Rejon Hatta jest eksklawą Dubaju, czyli terytorium należącym do emiratu, ale oddzielonym od jego głównego obszaru.

Otaczają go tereny należące do dwóch innych emiratów – Adżmanu i Ras al-Chajmy – oraz eksklawa Ruus al-Dżibal należąca do Omanu. Hatta jest popularnym miejscem wypoczynkowym ze względu na piękne krajobrazy oraz klimat łagodniejszy, niż w innych rejonach Dubaju.

Dubaj | Rejon Hatta jest eksklawą Dubaju

Dubaj | Rejon Hatta jest eksklawą Dubaju (Weekend Fossil Rock and Hatta - 9 by fiverlocker na licencji CC BY-SA 2.0)

Podstawowe informacje

Hatta znajduje się w odległości ok. 115 km na wschód od miasta Dubaj. Położona jest bardzo malowniczo wśród niższych partii gór Al-Hadżar.

Ze względu na swe usytuowanie wśród pasm górskich (na większej wysokości niż inne części Dubaju) klimat jest tu chłodniejszy, a wilgotność powietrza niższa niż w innych rejonach emiratu.

Stolicą eksklawy jest miasteczko Hatta.

Przyroda

Wycieczka do eksklawy Hatta to prawdziwa odmiana pod względem krajobrazu. Z głównego obszaru Dubaju, gdzie poza miastem z jego parkami i ogrodami dominuje krajobraz pustynny wjeżdżamy na bardziej urozmaicone ziemie.

W krajobrazie dominują góry Al-Hadżar. Wśród skał znaleźć można sadzawki z wodą (wystarczająco chłodną, aby przynieść ulgę podczas upału nawet w najgorętsze, letnie dni). Czyste sadzawki są idealnym miejscem do pływania. Miłośnicy aktywnego wypoczynku zainteresują się też z pewnością wyprawą w góry.

Dubaj | Hatta jest popularnym miejscem wypoczynkowym ze względu na piękne krajobrazy oraz łagodny klimat

Dubaj | Hatta jest popularnym miejscem wypoczynkowym ze względu na piękne krajobrazy oraz łagodny klimat (Natural pools Hatta by krebsmaus07 na licencji CC BY 2.0)

Zwiedzanie Hatty – zabytki i skansen

Najstarszym budynkiem Hatty jest meczet Dżuma z XVII wieku. Zachowały się również dwie wieże o przeznaczeniu wojskowym, wzniesione w XVIII w.. Budowle te znajdują się w starej części miasteczka Hatta. Zobaczymy tam również tradycyjne domy.

W obrębie miasta Hatta mieści się zrekonstruowana tradycyjna wioska arabska. Pełni ona funkcję skansenu. Można tu obserwować sceny z życia codziennego mieszkańców dawnej wsi. Naprawiono nawet wymyślone już w czasach systemy nawadniające, znane jako kanat. Są to podziemne instalacje wodne, charakterystyczne dla wiosek znajdujących się na terenach półpustynnych i pustynnych. Doprowadzały wodę zarówno na użytek ludzkich domostw, jak i do nawadniania pól uprawnych.

Na terenie wioski będziemy mieli okazję zapoznać się z tajnikami tradycyjnego rękodzieła i wyrobu broni. Nie zabraknie tradycyjnych strojów, muzyki i tańca.

Dubaj | Hatta znajduje się w odległości ok. 115 km na wschód od miasta Dubaj

Dubaj | Hatta znajduje się w odległości ok. 115 km na wschód od miasta Dubaj (Dubai , Hatta by UAE ஐ ۞ AD ♥ na licencji CC BY 2.0)

Wypoczynek

Hatta to popularne miejsce piknikowe mieszkańców Dubaju. Można tu zobaczyć całe rodziny relaksujące się nad wodą, a także wielu zwiedzających. Miejscowi tour operatorzy organizują rozmaite wycieczki po Hatcie.

Hatta może jest wspaniałym miejscem na wycieczki i pikniki; nie znajdziemy tu jednak licznych sklepów. Pamiątki można zakupić na przydrożnym bazarze Mezereh, blisko granicy omańskiej. Sprzedawcy oferują niedrogie dywany, naczynia z terakoty, świeczniki; nierzadko jednak wyroby te nie należą do najlepszych jakościowo.

Zainteresują Cię również

Dubaj – plaże Dubaj – plaże
Dubaj to nie tylko zdumiewająca architektura i luksusowe sklepy. Położone nad Zatoką Perską miasto może pochwalić...
Fauna Dubaju Fauna Dubaju
Najliczniejsze populacje zwierząt w Dubaju skupiają się na wybrzeżu i w płytkich przybrzeżnych wodach. Ten...
Roślinność i uprawy w Dubaju Roślinność i uprawy w Dubaju
Emirat Dubaju charakteryzuje się niezbyt bogatą szatą roślinną ze względu na suchy klimat i ubogie gleby. Jedynie...
Sztuczne wyspy w Dubaju Sztuczne wyspy w Dubaju
Choć Zjednoczone Emiraty Arabskie nie są dziś już jedynym krajem posiadającym sztuczne wyspy z luksusową zabudową,...
Dzielnice Dubaju – Deira Dzielnice Dubaju – Deira
Deira to najstarsza część miasta, która niegdyś stanowiła jego handlowe centrum. Widać to chociażby w starej,...
Dubai Marina Dubai Marina
Dubai Marina to nowo powstająca dzielnica Dubaju, reklamowana jako przyszłe, nowe centrum miasta, idealne do...