Dubaj kojarzy nam się z rajskim zakątkiem świata, tak odmiennym od otaczającej nas rzeczywistości, że wręcz nierealnym.

Do naszych uszu dochodzą informacje o bajecznych krajobrazach, sztucznych wyspach, bezcłowym raju zakupowym, wielkich imprezach sportowych, odważnych projektach budowlanych, a nawet... podwodnych hotelach. Tymczasem od Dubaju dzieli nas jedynie 6 godzin bezpośredniego lotu. Czy nie warto na własne oczy przekonać się o wszystkich jego wspaniałościach?

Dubaj | Dubaj – rajski zakątek świata

Dubaj | Dubaj – rajski zakątek świata (by barun patro na licencji FreeImages)

Dubaj jest jednym z miast Emiratów Arabskich – państwa położonego na Półwyspie Arabskim (w jego wschodniej części), oblanego wodami zatoki Perskiej i Ormiańskiej. Dubaj jest także stolicą emiratu noszącego tę samą nazwę. 

Czym jest emirat?

Dubaj jest częścią, czyli jednym z siedmiu emiratów, tworzących państwo o nazwie Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Bliskowschodni emirat jest czymś na kształt znanego nam dobrze księstwa. Najczęściej jest to prowincja znajdująca się we władzy emira. Emirat może być albo niepodległym państwem albo łączyć się z kilkoma innymi emiratami federalnymi w ramach jednego państwa.

Dwa w jednym

Dubaj to w rzeczywistości dwa, przedzielone rzeką Dubai Creek miasta: Deira – w północnej części aglomeracji i Bur Dubai – w południowej.

Rosnąca sława

Dubaj już od VII wieku był handlową potęgą. Do Chin eksportowano stąd perły, otrzymując w zamian jedwabie i porcelanę, które następnie kierowano do Europy.

Poza perłami, bogactwem naturalnym Dubaju okazała się ropa naftowa. W latach 60. XX wieku Dubaj stał się jednym z najbogatszych miast w regionie i w jego granicach zaczęły rozwijać się wielkie centra biznesowe. Obecnie dubajskie rezerwy „czarnego złota” nie są zbyt imponujące (emirat Abu Zabi ma ich np. dwadzieścia razy więcej), a region utrzymuje się głównie z turystyki, handlu i mających tu swe siedziby licznych przedsiębiorstw informatycznych oraz centrów finansowych.

Dubaj | Lipcowa plaża w Dubaju

Dubaj | Lipcowa plaża w Dubaju (by Susumu Suda na licencji FreeImages)

Powiew tradycji

Mimo, iż Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z najbogatszych państw w Azji Zachodniej, w tutejszych miastach, obok sięgających nieba wieżowców i nowoczesnych, luksusowych hoteli, zachowało się wiele tradycyjnych arabskich domów, kolorowych bazarów i islamskich świątyń.

W Dubaju warto zwiedzić np. tzw. Wielki Meczet i zdobiony wspaniałymi mozaikami Meczet Irański. W Domu Szejka Saeed al-Maktouma, zbudowanym z koralowców, mieści się ciekawe muzeum dotyczące czasów sprzed naftowej gorączki, zaś w Heritage and Diving Village zwiedzimy tradycyjne domy rybaków i poławiaczy pereł.

Atrakcje

Jedną z głównych atrakcji Dubaju są szalone zakupy. W mieście mają swoje punkty międzynarodowe butki i centra handlowe. Prawdziwa gorączka zakupów, promocji i loterii zaczyna się w styczniu, podczas trwającego cały miesiąc festiwalu zakupowego (Dubai Shopping Festival).

Dubaj | Nowoczesne centrum handlowe The Dubai Mall

Dubaj | Nowoczesne centrum handlowe The Dubai Mall (Dubai Mall by Liji Jinaraj na licencji CC BY-SA 2.0)

Dubaj to także ważne centrum sportowe, gdzie odbywają się międzynarodowe zawody tenisowe (Dubai Tennis Championships), golfowe (Dubai Desert Classic), konne (Dubai World Cup), krykietowe (International Cricket Council) i rugby (Dubai Sevens).

Tym, co turyści kochają w Dubaju najbardziej są jego bajeczne plaże, wyspy i hotele. Na wybrzeżu możemy oddać się szaleństwu sportów wodnych (windsurfing, skutery, narty wodne) i poznać wspaniałości podwodnej flory i fauny w czasie nurkowania.

Wakacje marzeń spędzimy z kolei na sztucznych wyspach o kształcie... palm! Z lądem łączy je pień, zaś liście ich koron skąpane są w wodach Zatoki Perskiej.

Prawdziwie arabskich klimatów zasmakujemy na dubajskiej pustyni, udając się na safari jeepem lub dosiadając wielbłąda.

Dubaj | Tradycyjny arabski suk w Dubaju

Dubaj | Tradycyjny arabski suk w Dubaju (by joe brockerhoff na licencji FreeImages)

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...