Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C!

Podróżnik odwiedzający ten emirat w najbardziej ekstremalnej porze roku powinien być świadom również bardzo wysokiej wilgotności powietrza, która czyni upał jeszcze bardziej dokuczliwym

Dubaj | Zimną, średnia temperatura w ciągu dnia wynosi średnio 23°C
Dubaj | Zimną, średnia temperatura w ciągu dnia wynosi średnio 23°C (by sackerman519 )

Klimat Dubaju

Emirat Dubaju leży w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego. Lato jest tu bardzo gorące, suche i wietrzne; średnia temperatura lipca i sierpnia w ciągu dnia to 40-42°C. Nocą nadal jest gorąco – słupek rtęci spada wówczas do 30°C. Rekordowa temperatura odnotowana w Dubaju wynosiła 49°C.

Zima jest chłodniejsza, ale krótka. Temperatura w ciągu dnia w mieście Dubaj wynosi wówczas średnio 23°C, a nocą spada do ok. 14°C. Na pustyni jest chłodniej; średnia dzienna temperatura wynosi tam 5°C.

Choć Dubaj to kraina przede wszystkim pustynna, nie jest tu aż tak sucho jak chociażby w Egipcie. W ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci zanotowano wręcz wzrost opadów, których roczna suma wynosi obecnie średnio 150 mm.

Dla Dubaju typowe są nieregularne, krótko trwające opady. Występują one głównie w okresie od grudnia do marca. Jest to również czas najchłodniejszy i najbardziej polecany na wyprawę do emiratu. Warto rozważyć również wczesną wiosnę oraz późną jesień, kiedy temperatury oscylują między 25 a 30°C.

Dubaj | Dubaj z lotu ptaka
Dubaj | Dubaj z lotu ptaka (by thetravelguru )

Pogoda w poszczególnych miesiącach

Styczeń

Średnia temperatura wynosi 24°C (z wyjątkiem pustyni). Podobna jest temperatura wody. Możliwe są opady deszczu w wysokości ok. 10 mm, ale występują one średnio dwa razy w ciągu miesiąca.

Luty

Jest to najbardziej „deszczowy” miesiąc w Dubaju; mogą pojawić się opady w wysokości 35 mm. Średnia temperatura powietrza to 25°C, natomiast wody – 22°C.

Marzec

Średnia temperatura powietrza w marcu wynosi 28°C; jest umiarkowanie gorąco i średnio wilgotno. Temperatura wody wynosi wciąż ok. 23°C. Możliwe są opady – średnio 27 mm; zwykle występują 4 razy w ciągu miesiąca.

Kwiecień

Temperatura powietrza przekracza 30 stopni – wynosi średnio 33°C. Średnia suma opadów to już tylko 8 mm, przy czym pada zwykle dwa razy w ciągu miesiąca. Temperatura wody wzrasta do 25°C.

Dubaj | Burj Al Arab o zachodzie słońca
Dubaj | Burj Al Arab o zachodzie słońca (by pete_the_painter )

Maj

W maju temperatura powietrza bardzo wzrasta i może wynosić już 39°C. Jest bardzo gorąco, a wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Deszcz może spaść raz w ciągu miesiąca i jest raczej symboliczny – 1 mm. Średnia temperatura wody wynosi 28°C.

Czerwiec

W czerwcu deszcz praktycznie zanika – szansa na jakiekolwiek opady jest minimalna. Nadal jest bardzo wilgotno, a temperatura powietrza rośnie i przekracza już 40°C. Temperatura wody wynosi ok. 32°C.

Lipiec

Aura lipcowa podobna jest do czerwcowej; temperatura powietrza wynosi średnio 42°C, a wody - 32°C. Brak opadów.

Sierpień

W sierpniu temperatura może jeszcze bardziej wzrosnąć; średnio wynosi 43°C. Temperatura wody utrzymuje się na stałym poziomie ok. 32°C.

Wrzesień

Temperatura powietrza nieco spada i wynosi średnio 39°C; temperatura wody jeszcze się nie zmienia.

Dubaj | Stoisko z przyprawami na jednym z dubajskich targów
Dubaj | Stoisko z przyprawami na jednym z dubajskich targów (by mckaysavage )

Październik

Średnia temperatura powietrza to 36°C, a wody – 30°C. Dopiero w październiku można powiedzieć o pewnym zelżeniu upału i nieco mniejszej wilgotności powietrza – choć nadal oba wskaźniki są wysokie.

Listopad

Temperatura powietrza zbliża się do 30°C. Woda jest przyjemnie ciepła – ma ok. 28°C. Mogą występować skąpe opady (ok. 3 mm).

Grudzień

Średnia temperatura powietrza wynosi w grudniu 26°C. Woda ma ok. 25°C. Opady są nieco większe – ok. 15 mm; występują średnio dwa razy w ciągu miesiąca.

Zainteresują Cię również

Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki
Tunezyjczycy należą do ludzi miłych i przyjaźnie nastawionych do turystów. Może się to jednak zmienić, jeśli nie...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Samochodem do Chorwacji – garść wskazówek Samochodem do Chorwacji – garść wskazówek
Wielu Polaków decyduje się jechać na urlop do Chorwacji na własną rękę i własnym samochodem. Takie rozwiązanie ma...

 

Przeczytaj również

10 powodów, dla których warto odwiedzić Maltę

Wahasz się jeszcze, gdzie spędzić tegoroczne wakacje? Wybierz Maltę! Poniżej przedstawiamy 10 powodów, dla których warto odwiedzić tę maleńką wyspę.

Kiedy jechać do Niemiec?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wiele zależy od celu naszej podróży. Jeśli na przykład celem wyjazdu do Niemiec…

Dolina Narcyzów

Dolina Narcyzów jest położona w uroczysku Kireszi, 4,5 km od miasta Chust i 110 km od Użgorodu na Zakarpaciu. Tutaj…

Ukraina – o czym szumią zielone stepy?

Połyskujące w słońcu kopuły cerkwi, niebieskie ściany domów, haftowane soroczki, złociste bliny i ognisty kozak – z tym najczęściej kojarzy…

Helsinki – klejnot Bałtyku

Helsinki to stolica i największe miasto Finlandii. Jest to miasto rekreacyjne, z trzech stron otoczone morzem. Pełne zabytków, wyśmienitej kuchni…

Festiwal Lodowych Rzeźb w Czerkasach

Festiwal Rzeźb Lodowych już po raz piąty odbędzie się w Czerkasach (miasto w centralnej części Ukrainy nad Dnieprem). Podobnie jak…

Cerkiew św. Łazarza w Larnace

Dla wielu turystów ich urlop na Cyprze zaczyna się w Larnace. Samoloty większości linii lotniczych lądują właśnie na tutejszym międzynarodowy…

Waluta Monako

Jaka waluta obowiązuje w Monako? To miasto-państwo niewątpliwie kojarzy nam się bardzo europejsko, jednocześnie jednak nie jest członkiem Unii.