Meczet Dżumeirah (Jumeirah) to jedyny meczet w Dubaju, do którego wstęp mają niemuzułmanie. Udostępnienie meczetu osobom innych wyznań jest częścią programu „Otwarte drzwi, otwarte serca”

Dubaj | Meczet Dżumeirah (Jumeirah)
Dubaj | Meczet Dżumeirah (Jumeirah) (by phareannah )

Podstawowe informacje

Meczet Dżumeirah został wybudowany w 1976 r. Wzniesiono go w stylu fatymidzkim; choć jest nowoczesną konstrukcją, przypomina wyglądem wiele zabytkowych meczetów syryjskich. Budynek posiada dwa minarety. W jego wnętrzu może się zmieścić 1300 osób.

Udostępnienie Meczetu Dżumeirah dla niemuzułmanów i organizowanie po budynku wycieczek z przewodnikiem przybliżającym zwiedzającym zasady islamu to inicjatywa Centrum dla Porozumienia Kulturowego Szejka Mohammeda.

Meczet jest jednym z najczęściej fotografowanych budynków Dubaju; stanowi jeden z najciekawszych obiektów architektonicznych w mieście.

Zwiedzanie meczetu

Niemuzułmanie mogą zwiedzać meczet w wyznaczone dni i godziny. Zwykle są to niedziele, wtorki, czwartki i soboty. Zwiedzanie rozpoczyna się o godzinie 10 rano. Nie potrzeba dokonywać żadnych rezerwacji; wystarczy przyjść przed wejście główne meczetu o godzinie 9:45. Opłata za wstęp wynosi 10 dirhamów.

Dubaj | Pięknie oświetlony Meczet Dżumeirah
Dubaj | Pięknie oświetlony Meczet Dżumeirah (by davidbaileymbe )

Podobnie jak w przypadku zwiedzania innych meczetów, w Meczecie Dżumeirah kobieta powinna nosić bluzkę z długim rękawem i długą spódnicę bądź spodnie. Musi również przysłonić włosy chustą. Mężczyzna musi założyć długie spodnie oraz koszulę lub T-shirt. Przed wejściem należy zdjąć buty.

Wstępu na zwiedzanie nie mają dzieci w wieku poniżej 5 lat.

Podczas zwiedzania meczetu można uzyskać wiele informacji na temat zasad islamu, a także kultury Zjednocznych Emiratów Arabskich. Takie zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 75 minut.

Zainteresują Cię również

Świątynia Oktawiana Augusta w Puli Świątynia Oktawiana Augusta w Puli
Pula to przepiękna miejscowość położona w południowej Istrii. Nazywana jest „Chorwackim Rzymem”… I to nie z byle...
Katedra Świętego Dujama w Splicie Katedra Świętego Dujama w Splicie
Jednym ze sztandarowych zabytków Splitu jest kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, czyli Katedra św....
Ludność Chorwacji Ludność Chorwacji
Chorwacja liczy niespełna 4,5 miliona mieszkańców, z czego 89,63 % stanowią Chorwaci, 4,54% Serbowie, a pozostały...
Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju
Większość dni wolnych od pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich związana jest obchodami świąt muzułmańskich...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Katedra Wniebowzięcia NMP w Dubrowniku Katedra Wniebowzięcia NMP w Dubrowniku
Przechadzając się uliczkami Dubrownika warto wstąpić do jego głównej świątyni, zwanej Velika Gospa, gdzie...

 

Przeczytaj również

Wielkanoc na Cyprze

Wielkanoc jest najważniejszym świętem liturgicznym na Cyprze. Obchodzi się ją radośnie, w gronie rodziny i przyjaciół. Poza pisankami, nieodzownym elementem…

Z dzieckiem na Cypr

Cypr to idealne miejsce na wypoczynek rodziny z dziećmi. Dzieci są na Cyprze uwielbiane. Od razu poczujemy szczególne ciepło Cypryjczyków…

Rzym – Wieczne Miasto

Rzym – kolebka kultury i ośrodek chrześcijaństwa. Żadne inne miasto nie urzeknie nas tak jak stolica Włoch, bo przecież „wszystkie…

Londyn

Londyn – kolorowa stolica Zjednoczonego Królestwa. Zobaczymy tu wspaniałe zabytki i muzea w towarzystwie nowoczesnej architektury.

Wilno w 2 dni

Wilno choć położone tak blisko nas, wciąż nie cieszy się tak dużym powodzeniem jak miasta w bardziej egzotycznych krajach. Warto…

Kiedy jechać do Czech?

Łatwiej będzie wybrać odpowiedni czas na podróż do Czech, znając nieco bliżej warunki klimatyczne i pogodowe naszych sąsiadów. Mimo położenia…

Niezbędnik turysty

Portugalia to kraj warty odwiedzenia. Są tu zarówno malownicze plaże i ciekawe krajobrazy wybrzeża Oceanu Atlantyckiego jak i miasta pełne…

Elektrownia słoneczna na Krymie

Na Krymie powstała największa w Europie Środkowej i Wschodniej elektrownia słoneczna, będąca jednocześnie jedną z największych instalacji fotowoltaicznych na świecie.