Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość mieszkańców to imigranci, którzy przyjechali do Dubaju w celach zarobkowych.

Dubaj | Językiem urzędowym ZEA jest arabski
Dubaj | Językiem urzędowym ZEA jest arabski (by pejmanphotos )

Skład etniczny – statystyka

Według danych z 2009 r. liczba ludności emiratu Dubaj wynosi 1 771 000 osób. Istnieje duża dysproporcja liczby kobiet w stosunku do liczby mężczyzn – mężczyzn jest ok. 3 razy więcej. Zaledwie 17% populacji emiratu stanowią rdzenni mieszkańcy (dane z 2005 r.). Liczba ta stale się zmniejsza.

Najliczniejszą grupą etniczną w Dubaju są Hindusi (ok. 51% wszystkich imigrantów). Bardzo licznymi grupami są Pakistańczycy (16%) oraz emigranci z Bangladeszu (9%). Około 3% imigrantów stanowią Filipińczycy. Niemałą grupę stanowią też obywatele Somalii (ok. 30 000 osób). Znaczny odsetek imigrantów wywodzi się z Iranu (ok. 25%).

W Dubaju mieszkają ponadto Europejczycy, Amerykanie, Australijczycy oraz emigranci z innych krajów azjatyckich niż wymienione wyżej.

Języki

Językiem urzędowym ZEA jest arabski. W Dubaju w powszechnym użyciu jest ponadto język angielski. Jest on szeroko znany i bez problemu możemy się za jego pomocą porozumiewać.

Oprócz arabskiego i angielskiego usłyszymy też całą mnogość rodzimych języków imigrantów. Do najczęściej używanych należą: hindi, urdu, perski, bengalski (używany w Indiach i Bangladeszu), pendżabski (używany w Indiach i Pakistanie), paszto (Pakistan i Afganistan), malajalam (Indie, głównie stan Kerala), tamilski (Indie, Sri Lanka, Singapur), telugu (Indie), beludżi (Pakistan), tagalski (Filipiny), chiński.

Dubaj | W całych Emiratach mieszka ponad milion Pakistańczyków
Dubaj | W całych Emiratach mieszka ponad milion Pakistańczyków (by bachmont )

Najliczniejsze grupy etniczne

Hindusi są największą grupą etniczną mieszkającą na terenie emiratu, także najliczniejszą grupą emigrantów w ZEA. Większość spośród emigrantów z Indii stanowią muzułmanie, ale przybywa również duża liczba chrześcijan i wyznawców hinduizmu.

Hindusi zatrudnieni są przede wszystkim w takich branżach jak transport, produkcja, inżynieria. Imigranci indyjscy otworzyli bardzo liczne restauracje serwujące dania kuchni rodzimej, rozwijają swoją kulturę i mogą praktykować swoje religie.

W całych Emiratach mieszka ponad milion Pakistańczyków, z czego większość w Dubaju i Abu Zabi. W samym Dubaju mieszka ok. 400 000 przedstawicieli tej narodowości.

Dubaj | W Dubaju istnieje duża dysproporcja liczby kobiet w stosunku do liczby mężczyzn
Dubaj | W Dubaju istnieje duża dysproporcja liczby kobiet w stosunku do liczby mężczyzn (by dlisbona )

Większość spośród pakistańskich emigrantów zatrudniona jest w transporcie. Wielu Pakistańczyków pracuje ponadto w bankowości oraz w branży gastronomicznej.

Dubaj jest domem najliczniejszej populacji Filipińczyków w ZEA. Emigranci z Filipin zatrudnieni są głównie w takich branżach jak architektura, budownictwo, energetyka, IT, marketing, medycyna, telekomunikacja, turystyka i inne. Wiele osób pracuje też jako pomoc domowa.

Irańczycy to naród eksportujący z Emiratów największą ilość towarów. Rynek w ZEA jest otwarty na Iran pomimo jednoczesnej otwartości na Zachód; Irańczycy zainwestowali w Emiratach do tej pory ponad 300 miliardów dolarów. W samym Dubaju działa ok. 8000 irańskich przedsiębiorstw.

Niewiele mniejszą ilość dóbr eksportują z ZEA Somalijczycy. Somalijskie sklepy, kawiarnie czy restauracje to częsty widok w Dubaju, zwłaszcza w dzielnicy Deira.

Dubaj | Największą grupą Europejczyków mieszkającą w Emiratach są Brytyjczycy
Dubaj | Największą grupą Europejczyków mieszkającą w Emiratach są Brytyjczycy (by criminalintent )

Europejczycy w Dubaju

Największą grupą Europejczyków mieszkającą w Emiratach są Brytyjczycy. W całym kraju żyje ich ok. 240 000 (dane z 2012 r.), głównie w Dubaju, Abu Zabi oraz Szardży. Wiele z nich zajmuje wysokie stanowiska zawodowe.

