Deira to najstarsza część miasta, która niegdyś stanowiła jego handlowe centrum. Widać to chociażby w starej, zabytkowej zabudowie dzielnicy oraz wąskich i krętych uliczkach.

Próżno szukać tu nowoczesnych wieżowców czy galerii handlowych. Mieszczą się tu za to słynne tradycyjne kryte targi (suki) oferujące rozmaite wyroby, a także liczne hotele, restauracje i centra rozrywkowe.

Dubaj |

Dubaj | Deira to jedna z najstarszych dzielnic Dubaju (by infomastern )

Położenie

Dzielnica leży po wschodniej stronie Dubai Creek i graniczy z Zatoką Perską oraz emiratem Szardża. Z niewielkiego portu Saeed każdego dnia wypływają statki wycieczkowe.

Kolorowe jarmarki…

W dzielnicy Deira leży lwia część tradycyjnych dubajskich bazarów i targów. To właśnie tu powinien skierować swe kroki każdy miłośnik zakupów, targowania i oryginalnych produktów. Znajduje się tu m.in. słynny Złoty Suk, kuszący bogatą ofertą złotej biżuterii, suk z przyprawami, gdzie dostać można zioła i przyprawy z całego świata oraz targ rybny.

 Co warto zobaczyć?

  • Muzeum Dziedzictwa – to niezwykłe miejsce przybliżające dawne życie mieszkańców Dubaju. Budynek muzeum powstał w 1890 roku i początkowo mieścił jedynie dwa pomieszczenia wychodzące na dziedziniec. W ciągu lat budynek była stale rozbudowywany i służył kolejnym jego właścicielom za dom mieszkalny. Dziś można oglądać tu aranżacje wnętrz, sprzęty i wyposażenie, które przybliżają codzienne życie dawnych dubajczyków.
  • Wieża zegarowa – zabytkowa wieża stanowi punkt orientacyjny dla dzielnicy.
  • Statki dau – warto obejrzeć tradycyjne arabskie statki żaglowe, które niegdyś  pływały do Indii i wschodniej Afryki, wożąc rozmaite dobra.
  • Plaża Mamzar Park  jest jedną z najpopularniejszych plaż w Dubaju. Cały obszar składa się z pięciu mniejszych plaż położonych w zatoczkach i otoczonych parkiem. Znaleźć tu można wiele atrakcji takich jak strefy barbecue, strefy zieleni, dwa baseny, place zabaw, kawiarnie i sklepy spożywcze. Na plaże obowiązuje niewielka opłata za wejście.

Rozrywka i atrakcje

W Deira znajdują się kina, w tym również kino 3D, galeria handlowa Deira City Center, Al Ghurair, Reef Mall i Hamarain oraz klub golfowy i jachtowy.

Jak dotrzeć?

Z dzielnicy Bur Dubai do Deiry można dostać się bez problemu dwoma liniami metra – czerwona i zieloną.

Ponadto obie dzielnice łączy 5 mostów nad Dubai Creek i są to Al Maktoum, Floating Bridge, Al Garhoud, Business Bay Crossing oraz Al Shindagha Tunnel.

Z Deira do Bur Dubai i na odwrót można dostać się również za pomocą kursujących po kanale promów, zwanych abra. Promy kursują pomiędzy Sukiem Tkanin w Bur Dubai, a okolicą Suku Przypraw w Deira. Opłata za kurs wynosi 1 dirham.

Dubaj |
Dubaj | Deira (by karmadude )

Zainteresują Cię również

Geografia Portugalii Geografia Portugalii
Kraj przypomina kształtem dosyć regularny, długi (względem linii południkowych) i wąski prostokąt o powierzchni 92...
Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Tunezja Tunezja
Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty,...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...