Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem największych upałów, przekraczających 40°C.

Zimą wiatr ochładza powietrze nawet do kilkunastu stopni, a wiosna i jesień to czas, kiedy możemy poczuć się jak latem w południowej Europie.

Dubaj | Średnia tempertaura w roku nie spada poniżej 24 stopni Celsjusza
Dubaj | Średnia temperatura w roku nie spada w Dubaju poniżej 24 stopni Celsjusza (by sybot )

Okres chłodniejszy

Najlepszą porą na odwiedzenie Dubaju jest okres od połowy listopada do połowy kwietnia. Temperatura powietrza wynosi wówczas zwykle od 23 do 33°C, więc jest zbliżona do temperatur panujących latem w Polsce.

Opady deszczu występują sporadycznie, więc można „w ciemno” wybrać dowolny termin na wyjazd. Największych opadów (średnio 35 mm) należy spodziewać się w lutym. Wtedy też woda w Zatoce Perskiej jest najchłodniejsza (ok. 22°C). W innych miesiącach jest ona przyjemnie ciepła (ok. 25°C).

W okresie zimowym wieją silne, chłodne wiatry z pustyni, które mogą obniżać odczuwalną temperaturę z ponad dwudziestu do kilkunastu stopni.

Zimowy Festiwal Zakupów

Zimą odbywa się w Dubaju słynny Festiwal Zakupów (Shopping Festival). Głównej atrakcji festiwalu, czyli samym zakupom i przecenom, towarzyszą liczne imprezy dodatkowe, w tym zabawa w tymczasowo stawianym z tej okazji lunaparku, koncerty czy loterie.

Dni festiwalu są ruchome, dlatego zawsze warto sprawdzić, kiedy odbędzie się najbliższy. Zwykle wydarzenie to ma miejsce w styczniu i/lub lutym; trwa około miesiąca. W ostatnich dniach festiwalu ceny mogą spaść nawet o 80%.

Dubaj | Letnie temperatury w Dubaju często przekraczają 40 stopni Celsjusza
Dubaj | Letnie temperatury w Dubaju często przekraczają 40 stopni Celsjusza (by sackerman519 )

Dubaj latem

Latem mieszkańcy Dubaju starają się spędzać jak najmniej czasu na powietrzu. Nawet nad brzegiem morza upał może być nie do zniesienia dla mieszkańca Europy Środkowej.

Średnia temperatura latem w Dubaju przekracza 40°C; najwyższa odnotowana średnia to 49°C. Jeśli chodzi o temperaturę w środku dnia, to może dojść i do 50°C. Do tego doliczmy palące słońce, wysoką wilgotność powietrza oraz wiatr (szamal), mogący wywołać burze piaskowe.

Mieszkańcy miasta radzą sobie z upałem korzystając z dobrodziejstw wszechobecnej klimatyzacji. Poruszanie się po pomieszczeniach zamkniętych – centrach handlowych, kinach itd. – nie będzie stanowiło problemu.

Z wyjściem na plażę natomiast należy poczekać do późnego popołudnia, kiedy słońce znajduje się niżej. Nawet klimatyzowany piasek (!) na plażach najdroższych dubajskich hoteli nie uchroni bowiem przed porażeniem słonecznym.

Przed wyjazdem koniecznie trzeba zadbać o ochronę głowy i włosów przed słońcem; warto także zaopatrzyć się w emulsję do opalania, gdyż produkty te są w Dubaju o wiele droższe niż w Polsce. Niezbędne są też okulary przeciwsłoneczne z filtrem, o wysokim stopniu ochrony (kategorie 3. lub 4.).

Podczas silnej burzy piaskowej nie należy opuszczać budynków. Łagodniejsza burza przynosi nad miasto chmury pyłu, które ograniczają widoczność jak mgła.

Dubaj | Gorący klimat Dubaju sprawia, że najlepiej udać się do niego zimą
Dubaj | Gorący klimat Dubaju sprawia, że najlepiej udać się tu zimą (by utpalnath )

Zainteresują Cię również

Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki
Tunezyjczycy należą do ludzi miłych i przyjaźnie nastawionych do turystów. Może się to jednak zmienić, jeśli nie...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Samochodem do Chorwacji – garść wskazówek Samochodem do Chorwacji – garść wskazówek
Wielu Polaków decyduje się jechać na urlop do Chorwacji na własną rękę i własnym samochodem. Takie rozwiązanie ma...

 

Przeczytaj również

Klapsko pjevanje wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO

Klapsko pjevanje to tradycyjny chorwacki sposób śpiewania. Wywodzi się z Dalmacji, głównie z rejonów nadmorskich i wyspiarskich.

Kijów – jedno z najpiękniejszych miast w Europie

The New York Times, amerykański dziennik znany niemal na całym świecie, rozsławił stolicę Ukrainy. W jednym z artykułów opisano Kijów…

Kuchnia niemiecka – coś więcej niż kiełbasa i kapusta

Cudzoziemcom niemiecka kuchnia kojarzy się przede wszystkim z obfitymi mięsnymi daniami, kiszoną kapustą i ziemniakami.

Sukces chorwackiej drużyny!

W niedzielę 10 czerwca odbył się mecz UEFA EURO 2012 pomiędzy Chorwacją a Irlandią. To był wielki sukces chorwackiej drużyny,…

Placówki dyplomatyczne na Ukrainie

Polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne na Ukrainie mają swoje placówki m. in. w Kijowie, Charkowie, Odessie, Sewastopolu i we Lwowie.

Bezrobocie na Cyprze

Cypr wciąż boryka się z dużym bezrobociem. Według danych Eurostatu (urzędu statystycznego Unii Europejskiej), w tym roku jeszcze więcej mieszkańców…

Miasto Funchal – stolica Madery

Funchal to główne i największe miasto na wyspie. Ważny jest tu port handlowy i rybacki, stanowiący ośrodek administracyjny Região Autónoma…

Cypr – języki i podstawowe zwroty

Cypr podzielony jest na dwa obszary kulturowo-językowe. Dlatego też, choć większość z nas będzie się komunikowała po angielsku (76% mieszkańców…