynosi zwykle 400-500 zł.

Cena często nie obejmuje opłaty za wizę, zwłaszcza w przypadku najtańszych wycieczek. Również za obiadokolacje lub lunche trzeba zazwyczaj dopłacić (śniadania wliczone są w cenę).

Oprócz przejrzenia oferty biur polskich warto porównać ceny organizatorów niemieckich – wycieczki takie często są tańsze, a wybór może być większy. Koszty wycieczki mogą zaczynać się od 550 euro.

Dubaj (Jumeriah Beach Resort) | Upewnijmy się, czy cena wycieczki last minute do Dubaju obejmuje opłaty za wizę czy musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami
Dubaj (Jumeriah Beach Resort) | Upewnijmy się, czy cena wycieczki last minute do Dubaju obejmuje opłaty za wizę czy musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami (by sackerman519 )

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Kiedy jechać do Dubaju? Kiedy jechać do Dubaju?
Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Kiedy jechać do Chorwacji? Kiedy jechać do Chorwacji?
Klimat Chorwacji dzieli się na dwie główne strefy: śródziemnomorską (nad brzegiem Morza Adriatyckiego) i...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...

 

Przeczytaj również

Walki byków

Tłum widzów krzyczy, byk pochyla rogi, a dziarski torero, gardząc śmiercią, staje do walki z bestią. Myślicie, że to się…

Askania Nowa – step, który nie zna pługa

Rezerwat biosfery Askania Nowa, to unikatowy zakątek przyrody: tutaj znajduje się jedyny w Europie kawałek stepu, którego nigdy nie dotknął…

Lwowski Rynek

Rynek we Lwowie to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki. Otaczające go kamienice są niezwykłym przykładem zmieniających się przez wieki stylów…

Top 7 Atrakcje Madery

Madera to wyspa urzekająca pięknem przyrody i niesamowitych krajobrazów. To również miejsce gdzie nie ma czasu na nudę. Oto lista…

Cypr – zdrowie i bezpieczeństwo

Cypr jest wolny od niebezpiecznych chorób zakaźnych. Nie ma potrzeby, aby zagraniczni turyści dokonywali szczepień ochronnych. Należy jednak zwracać uwagę…

Jezioro Balaton

Największe jezioro w Europie Środkowej położone jest właśnie na terenie Węgier i stanowi prawdziwą dumę mieszkańców tego kraju.

Festiwal Kraina Marzeń

Kraina Marzeń ("Країна Мрій", "Kraina Mrij") – międzynarodowy festiwal muzyki ludowej odbywa się w Pieczewskim Parku Krajobrazowym w Kijowie od…

Arena Lwów

Supernowoczesny, komfortowy, największy stadion w Zachodniej Ukrainie został otwarty 29 października 2011 r we Lwowie. Koszt jego budowy wyniósł 2…