Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki?

Spieszymy z pomocą! Dubaj to miasto bardzo bogate w atrakcje turystyczne, ale w ciągu trzech dni bez problemu można zobaczyć te najbardziej popularne. Oto nasza propozycja na zorganizowanie trzech pełnych wrażeń dni w Dubaju:

Dubaj | W trzy dni zdążymy poznać różne oblicza Dubaju

Dubaj | W trzy dni zdążymy poznać różne oblicza Dubaju (by Peter Caulfield na licencji FreeImages)

Dzień 1: znaki rozpoznawcze Dubaju

Najwyższy budynek świata

Pierwszy dzień pobytu w Dubaju proponujemy zacząć od zwiedzenia najwyższego budynku na świecie, liczącego prawie 830 metrów drapacza chmur Burj Khalifa. Na 124. piętrze tego budynku znajduje się platforma widokowa – to obecnie nie bez przyczyny jedna z największych atrakcji Dubaju.

Najlepszy hotel na świecie

W Dubaju wszystko jest albo największe, najwyższe albo najlepsze. Burj Al Arab to według firmy nim zarządzającej najlepszy hotel na świecie. Burj Al Arab określa się mianem 7-gwiazdkowego hotelu, chociaż w międzynarodowej klasyfikacji hotele mogą otrzymać maksymalnie 5 gwiazdek.

Choć hotelu nie można swobodnie zwiedzać nie będąc gościem (a ceny pokoi są dla większości turystów zaporowe), to warto udać się w okolice tego budynku, by podziwiać z zewnątrz jego oryginalną architekturę (został zaprojektowany w kształcie żagla) i zrobić sobie kilka zdjęć (to zdecydowanie jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Dubaju).

Dubaj | Burj Al Arab, czyli najlepszy hotel na świecie

Dubaj | Burj Al Arab, czyli najlepszy hotel na świecie (by Jürgen Arnold na licencji FreeImages)

Największe centrum handlowe

Czy wspominaliśmy że w Dubaju wszystko jest największe, najwyższe albo najlepsze? No właśnie – The Dubai Mall, kolejne miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć zwiedzając Dubaj, to największe na świecie centrum handlowe pod względem powierzchni.

Co czeka Cię w środku? Około 1200 sklepów, kino z 22 salami kinowymi (co 10 minut grany jest inny film), ponad 120 restauracji i kawiarni, a także 5-gwiazdkowy hotel, lodowisko, park tematyczny SEGA Republic (głównie poświęcony Jeżowi Sonicowi, znanej postaci z gier Sega) olbrzymie akwarium i podwodne zoo z ponad 33 tysiącami podwodnych stworzeń.

Miłośnicy centrów handlowych mogą także odwiedzić inne olbrzymie dubajskie centrum handlowe – Mall of the Emirates. W środku znajdują się nie tylko sklepy, restauracje czy kawiarnie, ale także 5-gwiazdkowy hotel oraz sztuczny stok narciarski (najlepszy w regionie Bliskiego Wschodu).

Dubaj w pigułce

Dobrym sposobem na zwiedzanie Dubaju w komfortowy sposób i za niską cenę jest zakup 24-godzinnego biletu na autobusy Big Bus Tours. Autobusy te jeżdżą po całym Dubaju przejeżdżając obok wszystkich głównych atrakcji. Autobus można na dowolnym przystanku opuścić, a następnie wsiąść w inny by dojechać do kolejnej atrakcji. Jeżeli planujesz zobaczyć co najmniej kilka miejsc, takie rozwiązanie będzie znacznie tańsze od taksówki.

Dubaj | 3-dniowa wycieczka pozwoli nam poznać zarówno tę luksusową i nowoczesną, jak i tradycyjną stronę Dubaju

Dubaj | 3-dniowa wycieczka pozwoli nam poznać zarówno tę luksusową i nowoczesną, jak i tradycyjną stronę Dubaju (by jeff vergara na licencji FreeImages)

Dzień 2: tradycyjna strona Dubaju

Bur Dubai Souk

Charakterystyczną atrakcją „tradycyjnego” Dubaju są suki (souki), czyli lokalne targi. Jednym z najpopularniejszych z nich, gdzie można kupić tekstylia (by później np. uszyć z nich garnitur) oraz pamiątki, jest Bur Dubai Souk.

