Dubajskie centra handlowe oraz zakupowy szał podczas festiwali są znane dziś na całym świecie. Można bez wątpienia stwierdzić, że w Dubaju istnieje swego rodzaju „kultura zakupów”, skoncentrowana wokół centrów handlowych.

Dubaj | Centrum handlowe Mall of Emirates

Dubaj | Centrum handlowe Mall of Emirates (Mall of the Emirates by Peter Gronemann na licencji CC BY 2.0)

Najistotniejsze informacje

Centra handlowe to nie tylko miejsca, gdzie się robi zakupy. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że duża część życia w mieście kręci się wokół centrów handlowych, na których terenie znajdują się rozmaite centra rozrywki, restauracje i inne miejsca, gdzie można spędzić wolny czas. Centra handlowe są punktami spotkań ludzi w różnym wieku.

W Dubaju znajduje się bardzo wiele centrów handlowych – od niewielkich, lokalnych obiektów po ogromne kompleksy. Te największe są wręcz atrakcją turystyczną. Wiele osób spędza w centrach dużą część swojego życia. Dubaj jest pod tym względem często krytykowany jako miasto nastawione wyłącznie na konsumpcjonizm i poprzez swoje centra zakupowo-rozrywkowe kreujące typ ludzi patrzących na życie wyłącznie pod tym kątem.

Większość sklepów otwarta jest do godziny 22. Centra handlowe przyciągają rzesze ludzi przez cały tydzień, ale szczególne natężenie ruchu obserwuje się podczas weekendów.

Najważniejsze centra handlowe

Ze względu na ogromną rozmaitość centrów handlowych właściciele każdego z nich starają się przyciągnąć klientów i uczynić swoją placówkę atrakcyjniejszą bądź bardziej oryginalną.

Na pierwszy plan wysuwa się zwykle ogromne centrum Dubai Mall z 1200 sklepami, hotelem, restauracjami i licznymi centrami rozrywki. Wkrótce jednak koronę największego centrum handlowego Emiratów ma mu odebrać nieotwarte jeszcze centrum Mall of Arabia, zbudowane na terenie Dubailandu.

Dubaj | Centrum Dubai Mall

Dubaj | Centrum Dubai Mall (More from Dubai Mall by Ole Bendik Kvisberg na licencji CC BY 2.0)

Centrum handlowe Ibn Battuta jest godne uwagi ze względu na swą ciekawą architekturę – połączenie sześciu stylów (egipskiego, chińskiego, indyjskiego, perskiego, tunezyjskiego i andaluzyjskiego) w sześciu częściach tego ogromnego budynku.

Mall of Emirates to jedno z najbardziej obleganych centrów – nie tyle nawet dzięki znajdującym się tam sklepom, lecz dzięki krytemu stokowi narciarskiemu.

Deira City Center, jeden ze starszych kompleksów, stawia natomiast na liczne, atrakcyjne wyprzedaże oraz duży wybór niedrogich restauracji. Znajduje się tam również ogromny multipleks kinowy.

Dubaj | Centrum handlowe Ibn Battuta połączenie sześciu stylów

Dubaj | Centrum handlowe Ibn Battuta - połączenie sześciu stylów architektonicznych (IMG_1765 by petjam na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Oudh i bakhoor, czyli jak pachnie Dubaj Oudh i bakhoor, czyli jak pachnie Dubaj
Bakhoor i perfumy oudh to jedne z zapachowych symboli Dubaju. Każdy kto choć raz odwiedził Dubaj z pewnością...
Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...
Waluta Holandii Waluta Holandii
Jednostką monetarną w Holandii, tak jak w większości krajów Unii Europejskiej, jest euro. Do 2002 roku walutą...
Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...
Dirham (waluta Dubaju) Dirham (waluta Dubaju)
Oficjalną walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham. Jej skrót walutowy to: AED. 1 dirham dzieli się na...