Dubaj to nie tylko zdumiewająca architektura i luksusowe sklepy. Położone nad Zatoką Perską miasto może pochwalić się także szerokimi, pięknymi, piaszczystymi plażami.

Znaczna część plaż w Dubaju jest płatna, jednak jeśli dobrze poszukać może okazać się, że nawet w tak luksusowym mieście jak Dubaj, znaleźć można około tuzina bezpłatnych plaż..Dubaj | W Dubaju większość plaż jest prywatnych, a wstęp na nie płatny

Dubaj | W Dubaju większość plaż jest prywatnych, a wstęp na nie płatny (Beach by Matthias Hiltner na licencji CC BY 2.0)

Plaże prywatne i publiczne w Dubaju

Wstęp na plaże prywatne, należące do ogromnych ośrodków hotelowych, mają przede wszystkim goście hotelowi, pozostali chętni (o ile będą miejsca) muszą za wstęp zapłacić i to nie mało bo od ok. 150 Dhs do 700 Dhs. Zaletą plaż prywatnych jest z pewnością zdecydowanie mniejsza ilość ludzi oraz obecność wielu udogodnień i atrakcji, z których można korzystać. Są to m.in. darmowe ręczniki, leżaki, parasolki, bary, kawiarnie, strefy do uprawiania sportów itd.

Plaże publiczne są bezpłatne, choć zdarza się że pobierana jest niewielka opłata za wstęp, np w wysokości 5 Dhs. W szczycie sezonu życie tętni tu od świtu do zmroku. Tutaj zawsze jest pełno ludzi pragnących skorzystać z kąpieli słonecznych i wodnych, uprawiających jogging czy inne sporty. Plaże, na których obowiązuje niewielka opłata strzeżone są przez ratowników i bywają mniej zatłoczone, a dodatkowo w niektóre dni otwarte są jedynie dla kobiet i dzieci. Od plaż prywatnych wyróżnia je zdecydowanie uboższa oferta dostępnych atrakcji i udogodnień.

Plażowy dress code

W Dubaju na plaży zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą nosić stroje kąpielowe. W przypadku kobiet może to być  kostium jednoczęściowy jak i bikini, o ile dół od stroju nie jest mocno wycięty (typu thong). Opalanie się topless jest zabronione.

Należy pamiętać że stroje kąpielowe są akceptowane jedynie na plaży i nigdzie poza jej obszarem, dlatego opuszczając plażę należy się przebrać w odpowiedni strój, dostosowany do obowiązującego w miejscach publicznych dress code-u.

Na co uważać?

Po pierwsze nie powinniśmy się dać zwieść spokojnie wyglądającym wodom Zatoki Perskiej. Prądy i pływy bywają tu bardzo silne i niebezpieczne, dlatego najlepiej nie oddalać się zbytnio od brzegu i pływać jedynie pod czujnym okiem ratownika.

Koniecznie trzeba również zwracać uwagę na ostrzeżenia dotyczące meduz, których znaczna liczba pojawia się sezonowo w wodach Zatoki Perskiej.

Publiczne plaże w Dubaju

Plaża Sunset Beach (Umm Suqeim Beach)

Plaża położona jest niedaleko Jumeirah Beach Hotel i rozciąga się z niej przepiękny widok na słynny hotel Burdż al-Arab. Jak nazwa wskazuje plaża ta słynie z efektownych zachodów słońca. Nie znajdziemy tu zbyt wiele udogodnień, poza kilkoma przebieralniami, warto więc zaopatrzyć się we własny leżak i parasol. Turyści lubiący aktywny wypoczynek mogą skorzystać  z boiska do piłki siatkowej i oferty szkółki surfingowej.

JBR Beach

Plaża ta położona jest w pobliżu resortu turystycznego Jumeirah Beach Resort i uważana jest za jedną z najprzyjaźniejszych dla rodzin z dziećmi. Niezwykle popularna wśród turystów posiada wielu udogodnień takich jak dostęp do czystych ręczników, toalet i przebieralni oraz licznych atrakcji. Warto wymienić boiska do gry w rugby i frisbee, specjalną strefę dla dzieci, water park oraz sporą liczbę restauracji z widokiem na morze. Niedaleko plaży znajduje się słynna promenada The Walk a na niej bary, lodziarnie, kawiarnie i ekskluzywne butiki.

Dubaj | Al Mamzar Beach Park w Dubaju

Dubaj | Al Mamzar Beach Park w Dubaju (Al Mamzar Beach Park, Dubai by Fabio Achilli na licencji CC BY 2.0)

Jebel Ali Beach

Plaża Jebel Ali znajduję się niedaleko Jebel Ali Beach Resort i jest bardzo popularna wśród kite surferów.