Spice Souk

Po zwiedzeniu Bur Dubai warto także zajrzeć na Spice Souk – targ, gdzie można kupić setki różnych egzotycznych przypraw. Nawet jeśli nie planujemy żadnych zakupów, warto odwiedzić to miejsce dla jego magicznej atmosfery: niesamowitej gry kolorów i unoszących się wokół aromatów.

Gold Souk

Nie można też zapomnieć o Gold Souk – jednym z najsławniejszych targów świata, na którym można kupić różnorakie wyroby ze złota oraz diamentów. Złoty Suk to ponad 300 sklepów z biżuterią – zarówno znanych marek, takich jak Damas czy ARY Jewellery, jak i małych sklepików lokalnych mieszkańców.

Dubaj | Kolorowy i aromatyczny Spice Souk

Dubaj | Kolorowy i aromatyczny Spice Souk (by Csaba Moldovan na licencji FreeImages | )

Najstarszy budynek Dubaju

Drugiego dnia sugerujemy także odwiedzić Fort Al Fahidi, najstarszy budynek Dubaju. Został on zbudowany w 1787 roku, by chronić miasto przed najazdami wrogich plemion. W 1971 roku w miejscu tym otwarto muzeum, które jest poświęcone tradycyjnemu stylu życia w Dubaju.

W muzeum można obejrzeć między innymi dioramy przedstawiające codzienne życie w Dubaju przed okryciem złóż ropy, stare mapy miasta, antyki i różnego rodzaju przedmioty z afrykańskich i azjatyckich krajów, które handlowały z Dubajem.

Wodna taksówka

Po odwiedzeniu souków i fortu warto zaznać jeszcze jednej tradycyjnej atrakcji, która przez wielu ekspertów od Dubaju uważana jest za żelazny punkt zwiedzania miasta. Mowa tutaj o wzięciu tradycyjnej drewnianej wodnej taksówki Dubaju – abry. Abry co kilka minut ruszają w kurs przez Kanał Dubajski. To świetny sposób, by poznać prawdziwych, rdzennych mieszkańców Dubaju, a nie jedynie obcokrajowców pracujących w Dubaju na kontrakcie.

Dubaj | Plaża w Dubaju z wieżowcami w tle

Dubaj | Plaża w Dubaju z wieżowcami w tle (by Susumu Suda na licencji FreeImages)

Dzień 3: przygody poza centrum

Pustynia

Miłośnikom mocniejszych wrażeń trzeciego dnia pobytu w Dubaju sugerujemy skorzystać z oferty jednej z agencji turystycznych, które zapewniają pojazdy terenowe na wycieczki po pustynnych wydmach. Profesjonalny przewodnik zabierze nas w emocjonującą podróż, w trakcie której będziemy mieli okazję zobaczyć m. in. wadi, suche pustynne doliny, które w czasie pory deszczowej wypełniają się wodą. Tego typu wycieczka trwa zwykle pół dnia.

Wielbłądy

Inną „pustynną” atrakcją Dubaju są wyścigi wielbłądów organizowane zazwyczaj w piątki oraz w święta narodowe. Na wielbłądach można się również udać na małą wycieczkę po pustyni.

Plaże Dubaju

Jeżeli nie masz ochoty wybierać się poza miasto, trzeci dzień proponujemy spędzić leniuchując na jednej z plaż Dubaju. Najpopularniejszą z nich jest plaża Jumeirah, położona zaledwie 30 minut samochodem od centrum. Należy pamiętać, że w lato temperatura w Dubaju staje się trudna do zniesienia (przekracza 40 stopni) i wtedy na plażę najlepiej udać się dopiero po południu lub wieczorem.

Miłego wypoczynku!

Dubaj | Szalony rajd po pustynnych wydmach

Dubaj | Szalony rajd po pustynnych wydmach (by Anto Antony na licencji FreeImages)

Zainteresują Cię również

Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Wieża Eiffla Wieża Eiffla
Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...