Dubaj kojarzy nam się z rajskim zakątkiem świata, tak odmiennym od otaczającej nas rzeczywistości, że wręcz nierealnym.

Do naszych uszu dochodzą informacje o bajecznych krajobrazach, sztucznych wyspach, bezcłowym raju zakupowym, wielkich imprezach sportowych, odważnych projektach budowlanych, a nawet... podwodnych hotelach. Tymczasem od Dubaju dzieli nas jedynie 6 godzin bezpośredniego lotu. Czy nie warto na własne oczy przekonać się o wszystkich jego wspaniałościach?

Dubaj | Dubaj – rajski zakątek świata
Dubaj | Dubaj – rajski zakątek świata (by barunpatro )

Dubaj jest jednym z miast Emiratów Arabskich – państwa położonego na Półwyspie Arabskim (w jego wschodniej części), oblanego wodami zatoki Perskiej i Ormiańskiej. Dubaj jest także stolicą emiratu noszącego tę samą nazwę. 

Czym jest emirat?

Dubaj jest częścią, czyli jednym z siedmiu emiratów, tworzących państwo o nazwie Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Bliskowschodni emirat jest czymś na kształt znanego nam dobrze księstwa. Najczęściej jest to prowincja znajdująca się we władzy emira. Emirat może być albo niepodległym państwem albo łączyć się z kilkoma innymi emiratami federalnymi w ramach jednego państwa.

Dwa w jednym

Dubaj to w rzeczywistości dwa, przedzielone rzeką Dubai Creek miasta: Deira – w północnej części aglomeracji i Bur Dubai – w południowej.

Rosnąca sława

Dubaj już od VII wieku był handlową potęgą. Do Chin eksportowano stąd perły, otrzymując w zamian jedwabie i porcelanę, które następnie kierowano do Europy.

Poza perłami, bogactwem naturalnym Dubaju okazała się ropa naftowa. W latach 60. XX wieku Dubaj stał się jednym z najbogatszych miast w regionie i w jego granicach zaczęły rozwijać się wielkie centra biznesowe. Obecnie dubajskie rezerwy „czarnego złota” nie są zbyt imponujące (emirat Abu Zabi ma ich np. dwadzieścia razy więcej), a region utrzymuje się głównie z turystyki, handlu i mających tu swe siedziby licznych przedsiębiorstw informatycznych oraz centrów finansowych.

Dubaj | Lipcowa plaża w Dubaju
Dubaj | Lipcowa plaża w Dubaju (by windance )

Powiew tradycji

Mimo, iż Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z najbogatszych państw w Azji Zachodniej, w tutejszych miastach, obok sięgających nieba wieżowców i nowoczesnych, luksusowych hoteli, zachowało się wiele tradycyjnych arabskich domów, kolorowych bazarów i islamskich świątyń.

W Dubaju warto zwiedzić np. tzw. Wielki Meczet i zdobiony wspaniałymi mozaikami Meczet Irański. W Domu Szejka Saeed al-Maktouma, zbudowanym z koralowców, mieści się ciekawe muzeum dotyczące czasów sprzed naftowej gorączki, zaś w Heritage and Diving Village zwiedzimy tradycyjne domy rybaków i poławiaczy pereł.

Atrakcje

Jedną z głównych atrakcji Dubaju są szalone zakupy. W mieście mają swoje punkty międzynarodowe butki i centra handlowe. Prawdziwa gorączka zakupów, promocji i loterii zaczyna się w styczniu, podczas trwającego cały miesiąc festiwalu zakupowego (Dubai Shopping Festival).

Dubaj | Nowoczesne centrum handlowe The Dubai Mall
Dubaj | Nowoczesne centrum handlowe The Dubai Mall (by francescabe )

Dubaj to także ważne centrum sportowe, gdzie odbywają się międzynarodowe zawody tenisowe (Dubai Tennis Championships), golfowe (Dubai Desert Classic), konne (Dubai World Cup), krykietowe (International Cricket Council) i rugby (Dubai Sevens).

Tym, co turyści kochają w Dubaju najbardziej są jego bajeczne plaże, wyspy i hotele. Na wybrzeżu możemy oddać się szaleństwu sportów wodnych (windsurfing, skutery, narty wodne) i poznać wspaniałości podwodnej flory i fauny w czasie nurkowania.

Wakacje marzeń spędzimy z kolei na sztucznych wyspach o kształcie... palm! Z lądem łączy je pień, zaś liście ich koron skąpane są w wodach Zatoki Perskiej.

Prawdziwie arabskich klimatów zasmakujemy na dubajskiej pustyni, udając się na safari jeepem lub dosiadając wielbłąda.

Dubaj | Tradycyjny arabski suk w Dubaju
Dubaj | Tradycyjny arabski suk w Dubaju (by joebro )

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki
Tunezyjczycy należą do ludzi miłych i przyjaźnie nastawionych do turystów. Może się to jednak zmienić, jeśli nie...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Kiedy jechać do Dubaju? Kiedy jechać do Dubaju?
Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Kiedy jechać do Chorwacji? Kiedy jechać do Chorwacji?
Klimat Chorwacji dzieli się na dwie główne strefy: śródziemnomorską (nad brzegiem Morza Adriatyckiego) i...

 

Przeczytaj również

Medycyna estetyczna w Portugalii

Algarve to jeden z sześciu głównych regionów Portugalii, położony w południowej części kraju. Słynie z rybołówstwa, najpiękniejszych plaż, a także……

Wilno – perła Litwy

Nad rzeką Wilia, u ujścia Wilejki położona jest stolica Litwy – Wilno. Zobaczymy tu wspaniałe zabytki, skosztujemy przepysznej, wileńskiej kuchni,…

Nikozja Nikozji nie równa

Ostatnio coraz więcej mówi się o Cyprze, a to z powodu objęcia przez niego 1 lipca 2012 roku półrocznego przewodnictwa…

Waluta w Berlinie (Euro)

Od 1 stycznia 2002 roku jednostką monetarną w 17 państwach Unii Europejskiej, w tym Niemiec jest euro. Przed tą datą,…

Jak Cypryjczycy spędzają Boże Narodzenie?

Święta Bożego Narodzenia, w odróżnieniu od Wielkanocnych, są na Cyprze ciche i spokojne. Jest to dzień, w którym spotyka się…

Geografia Portugalii

Kraj przypomina kształtem dosyć regularny, długi (względem linii południkowych) i wąski prostokąt o powierzchni 92 389 tys. km². Portugalia stanowi…

Bollywood w Dubrowniku

W maju, w Dubrowniku, rozpoczną się zdjęcia do indyjskiej wersji kultowego, amerykańskiego filmu pod tytułem „Knight and Day” („Wybuchowa para”).

Oktoberfest nie tylko w Niemczech

W dniach 13-14 października 2012 r. w Kamieńcu Podolskim odbędzie się wielki festiwal piwa, rozrywki i dobrego nastroju, a jego…