Dubaj kojarzy nam się z rajskim zakątkiem świata, tak odmiennym od otaczającej nas rzeczywistości, że wręcz nierealnym.
Do naszych uszu dochodzą informacje o bajecznych krajobrazach, sztucznych wyspach, bezcłowym raju zakupowym, wielkich imprezach sportowych, odważnych projektach budowlanych, a nawet... podwodnych hotelach. Tymczasem od Dubaju dzieli nas jedynie 6 godzin bezpośredniego lotu. Czy nie warto na własne oczy przekonać się o wszystkich jego wspaniałościach?
Dubaj | Dubaj – rajski zakątek świata (by barun patro na licencji FreeImages)
Dubaj jest jednym z miast Emiratów Arabskich – państwa położonego na Półwyspie Arabskim (w jego wschodniej części), oblanego wodami zatoki Perskiej i Ormiańskiej. Dubaj jest także stolicą emiratu noszącego tę samą nazwę.
Czym jest emirat?
Dubaj jest częścią, czyli jednym z siedmiu emiratów, tworzących państwo o nazwie Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Bliskowschodni emirat jest czymś na kształt znanego nam dobrze księstwa. Najczęściej jest to prowincja znajdująca się we władzy emira. Emirat może być albo niepodległym państwem albo łączyć się z kilkoma innymi emiratami federalnymi w ramach jednego państwa.
Dwa w jednym
Dubaj to w rzeczywistości dwa, przedzielone rzeką Dubai Creek miasta: Deira – w północnej części aglomeracji i Bur Dubai – w południowej.
Rosnąca sława
Dubaj już od VII wieku był handlową potęgą. Do Chin eksportowano stąd perły, otrzymując w zamian jedwabie i porcelanę, które następnie kierowano do Europy.
Poza perłami, bogactwem naturalnym Dubaju okazała się ropa naftowa. W latach 60. XX wieku Dubaj stał się jednym z najbogatszych miast w regionie i w jego granicach zaczęły rozwijać się wielkie centra biznesowe. Obecnie dubajskie rezerwy „czarnego złota” nie są zbyt imponujące (emirat Abu Zabi ma ich np. dwadzieścia razy więcej), a region utrzymuje się głównie z turystyki, handlu i mających tu swe siedziby licznych przedsiębiorstw informatycznych oraz centrów finansowych.
Dubaj | Lipcowa plaża w Dubaju (by Susumu Suda na licencji FreeImages)
Powiew tradycji
Mimo, iż Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z najbogatszych państw w Azji Zachodniej, w tutejszych miastach, obok sięgających nieba wieżowców i nowoczesnych, luksusowych hoteli, zachowało się wiele tradycyjnych arabskich domów, kolorowych bazarów i islamskich świątyń.
W Dubaju warto zwiedzić np. tzw. Wielki Meczet i zdobiony wspaniałymi mozaikami Meczet Irański. W Domu Szejka Saeed al-Maktouma, zbudowanym z koralowców, mieści się ciekawe muzeum dotyczące czasów sprzed naftowej gorączki, zaś w Heritage and Diving Village zwiedzimy tradycyjne domy rybaków i poławiaczy pereł.
Atrakcje
Jedną z głównych atrakcji Dubaju są szalone zakupy. W mieście mają swoje punkty międzynarodowe butki i centra handlowe. Prawdziwa gorączka zakupów, promocji i loterii zaczyna się w styczniu, podczas trwającego cały miesiąc festiwalu zakupowego (Dubai Shopping Festival).
Dubaj | Nowoczesne centrum handlowe The Dubai Mall (Dubai Mall by Liji Jinaraj na licencji CC BY-SA 2.0)
Dubaj to także ważne centrum sportowe, gdzie odbywają się międzynarodowe zawody tenisowe (Dubai Tennis Championships), golfowe (Dubai Desert Classic), konne (Dubai World Cup), krykietowe (International Cricket Council) i rugby (Dubai Sevens).
Tym, co turyści kochają w Dubaju najbardziej są jego bajeczne plaże, wyspy i hotele. Na wybrzeżu możemy oddać się szaleństwu sportów wodnych (windsurfing, skutery, narty wodne) i poznać wspaniałości podwodnej flory i fauny w czasie nurkowania.
Wakacje marzeń spędzimy z kolei na sztucznych wyspach o kształcie... palm! Z lądem łączy je pień, zaś liście ich koron skąpane są w wodach Zatoki Perskiej.
Prawdziwie arabskich klimatów zasmakujemy na dubajskiej pustyni, udając się na safari jeepem lub dosiadając wielbłąda.
Dubaj | Tradycyjny arabski suk w Dubaju (by joe brockerhoff na licencji FreeImages)
Zainteresują Cię również





