Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem największych upałów, przekraczających 40°C.
Zimą wiatr ochładza powietrze nawet do kilkunastu stopni, a wiosna i jesień to czas, kiedy możemy poczuć się jak latem w południowej Europie.
Dubaj | Średnia temperatura w roku nie spada w Dubaju poniżej 24 stopni Celsjusza (Dubai 2007 096 by Sy Clark na licencji CC BY 2.0)
Okres chłodniejszy
Najlepszą porą na odwiedzenie Dubaju jest okres od połowy listopada do połowy kwietnia. Temperatura powietrza wynosi wówczas zwykle od 23 do 33°C, więc jest zbliżona do temperatur panujących latem w Polsce.
Opady deszczu występują sporadycznie, więc można „w ciemno” wybrać dowolny termin na wyjazd. Największych opadów (średnio 35 mm) należy spodziewać się w lutym. Wtedy też woda w Zatoce Perskiej jest najchłodniejsza (ok. 22°C). W innych miesiącach jest ona przyjemnie ciepła (ok. 25°C).
W okresie zimowym wieją silne, chłodne wiatry z pustyni, które mogą obniżać odczuwalną temperaturę z ponad dwudziestu do kilkunastu stopni.
Zimowy Festiwal Zakupów
Zimą odbywa się w Dubaju słynny Festiwal Zakupów (Shopping Festival). Głównej atrakcji festiwalu, czyli samym zakupom i przecenom, towarzyszą liczne imprezy dodatkowe, w tym zabawa w tymczasowo stawianym z tej okazji lunaparku, koncerty czy loterie.
Dni festiwalu są ruchome, dlatego zawsze warto sprawdzić, kiedy odbędzie się najbliższy. Zwykle wydarzenie to ma miejsce w styczniu i/lub lutym; trwa około miesiąca. W ostatnich dniach festiwalu ceny mogą spaść nawet o 80%.
Dubaj | Letnie temperatury w Dubaju często przekraczają 40 stopni Celsjusza (by Quinn Comendant na licencji CC BY-SA 2.0)
Dubaj latem
Latem mieszkańcy Dubaju starają się spędzać jak najmniej czasu na powietrzu. Nawet nad brzegiem morza upał może być nie do zniesienia dla mieszkańca Europy Środkowej.
Średnia temperatura latem w Dubaju przekracza 40°C; najwyższa odnotowana średnia to 49°C. Jeśli chodzi o temperaturę w środku dnia, to może dojść i do 50°C. Do tego doliczmy palące słońce, wysoką wilgotność powietrza oraz wiatr (szamal), mogący wywołać burze piaskowe.
Mieszkańcy miasta radzą sobie z upałem korzystając z dobrodziejstw wszechobecnej klimatyzacji. Poruszanie się po pomieszczeniach zamkniętych – centrach handlowych, kinach itd. – nie będzie stanowiło problemu.
Z wyjściem na plażę natomiast należy poczekać do późnego popołudnia, kiedy słońce znajduje się niżej. Nawet klimatyzowany piasek (!) na plażach najdroższych dubajskich hoteli nie uchroni bowiem przed porażeniem słonecznym.
Przed wyjazdem koniecznie trzeba zadbać o ochronę głowy i włosów przed słońcem; warto także zaopatrzyć się w emulsję do opalania, gdyż produkty te są w Dubaju o wiele droższe niż w Polsce. Niezbędne są też okulary przeciwsłoneczne z filtrem, o wysokim stopniu ochrony (kategorie 3. lub 4.).
Podczas silnej burzy piaskowej nie należy opuszczać budynków. Łagodniejsza burza przynosi nad miasto chmury pyłu, które ograniczają widoczność jak mgła.
Dubaj | Gorący klimat Dubaju sprawia, że najlepiej udać się tu zimą (landscape - dubai marina by utpal. na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również