Kite Beach (Sheikh Hamdan Beach)

Plaża Kite Beach uważana jest za najlepszą plażę do uprawiania sportów wodnych w całym Dubaju. Najpopularniejszym sportem wśród plażowiczów jest oczywiście kite surfing, ale można tu także uprawiać inne sporty jak np. siatkówkę, tenis, kajakarstwo czy jazdę na rolkach w skate parku. Przy plaży znaleźć można przebieralnie, toalety i prysznice, ale brakuje tu sklepów czy restauracji, dlatego warto wziąć ze sobą przekąski i picie.

Burj Beach

Burj Beach to kolejna bardzo popularna, szeroka plaża z widokiem na niesamowity hotel Burdż al-Arab. Plaża ta jest uwielbiana zwłaszcza przez amatorów sportów – znajdują się tu boiska do siatkówki, piłki nożnej i wielu innych gier sportowych.

Jumeirah Open Beach

Jest to najdłuższa plaża publiczna w Dubaju. Rozciąga się od resortu Dubai Marine Beach do hotelu Four Seasons.  Plażowicze mogą bezpłatnie korzystać z ręczników, toalet i przebieralni, a za opłatą wynająć leżaki i parasole. W niewielkich barach plażowych kupić można przekąski i napoje. W pobliżu znajdują się również liczne hotele i restauracje. Tak jak na wielu innych plażach także i na tej znajdują się boiska do gry w siatkówkę, a także specjalne ścieżki biegowe, rolkowe i rowerowe.

Black Palace Beach (Al Sufouh Beach)

To najbardziej ustronna i spokojna z dubajskich plaż z przepięknym widokiem na Palmę Jumeirah i Burdż al-Arab.

Jumeirah Beach Park

Plaża słynie z otaczającego ją zielonego ogrodu palmowego, w którym po wielu godzinach opalania można odnaleźć cień i chwilę wytchnienia. Plaża oferuje wiele udogodnień i atrakcji takich jak strefy barbecue, kawiarnie i place zabaw dla dzieci. Przy wejściu do parku pobierana jest niewielka opłata. Jumeirah Beach Park została wyróżniona błękitną flagą.

Al Mamzar Beach Park

To najbardziej lubiana i popularna plaża w Dubaju. Tak jak poprzednia również i ta otrzymała nagrodę błękitnej flagi. Plaża składa się z pięciu mniejszych plaż położonych w zatoczkach i otoczonych parkiem. Do dyspozycji plażowiczów są tu prysznice i przebieralnie, a za dodatkową opłatą także parasolki, budki i leżaki. Plaża i park oferują również sporo różnych atrakcji m.in. strefę barbecue, strefy zieleni, dwa baseny, place zabaw, kawiarnie czy sklepy spożywcze. Obowiązuje tu niewielka opłata za wejście.

Dubaj | Plaże publiczne w Dubaju bywają mocno zatłoczone, zwłaszcza w weekendy

Dubaj | Plaże publiczne w Dubaju bywają mocno zatłoczone, zwłaszcza w weekendy (Dubai: Public Beach by Dr. Norbert Heidenbluth na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Fauna Dubaju Fauna Dubaju
Najliczniejsze populacje zwierząt w Dubaju skupiają się na wybrzeżu i w płytkich przybrzeżnych wodach. Ten...
Roślinność i uprawy w Dubaju Roślinność i uprawy w Dubaju
Emirat Dubaju charakteryzuje się niezbyt bogatą szatą roślinną ze względu na suchy klimat i ubogie gleby. Jedynie...
Akwaria i delfinaria Akwaria i delfinaria
Oprócz zadziwiania usypywaniem sztucznych wysp i wznoszeniem niesamowitych budynków władze Dubaju starają się...
Plaże Krk - jedne z najpiękniejszych w Chorwacji Plaże Krk - jedne z najpiękniejszych w Chorwacji
Na wyspie Krk, leżącej w malowniczej Zatoce Kvarner nie brak pięknych plaż. Znajdziemy tu zarówno plaże pokryte...
Ras al-Khor Wildlife Sanctuary Ras al-Khor Wildlife Sanctuary
Ras al-Khor to rezerwat przyrody chroniący obszary podmokłe wybrzeży Dubaju: żyjące tam zwierzęta oraz ich...
Vela Plaza (Great Beach) w miejscowości Baska Vela Plaza (Great Beach) w miejscowości Baska
Vela Plaza jest jedną z kilku plaż znajdujących się w miasteczku Baska (Baška) na Krk – największej wyspie...