Dubaj to wyjątkowy przykład miasta, które w błyskawicznym tempie przekształciło się z handlowej osady poławiaczy pereł w wielką, prężnie rozwijającą się metropolię.

Jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast świata, gdzie przyjezdnych jest więcej niż rodowitych mieszkańców. Wśród najnowocześniejszych konstrukcji i rozwiązań technologicznych nie zaginęła jednak tradycyjna arabsko-muzułmańska kultura.

Dubaj | Dubaj to niesamowite zderzenie tradycji z nowoczesnością
Dubaj | Dubaj to niesamowite zderzenie tradycji z nowoczesnością (by criminalintent )

Centrum handlowo-biznesowe

Dubaj to atrakcyjne miasto dla zagranicznych specjalistów z różnych dziedzin (nowoczesne technologie, medycyna i inne); warunkami są profesjonalizm oraz doskonała znajomość języka angielskiego, a w zamian – wysokie wynagrodzenie bez opodatkowania (w ZEA nie ma podatków).

Dubaj jest niezwykle atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów i biznesmenów; przyciąga ich zwłaszcza specjalna strefa ekonomiczna Jebel Ali i jej wyjątkowo korzystne warunki.

Centrum turystyczne

Dubaj przyciąga nie tylko emigrantów, ale i turystów z różnych stron świata. Słoneczna pogoda praktycznie przez okrągły rok, liczne centra rozrywkowe dla całej rodziny, ciekawe wycieczki oraz oczywiście zakupowy szał po atrakcyjnych cenach to najważniejsze czynniki sprawiające, że turyści chętnie odwiedzają Dubaj.

Niemałe znaczenie ma również jego otwartość na obcokrajowców i większa swoboda niż w innych krajach Półwyspu Arabskiego, a nawet niż w niektórych innych emiratach ZEA.

Dubaj | Turyści chętnie odwiedzają Dubaj
Dubaj | Turyści chętnie odwiedzają Dubaj (by pejmanphotos )

Miasto wielokulturowe

Dubaj to metropolia, w której mieszka więcej imigrantów niż obywateli. Żyje tu ok. 2 milionów osób – przedstawicieli niemalże 200 narodowości. Choć językiem urzędowym jest arabski, język angielski ma niemalże równą rangę i bez problemu możemy się za jego pomocą porozumiewać.

Na każdym kroku spotkamy sklepy i restauracje prowadzone przez imigrantów i skosztujemy potraw wielu kuchni świata, przygotowanych przez rodowitych Hindusów, Irańczyków i innych.

Dubaj | Wielokulturowe oblicze miasta: sklep z arabskimi różnościami w sąsiedztwie indyjskich tekstyliów
Dubaj | Wielokulturowe oblicze miasta: sklep z arabskimi różnościami w sąsiedztwie indyjskich tekstyliów (by atomicjeep )

Arabskie tradycje

Choć Dubaj jest nowoczesnym miastem opisującym się jako „brama między Wschodem a Zachodem”, nie zatracił swej rodzimej, arabsko-muzułmańskiej kultury.

Nie brakuje tu bazarów (suków) urządzonych w tradycyjnym stylu, arabskiego rękodzieła, tradycyjnych zajęć, takich jak polowanie z sokołami czy jazda na wielbłądach, a także możliwości obejrzenia życia beduinów w ich wiosce. Bez wątpienia poczujemy orientalny klimat pomimo wyrastających ponad nami ogromnych wieżowców.

Dubaj | Meczet Jumeirah – tradycyjne oblicze Dubaju
Dubaj | Meczet Jumeirah – tradycyjne oblicze Dubaju (by atomicjeep )

Zainteresują Cię również

Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy? Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy?
Zwyczaje na Cyprze zwykle nie odbiegają od tych panujących w całej Europie. Jest jednak kilka aspektów, na które...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Święta i festiwale w Tunezji Święta i festiwale w Tunezji
W Tunezji, tak jak w każdym innym miejscu na ziemi, obchodzone są zarówno święta państwowe, jak i religijne....
Jacy są mieszkańcy Cypru? Jacy są mieszkańcy Cypru?
Cypryjczycy są bardzo dumni ze swego kulturowego dziedzictwa, którego początki sięgają ponad 9000 lat wstecz...
Ślub i wesele w Chorwacji Ślub i wesele w Chorwacji
Mówi się, w Chorwacji dwie rzeczy są rzeczywiście warte uwagi: chorwackie średniowieczne twierdze i zamki oraz...

 

Przeczytaj również

Muzeum Mimara

Muzeum Mimara położone jest na Roosevelt Square w Zagrzebiu. Znajduje się tu około 3700 dzieł sztuki, w tym: obrazy malarstwa…

Eupatoria

Na krajobraz zachodniej części Krymu składają się małe, słone zbiorniki wodne, oddzielone od morza mierzejami. Tworzą one prawdziwie bajkową krainę…

Ciasta i desery

Słodkie desery są niezwykle ważnym elementem w portugalskiej kuchni, bo mieszkańcy tego kraju po prostu kochają słodycze!

Euro

Od 2002 roku jednostką monetarną Portugalii jest euro. Jest ono środkiem płatniczym w 17 krajach tworzących strefę euro. 1 euro…

Planetarium w Doniecku

Nowo wybudowane planetarium w Doniecku to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. Trójwymiarowe obrazy przestrzeni kosmicznej, które możemy…

Nieoficjalna wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce

Dziś prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zjawi się w Polsce i odwiedzi m. in. Juratę, gdzie spotka się z Bronisławem Komorowskim,…

Chorwacja – słowiańska dusza w oliwnym gaju

Gdy na własne oczy ujrzymy błękitne wody Chorwacji i królujące nad nimi imponujące krasy, z pewnością zrozumiemy, dlaczego cesarz Dioklecjan,…

Święto Pączka 2013

Święto Pączka stanowi rozrywkę zarówno dla mieszkańców Lwowa, jak i gości z innych miast Ukrainy oraz krajów sąsiednich – zwłaszcza…