Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość mieszkańców to imigranci, którzy przyjechali do Dubaju w celach zarobkowych.

Dubaj | Językiem urzędowym ZEA jest arabski
Dubaj | Językiem urzędowym ZEA jest arabski (by pejmanphotos )

Skład etniczny – statystyka

Według danych z 2009 r. liczba ludności emiratu Dubaj wynosi 1 771 000 osób. Istnieje duża dysproporcja liczby kobiet w stosunku do liczby mężczyzn – mężczyzn jest ok. 3 razy więcej. Zaledwie 17% populacji emiratu stanowią rdzenni mieszkańcy (dane z 2005 r.). Liczba ta stale się zmniejsza.

Najliczniejszą grupą etniczną w Dubaju są Hindusi (ok. 51% wszystkich imigrantów). Bardzo licznymi grupami są Pakistańczycy (16%) oraz emigranci z Bangladeszu (9%). Około 3% imigrantów stanowią Filipińczycy. Niemałą grupę stanowią też obywatele Somalii (ok. 30 000 osób). Znaczny odsetek imigrantów wywodzi się z Iranu (ok. 25%).

W Dubaju mieszkają ponadto Europejczycy, Amerykanie, Australijczycy oraz emigranci z innych krajów azjatyckich niż wymienione wyżej.

Języki

Językiem urzędowym ZEA jest arabski. W Dubaju w powszechnym użyciu jest ponadto język angielski. Jest on szeroko znany i bez problemu możemy się za jego pomocą porozumiewać.

Oprócz arabskiego i angielskiego usłyszymy też całą mnogość rodzimych języków imigrantów. Do najczęściej używanych należą: hindi, urdu, perski, bengalski (używany w Indiach i Bangladeszu), pendżabski (używany w Indiach i Pakistanie), paszto (Pakistan i Afganistan), malajalam (Indie, głównie stan Kerala), tamilski (Indie, Sri Lanka, Singapur), telugu (Indie), beludżi (Pakistan), tagalski (Filipiny), chiński.

Dubaj | W całych Emiratach mieszka ponad milion Pakistańczyków
Dubaj | W całych Emiratach mieszka ponad milion Pakistańczyków (by bachmont )

Najliczniejsze grupy etniczne

Hindusi są największą grupą etniczną mieszkającą na terenie emiratu, także najliczniejszą grupą emigrantów w ZEA. Większość spośród emigrantów z Indii stanowią muzułmanie, ale przybywa również duża liczba chrześcijan i wyznawców hinduizmu.

Hindusi zatrudnieni są przede wszystkim w takich branżach jak transport, produkcja, inżynieria. Imigranci indyjscy otworzyli bardzo liczne restauracje serwujące dania kuchni rodzimej, rozwijają swoją kulturę i mogą praktykować swoje religie.

W całych Emiratach mieszka ponad milion Pakistańczyków, z czego większość w Dubaju i Abu Zabi. W samym Dubaju mieszka ok. 400 000 przedstawicieli tej narodowości.

Dubaj | W Dubaju istnieje duża dysproporcja liczby kobiet w stosunku do liczby mężczyzn
Dubaj | W Dubaju istnieje duża dysproporcja liczby kobiet w stosunku do liczby mężczyzn (by dlisbona )

Większość spośród pakistańskich emigrantów zatrudniona jest w transporcie. Wielu Pakistańczyków pracuje ponadto w bankowości oraz w branży gastronomicznej.

Dubaj jest domem najliczniejszej populacji Filipińczyków w ZEA. Emigranci z Filipin zatrudnieni są głównie w takich branżach jak architektura, budownictwo, energetyka, IT, marketing, medycyna, telekomunikacja, turystyka i inne. Wiele osób pracuje też jako pomoc domowa.

Irańczycy to naród eksportujący z Emiratów największą ilość towarów. Rynek w ZEA jest otwarty na Iran pomimo jednoczesnej otwartości na Zachód; Irańczycy zainwestowali w Emiratach do tej pory ponad 300 miliardów dolarów. W samym Dubaju działa ok. 8000 irańskich przedsiębiorstw.

Niewiele mniejszą ilość dóbr eksportują z ZEA Somalijczycy. Somalijskie sklepy, kawiarnie czy restauracje to częsty widok w Dubaju, zwłaszcza w dzielnicy Deira.

Dubaj | Największą grupą Europejczyków mieszkającą w Emiratach są Brytyjczycy
Dubaj | Największą grupą Europejczyków mieszkającą w Emiratach są Brytyjczycy (by criminalintent )

Europejczycy w Dubaju

Największą grupą Europejczyków mieszkającą w Emiratach są Brytyjczycy. W całym kraju żyje ich ok. 240 000 (dane z 2012 r.), głównie w Dubaju, Abu Zabi oraz Szardży. Wiele z nich zajmuje wysokie stanowiska zawodowe.

W Dubaju znajduje się ok. 150 przedsiębiorstw francuskich. Francuzi stanowią dużą grupę imigrantów w ZEA, liczącą ok. 10 000 osób.

Podobną liczebność reprezentują w Emiratach imigranci niemieccy, a większą – ok. 18 000 osób – emigranci rosyjscy. Dubaj opisuje się często jako jedno z ulubionych miejsc rosyjskich VIP-ów, którzy wykupili chociażby niemałą część terenu sztucznej wyspy Palma Jumeirah.

Grupę emigrantów polskich w Emiratach szacuje się na ok. 2000 osób i jest to obecnie największe skupisko Polaków w krajach arabskich.

Dubaj | W Dubaju, mężczyzn jest ok. 3 razy więcej niż kobiet
Dubaj | W Dubaju, mężczyzn jest ok. 3 razy więcej niż kobiet (by dlisbona )

Ciemna strona emigracji

W cieniu luksusowego miasta pełnego prosperujących interesów, o tolerancji wyznaniowej i narodowościowej, istnieje jednak świat imigrantów, którzy pracują w Dubaju ponad siły, za marne pieniądze i pozbawieni są praw.

Co pewien czas można usłyszeć w mediach historie pracowników z Indii czy Bangladeszu, którym obiecuje się złote góry, a którym po przyjeździe firma zatrzymuje paszport i każe pracować przez kilkanaście godzin dziennie w skwarze, za niewyobrażalnie niskie pieniądze, biorąc pod uwagę ogólny luksus i przepych miasta. Są osoby, których biznes zbankrutował, one same trafiły do więzienia za długi, a po wyjściu nie mogą wydostać się z kraju ze względu na brak pieniędzy i zatrzymany paszport. Są i wyzyskiwane kobiety pracujące jako pomoc domowa, nierzadko w mieszkaniach imigrantów europejskich.

Złą sławą okryła się dzielnica Muhaisnah, znana też w środowisku imigrantów jako Sonapur (hind. „Złote Miasto”). Dzielnica pełna jest betonowych budynków dla pracowników. Została skrytykowana przez organizację Human Rights Watch jako miejsce o nieludzkich warunkach życia. Podczas poznawania dubajskich cudów i szału zakupowego warto pamiętać i o tych imigrantach, dla których Dubaj nie okazał się spodziewaną ziemią obiecaną.

Zainteresują Cię również

Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Tunezja Tunezja
Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty,...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Język arabski w Tunezji Język arabski w Tunezji
W Tunezji oficjalnym językiem jest język arabski. Nie jest to jednak klasyczny arabski, od którego język używany w...
Ludność Chorwacji Ludność Chorwacji
Chorwacja liczy niespełna 4,5 miliona mieszkańców, z czego 89,63 % stanowią Chorwaci, 4,54% Serbowie, a pozostały...