W Dubaju znajduje się ok. 150 przedsiębiorstw francuskich. Francuzi stanowią dużą grupę imigrantów w ZEA, liczącą ok. 10 000 osób.

Podobną liczebność reprezentują w Emiratach imigranci niemieccy, a większą – ok. 18 000 osób – emigranci rosyjscy. Dubaj opisuje się często jako jedno z ulubionych miejsc rosyjskich VIP-ów, którzy wykupili chociażby niemałą część terenu sztucznej wyspy Palma Jumeirah.

Grupę emigrantów polskich w Emiratach szacuje się na ok. 2000 osób i jest to obecnie największe skupisko Polaków w krajach arabskich.

Dubaj | W Dubaju, mężczyzn jest ok. 3 razy więcej niż kobiet
Dubaj | W Dubaju, mężczyzn jest ok. 3 razy więcej niż kobiet (by dlisbona )

Ciemna strona emigracji

W cieniu luksusowego miasta pełnego prosperujących interesów, o tolerancji wyznaniowej i narodowościowej, istnieje jednak świat imigrantów, którzy pracują w Dubaju ponad siły, za marne pieniądze i pozbawieni są praw.

Co pewien czas można usłyszeć w mediach historie pracowników z Indii czy Bangladeszu, którym obiecuje się złote góry, a którym po przyjeździe firma zatrzymuje paszport i każe pracować przez kilkanaście godzin dziennie w skwarze, za niewyobrażalnie niskie pieniądze, biorąc pod uwagę ogólny luksus i przepych miasta. Są osoby, których biznes zbankrutował, one same trafiły do więzienia za długi, a po wyjściu nie mogą wydostać się z kraju ze względu na brak pieniędzy i zatrzymany paszport. Są i wyzyskiwane kobiety pracujące jako pomoc domowa, nierzadko w mieszkaniach imigrantów europejskich.

Złą sławą okryła się dzielnica Muhaisnah, znana też w środowisku imigrantów jako Sonapur (hind. „Złote Miasto”). Dzielnica pełna jest betonowych budynków dla pracowników. Została skrytykowana przez organizację Human Rights Watch jako miejsce o nieludzkich warunkach życia. Podczas poznawania dubajskich cudów i szału zakupowego warto pamiętać i o tych imigrantach, dla których Dubaj nie okazał się spodziewaną ziemią obiecaną.

Zainteresują Cię również

Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Tunezja Tunezja
Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty,...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Język arabski w Tunezji Język arabski w Tunezji
W Tunezji oficjalnym językiem jest język arabski. Nie jest to jednak klasyczny arabski, od którego język używany w...
Ludność Chorwacji Ludność Chorwacji
Chorwacja liczy niespełna 4,5 miliona mieszkańców, z czego 89,63 % stanowią Chorwaci, 4,54% Serbowie, a pozostały...

 

Przeczytaj również

Portugalskie imiona i nazwiska

Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom posiadające mniejsze znaczenie, jest nazwisko…

Festa Dos Tabuleiros – Święto Koszy (4-13 lipca 2015 rok)

W Portugalii jest wiele świąt i festiwali, które przyciągają turystów z całego świata. Organizowana tylko raz na cztery lata Festa…

Famagusta

Portowe miasto Famagusta należy do turystycznych atrakcji Cypru Północnego. Historyczne budowle, dziewicza przyroda i plaże, które należą do najpiękniejszych w…

Limassol

Limassol, drugie co do wielkości miasto Cypru, leży na południowym wybrzeżu wyspy, nad Zatoką Akrotiri i stanowi nie tylko ważne…

10 powodów, dla których warto odwiedzić Maltę

Wahasz się jeszcze, gdzie spędzić tegoroczne wakacje? Wybierz Maltę! Poniżej przedstawiamy 10 powodów, dla których warto odwiedzić tę maleńką wyspę.

Misiu, nie pij więcej

Choć trudno w to uwierzyć, powyższy tytuł odczytać należy dosłownie. Rzecz dotyczy prawdziwych niedźwiedzi i problemu alkoholowego.

Kuchnia francuska

Uznawana jest za jedną z najbardziej różnorodnych kuchni świata. Mimo że kojarzona często jednoznacznie z żabimi udkami i ślimakami, kuchnia…

„Astronomiczny” zamek w Karpatach

Zamek hrabiów Schönborn (Shenbourne Castle), jeden z najpiękniejszych zachowanych zamków Zakarpacia, położony jest w samym centrum obwodu zakarpackiego, w niewielkiej…