Deira to najstarsza część miasta, która niegdyś stanowiła jego handlowe centrum. Widać to chociażby w starej, zabytkowej zabudowie dzielnicy oraz wąskich i krętych uliczkach.

Próżno szukać tu nowoczesnych wieżowców czy galerii handlowych. Mieszczą się tu za to słynne tradycyjne kryte targi (suki) oferujące rozmaite wyroby, a także liczne hotele, restauracje i centra rozrywkowe.

Dubaj | Deira to jedna z najstarszych dzielnic Dubaju

Dubaj | Deira to jedna z najstarszych dzielnic Dubaju (Deira by Susanne Nilsson na licencji CC BY-SA 2.0)

Położenie

Dzielnica leży po wschodniej stronie Dubai Creek i graniczy z Zatoką Perską oraz emiratem Szardża. Z niewielkiego portu Saeed każdego dnia wypływają statki wycieczkowe.

Kolorowe jarmarki…

W dzielnicy Deira leży lwia część tradycyjnych dubajskich bazarów i targów. To właśnie tu powinien skierować swe kroki każdy miłośnik zakupów, targowania i oryginalnych produktów. Znajduje się tu m.in. słynny Złoty Suk, kuszący bogatą ofertą złotej biżuterii, suk z przyprawami, gdzie dostać można zioła i przyprawy z całego świata oraz targ rybny.

 Co warto zobaczyć?

  • Muzeum Dziedzictwa – to niezwykłe miejsce przybliżające dawne życie mieszkańców Dubaju. Budynek muzeum powstał w 1890 roku i początkowo mieścił jedynie dwa pomieszczenia wychodzące na dziedziniec. W ciągu lat budynek była stale rozbudowywany i służył kolejnym jego właścicielom za dom mieszkalny. Dziś można oglądać tu aranżacje wnętrz, sprzęty i wyposażenie, które przybliżają codzienne życie dawnych dubajczyków.
  • Wieża zegarowa – zabytkowa wieża stanowi punkt orientacyjny dla dzielnicy.
  • Statki dau – warto obejrzeć tradycyjne arabskie statki żaglowe, które niegdyś  pływały do Indii i wschodniej Afryki, wożąc rozmaite dobra.
  • Plaża Mamzar Park  jest jedną z najpopularniejszych plaż w Dubaju. Cały obszar składa się z pięciu mniejszych plaż położonych w zatoczkach i otoczonych parkiem. Znaleźć tu można wiele atrakcji takich jak strefy barbecue, strefy zieleni, dwa baseny, place zabaw, kawiarnie i sklepy spożywcze. Na plaże obowiązuje niewielka opłata za wejście.

Rozrywka i atrakcje

W Deira znajdują się kina, w tym również kino 3D, galeria handlowa Deira City Center, Al Ghurair, Reef Mall i Hamarain oraz klub golfowy i jachtowy.

Jak dotrzeć?

Z dzielnicy Bur Dubai do Deiry można dostać się bez problemu dwoma liniami metra – czerwona i zieloną.

Ponadto obie dzielnice łączy 5 mostów nad Dubai Creek i są to Al Maktoum, Floating Bridge, Al Garhoud, Business Bay Crossing oraz Al Shindagha Tunnel.

Z Deira do Bur Dubai i na odwrót można dostać się również za pomocą kursujących po kanale promów, zwanych abra. Promy kursują pomiędzy Sukiem Tkanin w Bur Dubai, a okolicą Suku Przypraw w Deira. Opłata za kurs wynosi 1 dirham.

Dubaj | Deira

Dubaj | Deira (Deira, Dubai by Liji Jinaraj na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Fudżi - najwyższa góra Japonii Fudżi - najwyższa góra Japonii
Fudżi jest wulkanem i najwyższą górą Japonii (3776 m n.p.m.), znajduje się na wyspie Honsiu.Fudżi, o kształcie...
Geografia Hiszpanii Geografia Hiszpanii
Hiszpania leży w zachodniej części Europy i zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego, a także dwa archipelagi:...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...