Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i luksusu, ale także jednym z głównych lotniczych węzłów Azji.

Międzynarodowy port lotniczy w Dubaju zajmuje obecnie 13. miejsce na liście lotnisk pod względem ilości obsługiwanych pasażerów w ciągu roku.

Dubaj | Masz kilka godzin na zwiedzanie Dubaju? Pomożemy ci je zaplanować!

Dubaj (Widok z Burj Khalifa) | Masz kilka godzin na zwiedzanie Dubaju? Pomożemy ci je zaplanować! (At the Top, Burj Khalifa, Dubai by Darla دارلا Hueske na licencji CC BY-ND 2.0)

Nic więc dziwnego, że Dubaj jest doskonale przygotowany pod względem turystycznym. Do miasta warto pojechać, nawet jeśli możesz spędzić w nim tylko kilka godzin między jednym samolotem a drugim.

Co warto zobaczyć? Oto nasze propozycje!

1. Burj Khalifa

Niewątpliwą zaletą położenia lotniska w Dubaju jest fakt, że znajduje się ono zaledwie kilka kilometrów od centrum. Dzięki temu, nawet jeżeli na zwiedzanie mamy zaledwie cztery czy pięć godzin, będziemy mogli w stosunkowo spokojnym tempie zobaczyć chociaż małą część miasta.

Naszą pierwszą propozycją jest odwiedzenie niedawno powstałego znaku rozpoznawczego Dubaju, czyli drapacza chmur Burj Khalifa.

Burj Khalifa znajduje się około 20 km od lotniska i można do niego dotrzeć taksówką w około 20–30 minut. Dotarcie na punkt obserwacyjny na 124. piętrze drapacza chmur trwa windą zaledwie nieco ponad minutę. Jeżeli masz czas aby zobaczyć w Dubaju tylko jedną atrakcję, powinieneś udać się właśnie w to miejsce.

Mając około 3–4 godziny między jednym a drugim lotem bez problemu zdążysz dotrzeć na punkt obserwacyjny, zrobić kilka zdjęć, odpocząć i spokojnie wrócić na lotnisko.

Dubaj (Dubai Airport) | Miasto można zwiedzić w kilka godzin, między jednym a drugim lotem

Dubaj (Dubai Airport) | Miasto można zwiedzić w kilka godzin, między jednym a drugim lotem (DubaiAirport  T3 Baggage claim by PYONKO OMEYAMA na licencji CC BY-ND 2.0)

2. Dubajskie targowiska

Miłośnicy bardziej „tradycyjnych” atrakcji turystycznych koniecznie powinni udać się na jeden ze starych dubajskich suków (souków).

Najpopularniejszym targiem wśród turystów jest Bur Dubai Souk, gdzie można kupić tekstylia oraz pamiątki.

Po odwiedzeniu tego miejsca warto udać się na inny, bardzo znany dubajski targ – Gold Souk w biznesowej dzielnicy Deira, gdzie, jak sama nazwa wskazuje, można kupić wyroby ze złota (głównie biżuterię). Szacuje się, że dowolnego dnia w sklepach prowadzących działalność na tym targu znajduje się około 10 ton złota. Na Złotym Suku można także kupić wyroby z diamentów (nie na kieszeń przeciętnego Kowalskiego).

Ciekawym miejscem jest także, położony w pobliżu targu ze złotem, Spice Souk z setkami różnych przypraw z całego świata. Nawet jeżeli nie planujesz żadnych zakupów, to miejsce warto odwiedzić dla samego klimatu i… aromatu.

Dubaj | Kolorowy i aromatyczny targ z przyprawami – Spice Souk

Dubaj | Kolorowy i aromatyczny targ z przyprawami – Spice Souk (Dubai's Spice Souks #6 by McKay Savage na licencji CC BY 2.0)

3. Wycieczki autobusowe

W Dubaju operuje linia Big Bus Tours, której autobusy przez cały dzień krążą po Dubaju, pokazując jego największe atrakcje. Bilet ważny przez 24 godziny można kupić w autobusie lub przez Internet na stronie BigBusTours.com.

Wycieczka tego typu różni się od standardowych wycieczek autobusowych tym, że autobus w każdej chwili możesz opuścić, a później wsiąść w inny pojazd tej linii, w innym miejscu. To świetny sposób, by tanio dotrzeć do wszystkich najciekawszych atrakcji turystycznych Dubaju!

4. Burj Al Arab

Zaprojektowany w kształcie żagla hotel Burj Al Arab określa się mianem jedynego na świecie 7-gwiazdkowego hotelu. Większość podróżników nie będzie w stanie pozwolić sobie nawet na jedną noc w tym miejscu, a hotelu nie można zwiedzać nie będąc gościem, ale i tak warto go odwiedzić chociażby tylko po to, by podziwiać jego oryginalną architekturę z zewnątrz.

Dubaj | W Dubaju nawet centra handlowe są obiektami, które można i warto zwiedzać – Mall of the Emirates

Dubaj | W Dubaju nawet centra handlowe są obiektami, które można i warto zwiedzać – Mall of the Emirates (Mall of the Emirates by Peter Gronemann na licencji CC BY 2.0)

5. Mall of the Emirates

Mall of the Emirates to jedno z największych centrów handlowych na świecie. Na ponad 220 tysiącach metrów kwadratowych tego centrum znajdują się sklepy oferujące ponad 520 międzynarodowych marek, 5-gwiazdkowy hotel, hipermarket Carrefour, ponad 85 restauracji i kawiarenek oraz Ski Dubai, najlepszy sztuczny stok narciarski Bliskiego Wschodu.

6. The Dubai Mall

The Dubai Mall to największe na świecie centrum handlowe pod względem powierzchni (szóste pod względem wynajmowanej powierzchni). W centrum znajduje się 1200 sklepów, największe kino tego regionu świata (22 sale kinowe), ponad 120 restauracji i kawiarni, a także luksusowy hotel, akwarium i podwodne zoo. The Dubai Mall jest także znany z lodowiska, które może pomieścić do dwóch tysięcy osób oraz parku tematycznego SEGA Republic.

Mając do dyspozycji nawet 12 godzin na zwiedzanie Dubaju, raczej nie zdołamy w spokoju poznać wszystkich wymienionych wyżej atrakcji, a więc sugerujemy wybrać dwie lub maksymalnie trzy z nich i poświęcić im trochę więcej czasu. Miłego zwiedzania!

Dubaj | A może skusicie się na zwiedzanie Dubaju wieczorową porą? –Burj Al Arab w oddali

Dubaj | A może skusicie się na zwiedzanie Dubaju wieczorową porą? –Burj Al Arab w oddali (Souk Madinat and Burj Al Arab at night by Leonardo Aguiar na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Wieża Eiffla Wieża Eiffla
Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...